Biológia

Study programme: pharmacy full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaBIOaGEN/B F/11    Short: B F
  •  Credits: 7
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •   Lectures: 2 / Practice: 2
  •   Semester: winter semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 2   -   Per study period: 26 / 26 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Following:         
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Examiner:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Základnou podmienkou je splnenie odborného programu výučby, 100 % účasť na cvičeniach (podľa študijného poriadku, jedna absencia bez náhrady cvičenia) a 60% povinná účasť na prednáškach (8 prednášok). Odovzdávanie cvičení formou písomného testu pred začatím nasledujúceho cvičenia (10 otázok) s úspešnosťou minimálne 51 %.
Absolvovanie zápočtového testu (30 otázok) s úspešnosťou minimálne 51 %.
Udelenie kreditov na základe úspešného absolvovania záverečného písomného testu (50 otázok) s úspešnosťou minimálne 51 %.
Learning outcomes
Výsledkom vzdelávania predmetu Biológia je získanie poznatkov a zručností v metódach biológie živých systémov na rôznych úrovniach ich morfologickej a funkčnej organizácie (molekula, bunkové štruktúry, bunka). Tieto poznatky a zručnosti študent využije v ďalšom štúdiu medicínskych predmetov ako je fyziológia, molekulová biológia, patológia ale aj farmakológia a toxikológia.
Brief outline of the course
Zaoberá sa postavením biológie vo farmaceutických vedách, látkovým zložením živej hmoty, jej fyzikálno-chemickými vlastnosťami, náukou o bunke z hľadiska funkčnej organizácie vo vzťahu k bunkovým organelám ako cieľovým štruktúram účinku liečiv. Väčšia pozornosť je venovaná stavbe, funkcii a vlastnostiam biologickej membrány, receptorom a membránovým signálnym sústavám, ktoré kontrolujú nielen prístup anorganických iónov, živín a biologických zložiek, ale aj vstup liekov a výstup odpadových produktov z bunky. Druhá časť biológie je zameraná na základné informácie o replikácii nukleových kyselín a konverzii genetickej informácie, o bunkovom cykle, jeho kontrole a bunkovej smrti.
Course syllabus
Obsahová náplň prednášok:
1. Úvod do biológie, organizácia predmetu, obsah a predmet moderných biologických vied (molekulová, bunková, orgánová, systémová, genomika,..). Postavenie biológie vo farmaceutických vedách a aplikácia poznatkov biológie vo farmakológii a farmácii.
2. Organizačná zložitosť živých organizmov, vlastnosti živých systémov, hierarchia živých systémov (nebunkové organizmy: prióny, viroidy a vírusy, jednobunkové a mnohobunkové živočíchy).
3. Chemické zloženie bunky (biopolyméry a ich funkcie, bielkoviny, DNA a RNA, polysacharidy, lipidy).
4. Bunkový povrch a biologické membrány (modely, povrch prokaryotov, cytoplazmatická membrána, bunkové receptory), membránový transport (pasívny transport: difúzia, osmóza; aktívny transport: riadená endocytóza, fagocytóza, pinocytóza; exocytóza).
5. Vnútrobunková kompartmentizácia, cytozol a bunkové organely (endomembránové systémy, ribozómy), vezikulárne útvary (Golgiho aparát, lyzozómy, cytozómy, vakuoly, inklúzie, cílie, bičíky, cytoskelet).
6. Bunkové jadro a jadierko (organizácia chromatínu, chromozómy a regulácia génov, nukleozómy, teloméry a telomerázová aktivita, telomérová hypotéza). Projekt HUGO.
7. Dorozumievanie medzi bunkami, bunková komunikácia, signálne molekuly, dráhy transdukcie signálu, bunková odpoveď na signály.
8. Bunková morfogenéza a typy buniek (charakteristika jednotlivých ríš, prokaryotické bunky, mykoplazmy, baktérie, eukaryotické bunky rastlín a živočíchov, diferenciácia kmeňových buniek, sekrečné bunky, krvné bunky, svalové bunky, nervové bunky, gaméty, nádorové bunky, bunkové kultúry.
9. Energia a metabolizmus (získavanie energie v mitochondriách a v chloroplastoch, substrátová a oxidatívna fosforylácia, fotofosforylácia (fotosyntéza), katabolizmus a anabolizmus, ATP).
10. Bunkový cyklus, kontrola bunkového cyklu, starnutie a bunková smrť.
11. Replikácia nukleových kyselín a konverzia genetickej informácie (DNA sekvencie, plazmidy a ich prenos, syntéza DNA a opravné procesy v DNA).
12. Biosyntéza informačných molekúl (centrálna dogma, transkripcia a posttranskripcia, genetický kód, regulácia genetickej expresie), translácia a posttranslácia.
13. Vplyvy prostredia na bunku (fyzikálne, chemické a biologické).
Obsahová náplň cvičení:
1. Úvod do praktických cvičení (zásady práce na praktickom cvičení, základy mikroskopovania, mikroskop a druhy mikroskopov, digitalizácia obrazu, tvorba elektronického protokolu).
2. Jednoduché úlohy pre mikroskopické cvičenia, chyby pri mikroskopovaní a ich odstránenie.
3. Príprava mikroskopických preparátov (natívne a trvalé preparáty, rozterové a odtlačkové preparáty, vitálne, supravitálne a postvitálne farbenie).
4. Biologická mikrometria (meranie biologických objektov v horizontálnej a vertikálnej rovine, výpočet mikrometrického koeficientu, porovnanie veľkosti rôznych typov buniek).
5. Fyzikálno chemické vlastnosti živej hmoty (roztoky kryštaloidné a koloidné, suspenzie, reverzibilná a ireverzibilná denaturácia koloidov, prírodný a umelý koacervát).
6. Látkové zloženie živej hmoty (dôkaz organických zlúčenín v bunkách – bielkovín, sacharidov, tukov a NK).
7. Prestup látok cytoplazmatickou membránou (osmotické javy v živočíšnych bunkách, plazmolýza, deplazmolýza, hemolýza, použitie detergentov na získanie solubilných membránových bielkovín).
8. Bunkové štruktúry (pozorovanie základnej cytoplazmy, bunkového povrchu, cytoplazmatických štruktúr, bunkového jadra, rafidy v bunkách Tradescantie sp., bunkové inklúzie v bunkách šupiny z rýb, vakuoly v bunkách epidermis cibule).
9. Vplyv jedov na bunku (vplyv cytoplazmatických jedov, fytoncidov a narkotík a liečiv na živočíšnu bunku).
10. Pohyb a dráždivosť (chemotaxia, galvanotaxia, geotaxia, oxygenotaxia, fototaxia, UV žiarenie).
11. Kultivácia buniek in vitro a zmrazovanie buniek (stanovenie životaschopnosti buniek pri zmrazovaní a rozmrazovaní buniek).
12. Pozorovanie mitózy v rastlinných bunkách.
13. Morfologické a funkčné rozdiely medzi živočíšnou a rastlinnou bunkou. Oprava zápočtového testu. Hodnotenie elektronických protokolov. Náhrada cvičení samostatnými témami. Udelenie zápočtov.
Recommended literature
1. Valenčáková, A. a kol.: Praktické cvičenia z biológie pre ŠP Farmácia, UVLF, Košice, 2018, 133s.
2. Valenčáková, A. Luptáková, L., Bálent, P.: Biológia pre farmaceutov. ESAP UVLF, Košice, 2013.
3. Campbell, N. A., Reece, J. B.: Biologie. Computer Press, Brno 2006
Conditions for completion of course
Obsahová prerekvizita:
nie je
Priebežné hodnotenie:
Odovzdávanie cvičení formou písomného testu pred začatím nasledujúceho cvičenia (10 otázok) s úspešnosťou minimálne 51 %.
Priebežnú kontrolu štúdia je zabezpečovaná formou písomného zápočtového testu v 12. týždni semestra. Kontrolný zápočtový test je bodovaný a obsahovo vyplýva z programu cvičení a seminárov. Priebežné hodnotenie určuje absolvovanie jedného kontrolného zápočtového testu s maximálnym počtom bodov 30 a s minimálnou úspešnosťou pre udelenie zápočtu 51 % (16 bodov).
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou je splnenie odborného programu výučby, 100 % účasť na cvičeniach (podľa študijného poriadku, jedna absencia bez náhrady cvičenia) a 60% povinná účasť na prednáškach (8 prednášok). Odovzdávanie cvičení formou písomného testu pred začatím nasledujúceho cvičenia (10 otázok) s úspešnosťou minimálne 51 %.
Absolvovanie zápočtového testu (30 otázok) s úspešnosťou minimálne 51 %.
Udelenie kreditov na základe úspešného absolvovania záverečného písomného testu (50 otázok) s úspešnosťou minimálne 51 %.
Záverečné hodnotenie:
Udelenie kreditov a záverečné hodnotenie je podmienené absolvovaním zápočtového testu (51 % - 16 b) a záverečného písomného testu s maximálnym počtom 50 bodov, s minimálnou úspešnosťou 51 % (26 bodov).
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
  slovak   
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 1570
ABCDEFX
6.4316.6925.827.0722.741.27
 
Date of last modification: 23.11.2022
Approved by: Tutot Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc.
Skip to content