Hygiena zdravotníckych a farmaceutických zariadení

Study programme: pharmacy full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaŽPVLE/HgZdrFZ F/18    Short: HgZdrFZ F
  •  Credits: 3
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •  
  •   Semester: summer semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Cvičenie
Course-load: Per week: 2   -   Per study period: 26 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Prerequisites:   
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Examiner:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu " Hygiena zdravotníckych a farmaceutických zariadení " je 100 % účasť na praktických cvičeniach. V prípade neúčasti na praktickom cvičení (ochorenie dokladované potvrdením od lekára - iba jedenkrát do semestra) si praktické cvičenie nie je potrebné nahradiť. V priebehu semestra bude jedna písomná previerka z teoretickej a z praktickej časti. Pre absolvovanie písomnej previerky je potrebných minimum 70% aj z teoretickej aj z praktickej časti osobitne. Kredity sa neudelia študentovi, ktorý z písomnej previerky získa menej ako 70% z každej časti osobitne. Podmienkou úspešného ukončenia predmetu je absolvovanie záverečnej skúšky (v písomnej forme), ktorá sa skladá z dvoch častí (epidemiológia a hygiena prostredia), kde je potrebné získať 70% z každej časti osobitne.
Learning outcomes
Študent získa absolvovaním tohto predmetu "Hygiena zdravotníckych a farmaceutických zariadení" znalosti o význame čistenia a dezinfekcie v lekárňach, mechanizme pôsobenia dezinfekčných prostriedkov používaných vo farmaceutických zariadeniach, spôsoboch aplikácie a možnostiach eradikácie mikroorganizmov z prostredia lekárne. Študent sa naučí ako predchádzať šíreniu a prenosu ochorení ako aj kontaminácii prostredia lekárne, naučí sa prakticky hodnotiť efekt vykonanej dezinfekcie (spôsoby kontroly účinnosti dezinfekcie). Absolvovaním tohto predmetu študent získa znalosti o tom ako môže negatívne vplývať nesprávna aplikácia, koncentrácia a výber dezinfekčného, dezinsekčného a deratizačného prostriedku na hygienu prostredia farmaceutických zariadení. Študent získa vedomosti o význame deratizácie, o biológii škodlivých hlodavcov a význame ich ničenia; o spôsoboch, formách a etapách deratizácie, vedomosti o rodenticídnych prípravkoch. Z oblasti dezinsekcie si študent osvojí všeobecné vedomosti o biológii škodlivého hmyzu, získa znalosti o spôsoboch a etapách dezinsekcie ako aj o biologických a chemických dezinsekčných prostriedkoch. Z oblasti pitnej vody, študent získa vedomosti o využití pitnej vody vo farmaceutickom zariadení a praktické zručnosti z fyzikálneho, chemického a mikrobiologického vyšetrenia pitnej vody. Z oblasti hygieny vzduchu vo farmaceutických zariadeniach získa študent vedomosti a praktické zručnosti z chemických a mikrobiologických vyšetrovacích metód vzduchu, ktoré sa využívajú pre kontrolu hygieny vzduchu v lekárni. Študent získa znalosti o hygiene v oblasti zdravotníctva a životného prostredia; vedomosti o rizikových faktoroch v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach. Nadobudne vedomosti o profesionálnych a nozokomiálnych infekciách; prameňoch nákaz; nosičstve patogénnych zárodkov; o epidemickom procese; o klasifikácii a charakteristike jednotlivých skupín infekčných ochorení; o špecifickej profylaxii. Študent získa vedomosti o všeobecných zásadách boja proti prenosným chorobám, o prevencii pri poraneniach v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach a vedomosti o štátnom zdravotnom dozore pri používaní ochranných pracovných prostriedkov.
Brief outline of the course
Základné pojmy a definície sanitácie, charakteristika jednotlivých skupín dezinfekčných prostriedkov, charakteristika jednotlivých spôsobov dezinfekcie, význam čistenia a dezinfekcie pracovných povrchov, rúk,rezistencia mikroorganizmov na dezinfekčné látky. Testovanie dezinfekčných prípravkov v laboratórnych podmienkach. Aerosólová dezinfekcia, ATP metóda. Príprava pracovných roztokov dezinfekčných prostriedkov.
Význam a využitie pitnej vody vo farmaceutickom zariadení. Fyzikálne, chemické a mikrobiologické vyšetrenie pitnej vody.
Chemické a mikrobiologické parametre vzduchu, metódy stanovenia, praktické meranie.
Význam deratizácie, biológia škodlivých hlodavcov, význam ich ničenia. Spôsoby, formy a etapy deratizácie. Rodenticídne prípravky. Charakteristika účinných chemických látok. Dezinsekcia. Biológia škodlivého hmyzu. Spôsoby a etapy dezinsekcie. Charakteristika biologických a chemických dezinsekčných prostriedkov.
Postavenie hygieny a jej úloha v oblasti zdravotníctva a životného prostredia. Rizikové faktory v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach. Profesionálne infekcie. Nozokomiálne infekcie. Pramene nákazy (Chorý človek ako prameň nákazy; Nosičstvo patogénnych zárodkov. Epidemický proces – jeho charakteristika, základné znaky, intenzita a základné podmienky epidemického procesu). Klasifikácia a charakteristika jednotlivých skupín infekčných ochorení. Špecifická profylaxia. Všeobecné zásady boja proti prenosným chorobám. Prevencia pri poraneniach v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach. Štátny zdravotný dozor pri používaní ochranných pracovných prostriedkov.
Course syllabus
Praktické cvičenia
1.Postavenie hygieny a jej úloha v oblasti zdravotníctva a životného prostredia. Rizikové faktory v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach. Profesionálne infekcie. Nozokomiálne infekcie. Charakteristika NN, pôvodcovia NN, kontrola a prevencia NN, preventívne a represívne opatrenia. Pramene nákazy (Chorý človek ako prameň nákazy; Nosičstvo patogénnych zárodkov. Zvieratá ako pramene nákazy a medicínsky význam zoonóz). Mechanizmus prenosu choroboplodných zárodkov. Fázy a základné spôsoby prenosu nákazy.
2.Epidemický proces – jeho charakteristika, základné znaky, intenzita a základné podmienky epidemického procesu. Klasifikácia a charakteristika jednotlivých skupín infekčných ochorení. Zásady hygienického režimu a sanitačného programu lekárne. Hygiena zdravotníckych zariadení. Prevencia a jej druhy. Špecifická profylaxia - aktívna imunizácia zdravotníckych pracovníkov. Všeobecné zásady boja proti prenosným chorobám. Prevencia pri poraneniach v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach. Štátny zdravotný dozor pri používaní ochranných pracovných prostriedkov.
3.Dekontaminácia – dezinfekcia, dezinsekcia, deratizácia, dezinfekcia rúk. Kontrola účinnosti dezinfekčných a sterilizačných postupov a prístrojov v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach. Odpady – zdravotné riziká pre človeka. Zákon č. 355/2007 O ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
4.Dezinfekčné prostriedky, mechanizmus účinku. Charakteristika hlavných skupín dezinfekčných látok: hydroxidy, kyseliny. Stanovenie percenta aktívnej látky v dezinfekčnom prostriedku.
5.Dezinfekčné prostriedky, mechanizmus účinku. Charakteristika hlavných skupín dezinfekčných látok: aldehydy, chlórové prípravky. Stanovenie percenta aktívnej látky v dezinfekčnom prostriedku.
6.Kontrola účinnosti dezinfekcie. Druhy kontrol a postupy. Príprava roztokov, vzorce, počítanie príkladov. Praktické prevedenie mikrobiologickej kontroly účinnosti dezinfekcie.
7.Chemická kontrola účinnosti dezinfekcie, chemické stery. Aerosólová dezinfekcia. ATP metóda.
8.Testovanie dezinfekčných prípravkov. Suspenzný test. Spôsob hodnotenia výsledkov z hľadiska praktickej cielenej dezinfekcie. Riediaci a nosičový test. Spôsob hodnotenia výsledkov z hľadiska praktickej cielenej dezinfekcie.
9.Pitná voda, fyzikálne a chemické vlastnosti. Voda používaná na prípravu roztokov v prevádzke farmaceutických priestorov.
10.Pitná voda. Základná mikrobiologická analýza vody používanej v prevádzke farmaceutických priestorov. Spôsoby úpravy a dezinfekcie.
11.Vzduch v prevádzke farmaceutických priestorov. Chemické a mikrobiologické parametre vzduchu, metódy stanovenia, praktické meranie. Zápočtový test.
12.Deratizácia. základná charakteristika, spôsoby deratizácie. Charakteristika rodenticídov podľa účinku. Aktuálny film.
13.Dezinsekcia. Charakteristika jednotlivých skupín insekticídov. Biológia škodlivého hmyzu. Aktuálny film. Zápočet.
Recommended literature
Veszelits Laktičová K., Čisláková L., Vargová M., Hromada R., Ondrašovič M., Chvojka D., Koščo J., Korytár Ľ.: Hygiena zdravotníckych a farmaceutických zariadení, Košice, UVLF v Košiciach, 2016, 261 s.
Bakoss a kol.: Epidemiológia, Bratislava. 2005, 350 s.
Čisláková L. a kol.: Epidemiológia vybraných nákaz. Vysokoškolské učebné texty LF UPJŠ Košice, 2001.
Maďar R., Štefkovičová M. a kol.: Nemocničné infekcie. Dumas, 2004
Ondrašovič M. a kol.: Ochrana životného prostredia a verejného zdravia, UVLF v Košiciach, 2013, 272 s.
Conditions for completion of course
Obsahová prerekvizita:
Všeobecná a anorganická chémia.
Biológia.
Biofyzika.
Priebežné hodnotenie:
Protokoly, priebežná písomná previerka
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu " Hygiena zdravotníckych a farmaceutických zariadení " je 100 % účasť na praktických cvičeniach. V prípade neúčasti na praktickom cvičení (ochorenie dokladované potvrdením od lekára - iba jedenkrát do semestra) si praktické cvičenie nie je potrebné nahradiť. V priebehu semestra bude jedna písomná previerka z teoretickej a z praktickej časti. Pre absolvovanie písomnej previerky je potrebných minimum 70% aj z teoretickej aj z praktickej časti osobitne. Kredity sa neudelia študentovi, ktorý z písomnej previerky získa menej ako 70% z každej časti osobitne. Podmienkou úspešného ukončenia predmetu je absolvovanie záverečnej skúšky (v písomnej forme), ktorá sa skladá z dvoch častí (epidemiológia a hygiena prostredia), kde je potrebné získať 70% z každej časti osobitne.
Záverečné hodnotenie:
zápočet a skúška
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
  slovak   
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 1101
ABCDEFX
19.8929.8827.2518.074.720.18
 
Date of last modification: 28.01.2020
Approved by: Tutot Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc.
Skip to content