Profesijná komunikácia

Study programme: general veterinary medicine full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaBIOaGEN/PfK VVL/18    Short: PfK VVL
  •  Credits: 3
  •  Completion method: Zápočet
  •  
  • Semester:
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Cvičenie
Course-load: Per week: 2   -   Per study period: 26 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Žiadne
 
Teachers
Instructor:
Examiner:
Guarantor:
CONTENTS OF THE STATE EXAM
Nie je štátnicový predmet.
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Aktívna účasť na seminároch v zmysle Študijného poriadku UVLF. Minimálne požadovaná účasť na seminároch je 75%. Absolvovanie písomného testu v rozsahu osnovy predmetu s úspešnosťou 50,1% a viac na konci semestra.
Learning outcomes
Študent absolvovaním predmetu získa pochopenie problematiky profesijnej komunikácie z pohľadu dennej práce veterinárneho lekára. Zvládne princípy profesijnej komunikácie v interakcii študent/učiteľ, absolvent/zamestnávateľ, veterinárny lekár/veterinárny lekár,... klient, orgán štátnej správy, atď. Získa komunikačné a prezentačné zručnosti využiteľné pri riešení situácií v každodennom živote, pri obhajobe diplomovej práce, zakladaní a prevádzke súkromnej praxe, ďalšom vzdelávaní a získavaní špecializácie. Správne volená komunikácia mu umožní a uľahčí riešenie zložitých životných situácií a konfliktov. Určením typológie klienta (protistrany) mu uľahčí dosiahnutie win-win situácií pri negociácii.
Brief outline of the course
Predmet v ucelenej forme podáva základné informácie o komunikácii, jej spôsoboch, formách a štýloch a ich aplikácii pri riešení problémových situácií. Venuje sa aj typológii osobnosti z pohľadu komunikácie, o výhodách asertívnej komunikácie a potrebe využitia prezentačných zručnostiach pri seba-prezentácii pred odbornou a laickou verejnosťou..
Obsahom predmetu sú aj otázky komunikácie absolventa so štátnymi a súkromnými inštitúciami pri uchádzaní sa o zamestnanie, ako aj pri zakladaní a rozbiehaní veterinárnej praxe z pohľadu jej manažmentu a marketingu.
Course syllabus
1. Úvod do komunikácia, definícia komunikácie a jej evolučný vývoj. Sociálny aspekt komunikácie. Účel komunikácie a spôsoby komunikácie. Funkcie a motívy komunikácie,.
2. Komunikačný proces a jeho prvky. Typy komunikácie, komunikačná hierarchia. Prekážky komunikácie. Význam komunikácie z pohľadu veterinárnej profesie a jej zmien.
3. Efektívna komunikácia. Aktívne počúvanie. Verbálna a neverbálna komunikácia Komunikačné štýly.
4. Komunikácia F-t-F, komunikácia v rámci skupiny, vystupovanie pred verejnosťou. Komunikačné zručnosti.
5. Súčasné možnosti uplatnenia sa absolventa vo veterinárnej profesii. Uchádzanie sa o zamestnanie. Efektívna komunikácia ako nástroj na získanie zamestnania. Pohovor o zamestnanie.
6. Ako si založiť úspešnú veterinárnu prax. Druhy a formy sociálnej komunikácie. Postavenie legislatívy pri výkone veterinárnej praxe a spôsob jej komunikácie.
7. Asertívna komunikácia a jej miesto vo veterinárnej praxi. Komunikácia požiadaviek súvisiacich s poskytovanými službami a výkonmi vo veterinárnej praxi(cenotvorba, cenník výkonov a úkonov, lieková politika, atď.)
8. Ekonomika, ako základ úspešnej veterinárnej praxe. Komunikácia s klientom a dodávateľmi. Typológia klienta-dodávateľa z pohľadu komunikácie.
9. Problémová komunikácia - agresivita, pasivita, manipulácia a riešenie konfliktov. Technika kladenia otázok.
10. Úloha marketingu vo veterinárnej praxi. Schopnosť „predať sa“. Prezentačné zručnosti.
11. Ďalšie vzdelávanie a špecializácia. Efektívna prezentácia.
12. Písomná komunikácii. Príprava motivačného listu a profesionálneho životopisu. Vetfuture.
13. Zápočtový test.
Recommended literature
Literatúra dostupná na internete, výstupy zo seminárov
Conditions for completion of course
Obsahová prerekvizita:
Žiadna
Priebežné hodnotenie:
Hodnotenie jednotlivcov v rámci skupiny pri príprave vstupov počas seminárov
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Aktívna účasť na seminároch v zmysle Študijného poriadku UVLF. Minimálne požadovaná účasť na seminároch je 75%. Absolvovanie písomného testu v rozsahu osnovy predmetu s úspešnosťou 50,1% a viac na konci semestra.
Záverečné hodnotenie:
Absolvovanie predmetu je ukončené zápočtom po absolvovaní písomného zápočtového testu. Test pozostáva z otázok, ktoré môžu mať preddefinované možnosti odpovedí (z ktorých minimálne jedna je správna). Na niektoré otázky musí študent napísať odpoveď sám. Klasifikačná tabuľka s počtom bodov resp. dosiahnutým percentuálnym vyjadrením je v záhlaví každého testu. Hodnotenie je stanovené na základe počtu dosiahnutých bodov(správnych odpovedí) alebo na základe percentuálneho prepočtu správnych odpovedí nasledovne: A (výborne) - 91-100%, B (veľmi dobre) - 81-90%, C(dobre) - 71-80%, D(uspokojivo) – (61-70%), E(dostatočne) – 50,1-60% a FX(nedostatočne) - 50% a menej
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 493
ABCDEFX
0.299.8
 
Date of last modification: 24.11.2022
Approved by: Tutot Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content