Hygiena chovu zvierat a welfare

Study programme: general veterinary medicine full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaŽPVLE/HChZaW VVL*/09    Short: HChZaW VVL*
  •  Credits: 5
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •   Lectures: 2 / Practice: 3
  •   Semester: winter semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 3   -   Per study period: 26 / 39 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Prerequisites:      
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Teoretická pripravenosť študenta na aktuálnu tému prednášok a cvičení. Aktívna účasť na prednáškach a cvičeniach. Absolvovanie 80% prednášok a 100% praktických cvičení. Odovzdanie protokolov z praktických cvičení. Získanie zápočtu a absolvovanie záverečnej skúšky.
Learning outcomes
Študent absolvovaním predmetu získava praktické a teoretické poznatky z hygieny chovu zvierat, hodnotenia mikroklimatických ukazovateľov. Na základe zadaných praktických príkladov získava skúsenosti z hodnotenia kvality stavebného riešenia chovateľských objektov. A po zlúčení týchto poznatkov v praktických podmienkach hodnotí welfare ustajnených zvierat. Získava praktické skúsenosti s prácou na prístrojoch pre zisťovanie mikroklimatických veličín. V praktických podmienkach hodnotí podľa legislatívne aktuálnych požiadaviek hygienu ustajnenia a welfare zvierat.
Brief outline of the course
Hygienická analýza ustajňovania HZ. Bioklíma maštalí. Meranie a hodnotenie rozhodujúcich bioklimatických faktorov. Postup pri vykonávaní kontrol ochrany chovaných zvierat podľa Nariadenia vlády č. 32/2003 o ochrane chovaných zvierat. Získavanie rozhodujúcich údajov v procese prípravy stavieb – „čítanie“ z výkresov projektovej dokumentácie (PD). Intenzita výmeny vzduchu v maštaliach. Spôsoby výpočtu podľa aktuálnosti. Stanovenie požadovanej výmeny vzduchu v danej maštali pre celoročnú prevádzku .Vetracie systémy. Hygienické požiadavky na gravitačné a nútené vetranie v maštaliach. Vypracovanie návrhu na riešenie vzduchotechniky v danej maštali.
Hygienická analýza v chove HD a ošípaných. Hodnotenie hygieny chovu na ŠPP UVL.
Hygienická analýza v chove koní. Hodnotenie hygieny chovu na JA UVL.
Situačné riešenie farmy ošípaných s uzavretým obratom stáda. Určenie kapacít maštalí podľa predpokladaných produkčných a reprodukčných ukazovateľov. Vypracovanie návrhu riešenia v zmysle hygienickej ochrany fariem
Stavebnokonštrukčné riešenie maštalí. Koeficient prechodu tepla „K“ ako základný hygienický ukazovateľ stavebnej hygieny. Vypracovanie návrhu riešenia pre danú maštaľ.
Tepelná bilancia maštalí. Overenie vhodnosti situovania danej maštale do zvoleného klimatického pásma SR. Vypracovanie návrhu na príp. opatrenia k zabezpečeniu optimálnej bioklímy.
Ustajňovanie hovädzieho dobytka. Stanovenie a verbálna prezentácia hygienických ukazovateľov z výkresov PD u jednotlivých kategórií zvierat.
Strojové dojenie. Demonštrácia dojacieho zariadenia. „Odovzdanie“ kompletného riešenia (projektu)danej maštale v zmysle hygienických požiadaviek na ustajňovanie aktuálnej kategórie HZ.
Course syllabus
Osnova prednášok
1. Význam a postavenie hygieny chovu zvierat vo veterinárnej medicíne a v praxi. Bioklíma maštalí. Rozhodujúce fyzikálne, chemické a biologické faktory, ich vplyv na zdravotný stav a úžitkovosť zvierat. Komplexnosť a variabilnosť pôsobenia bioklímy v prevádzkovej praxi.
2. Zoohygienická ochrana fariem. Maštaľný mikrobiálny režim. Kontaminačná a hygienická reťaz – antimikrobiálny režim. Princíp čierno-bieleho systému riešenia fariem. Uplatnenie welfare v chove zvierat.Nariadenie vlády SR o ochrane zvierat chovaných na farmárske účely v znení nariadenia vlády č. 368/2007 a 365/2014 Z. z.
3. Vetranie maštalí. Základné fyzikálne zákonitosti pohybu vzduchu v maštaľnom prostredí. Aktuálne spôsoby, tvorby a úpravy maštaľnej bioklímy. Hygienické požiadavky na riešenie a prevádzkovanie vzduchotechnických zariadení. Hygienické požiadavky na nútené vetranie.
4. Hygiena v chove hovädzieho dobytka. Etologická a zdravotná problematika v chovoch vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Hygienické požiadavky pri voľnom a väznom ustajňovaní dojníc.
5. Hygiena v chove hovädzieho dobytka. Rozhodujúce faktory ovplyvňujúce kvalitu získavaného a prvotne ošetreného mlieka. Hygienické požiadavky na dojárne a mliečnice.
6. Hygiena v chove hovädzieho dobytka. Hygienické požiadavky na technológie ustajňovania teliat a mladého dobytka. Hygiena stavieb maštalí. Hygienický a zdravotný aspekt pôsobenia stavby v maštaľnom prostredí. Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú minimálne normy ochrany teliat v znení nariadenia vlády č. 270/2003 Z. z.
7. Hygiena v chove ošípaných. Etologická a zdravotná problematika v chovoch vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Požiadavky ošípaných na bioklímu. Hygienický aspekt prevádzkovania špecializovaných veľkokapacitných fariem. Hygienické požiadavky na technológie ustajňovania jednotlivých kategórií ošípaných. Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú minimálne normy ochrany ošípaných v znení nariadenia vlády č. 325/2003 a 322/2012 Z. z.
8. Hygiena v chove hydiny. Etologická a zdravotná problematika v chovoch vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Hygienické požiadavky v procese liahnutia. Požiadavky hydiny na bioklímu.
9. Hygiena v chove hydiny. Hygienické požiadavky na technológie ustajňovania jednotlivých kategórií hrabavej hydiny, moriek a vodnej hydiny. Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú minimálne požiadavky na ochranu nosníc v znení nariadenia vlády č. 326/2003 Z. z. 275/2010 Nariadenie vlády SR , ktorým a ustanovujú minimálne pravidlá ochrany kurčiat chovaných na produkciu mäsa
10. Hygiena v chove oviec. Etologická a zdravotná problematika vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Hygienické požiadavky na ovčiarne a salaše. Hygiena odchovu a výkrmu jahniat.
11. Hygiena chovu koní. Etologická a zdravotná problematika vo vzťahu k hygiene ustajňovania.
12. Ekologické poľnohospodárstvo (Zákon č. 189/2009). Organizácia a súčasný stav v SR. Hygienické požiadavky v chovoch v zmysle ekologického poľnohospodárstva.
13. Práva zvierat. Chovateľská a veterinárna starostlivosť o zvieratá v zmysle požiadaviek welfare. Ochrana zvierat používaných a pokusné účely (Nar. vlády č. 377/2012). Transport zvierat.
Osnova cvičení:
1. Hygienická analýza ustajňovania hospodárskych zvierat. Bioklíma maštalí. Meranie a hodnotenie rozhodujúcich bioklimatických faktorov. Demonštrácia aktuálnych meracích prístrojov. Projektová dokumentácia stavieb. Získavanie rozhodujúcich údajov v procese prípravy stavieb. Aktuálne plány a výkresy k posudzovaniu hygieny ustajňovania zvierat.
2. Hygiena stavieb. Hodnotenie tepelno-izolačných vlastností stavebných látok a konštrukcií. Vetranie maštalí. Intenzita výmeny vzduchu a posudzovanie vetracích systémov. Stanovenie požadovanej výmeny vzduchu v maštaliach pre celoročnú prevádzku. Spôsoby výpočtu podľa aktuálnosti. Tepelná bilancia maštalí. Overenie vhodnosti situovania danej maštale do zvoleného klimatického pásma SR. Vypracovanie návrhu na príp. opatrenia k zabezpečeniu optimálnej bioklímy.
3. Hygiena chovu HD
4. Hygiena chovu malých prežúvavcov
5. Hygiena chovu hydiny
6. Hygiena chovu ošípaných
7. Hygiena chovu kožušinových zvierat
8. Hygiena chovu spoločenských zvierat a koní
9. Zoohygienická analýza v chove zvierat. Postup pri vykonávaní kontrol ochrany zvierat podľa Nariadenia vlády č. 322/2003 o ochrane chovaných zvierat na farmové účely.
10. Strojové dojenie. Demonštrácia dojacieho zariadenia. Základné hygienické ukazovatele
11. Nadväznosti v chove ošípaných. Posúdenie kapacitného usporiadania farmy v zmysle hygienickej ochrany a čierno-bieleho systému prevádzky.
12. Hygienická analýza v chove HZ. Komplexné hodnotenie hygienických podmienok ustajňovania daného druhu a kategórie.
13. Odovzdanie protokolov a zápočet
Recommended literature
ONDRAŠOVIČ, M., ONDRAŠOVIČOVÁ, O., HROMADA, R., VENGLOVSKÝ, J., SASÁKOVÁ, N., LAKTIČOVÁ, K. : Praktické cvičenia z hygieny chovu zvierat a welfare. Edičné stredisko Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach 2009.
PARA, Ľ., BEŇO, V., ONDRAŠOVIČ, M., ONDRAŠOVIČOVÁ, O., LACIAKOVÁ, A. : Zoohygiena. Magnus Košice 1992.
študijný materiál poskytnutý pracoviskom.
Conditions for completion of course
Priebežné hodnotenie:
Aktívna účasť a odovzdanie protokolov.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Teoretická pripravenosť študenta na aktuálnu tému prednášok a cvičení. Aktívna účasť na prednáškach a cvičeniach. Absolvovanie 80% prednášok a 100% praktických cvičení. Odovzdanie protokolov z praktických cvičení. Získanie zápočtu a absolvovanie záverečnej skúšky.
Záverečné hodnotenie:
Absolvovanie záverečnej skúšky.
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
NOTES
Aktívna účasť na cvičeniach.Absolvovanie 80% prednášok a 100% praktických cvičení.
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 1489
ABCDEFX
34.3923.2415.3811.2214.31.48
 
Date of last modification: 24.11.2022
Approved by: Tutot Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content