Parazitológia

Study programme: general veterinary medicine full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaEaP/Pz2 VVL*/15    Short: Pz2 VVL*
  •  Credits: 5
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •   Lectures: 2 / Practice: 3
  •   Semester: summer semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 3   -   Per study period: 26 / 39 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Prerequisites:       
Following:  
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Examiner:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od
lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia (študent
musí získať minimálne 51 %). Jeden test v priebehu semestra s hodnotou 100 bodov a hodnoteného
podľa čl. 20 bod 4 Študijného poriadku UVLF v Košiciach z problematiky všeobecnej parazitológie
a protozoológie. Účasť na prednáškach 70 %.
Learning outcomes
Absolvovaním predmetu študent získa teoretické a praktické vedomosti z veterinárskej
parazitológie, čo umožní ich kontrolu, prevenciu parazitozoonóz a ekonomických strát ako aj
zlepšenie welfare. Mal by ovládať diagnostiku parazitárnych ochorení, identifikáciu ich pôvodcov,
ako aj navrhnúť vhodné terapeutické a preventívne postupy. Získa vedomosti o morfológii, vývinových cykloch, spôsobe prenosu, patogenéze, klinických prejavoch, terapii, prevencii a diagnostike dôležitých helmintov. Získa prehľad o najvýznamnejších zoonózach ako sú napr. fasciolóza, echinokokóza, teniózy, toxokarózy, trichinelóza, filariózy a pod. Získa informácie o vzájomných parazito-hostiteľských vzťahoch. Získa praktické zručnosti laboratórneho spracovania vzoriek a diagnostiky helmintov podľa hostiteľských skupín.
Brief outline of the course
Charakteristika jednotlivých taxonomických kategórií helmintov (Trematoda, Cestoda, Nematoda,
Akantocefala). Objasnenie ich vývinových cyklov, epizootológie, epidemiológie, geografického
rozšírenia, patogenézy, klinických prejavov, patologicko-anatomických zmien, terapie a prevencie. Príprava a zostavovanie odčervovacích programov. Podrobné vysvetlenie zákonitostí vzniku helmintozoonóz. Praktická parazitologická diagnostika helmintov podľa hostiteľských skupín.
Course syllabus
OSNOVA PREDNÁŠOK VIII. SEMESTER (2 HOD.)
1. Úvod do helmintológie. Definícia, náplň, charakteristika, rozdelenie. Trematoda - morfológia, vývinový cyklus, systematika, charakteristika na úrovni čeľadí.
2. Fasciolóza, dikrocoelióza, paramfistomatidózy zvierat, rozšírenie, biológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
3. Ostatné zdravotne a ekonomicky významné trematodózy zvierat a človeka (Opistorchóza, metagonimóza, prostogonimóza, schistosomóza a i.), epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
4. Cestoda - všeobecná charakteristika. Morfológia, vývinový cyklus, systematika zástupcov radov Cyclophyllida a Pseudophylida. Diphylobothrióza mäsožravcov a človeka, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
5. Cestodózy bylinožravcov (čeľ. Anoplocephalidae), cestodózy hydiny a hlodavcov (čeľ. Hymenolepididae, Dilepididae), druhová skladba, vývinové cykly, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
6. Cestodózy mäsožravcov (čeľ. Taeniidae, Dilepididae, Mesocestoididae), druhová skladba, vývinové cykly, epizootológia a epidemiológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
7. Larválne cestodózy. Echinokokóza, alveokokóza a coenuróza, epizootológia a epidemiológia, patogenita, prevencia, diagnostika, prevencia a terapia. Význam mäsožravcov v šírení týchto helmintóz. Cysticerkóza prežúvavcov a ošípaných. Morfológia, epizootológia, vývinový cyklus, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
8. Nematoda - všeobecná charakteristika, klasifikácia. Charakteristika na úrovni radov, morfológia, vývinové cykly. Rad: Oxyurida - mrle človeka a zvierat, druhové zastúpenie, epidemiológia a epizootológia, vývinový cyklus, patogenita, diagnostika, prevencia, a terapia.
9. Rad Ascaridida - škrkavky človeka a zvierat. Morfológia, druhová skladba, vývinové cykly, epizootológia a epidemiológia, patogenita, larva migrans visceralis, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
10. Rad Strongylida - pľúcne strongylidózy hospodárskych zvierat, druhová skladba, vývin, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia. Črevné strongylidózy hospodárskych zvierat, druhová skladba, vývin, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia. Hypobiotické larvy, antihelmintická rezistencia.
11. Rad Trichurida - Trichuridózy a kapilariidózy zvierat. Morfológia, druhová skladba, vývin, epizootológia, patológia, diagnostika, prevencia a terapia. Trichinelóza - morfológia, vývin, druhová skladba, epizootológia, cesty prenosu z periodických do antropurgických ohnísk, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
12. Rad Spirurida a Filarida. Setarióza, telazióza, dirofilarióza, onchocerkóza a iné filariidózy a spiruridózy zvierat a človeka. Druhové zastúpenie, morfológia, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
13. Acanthocephala, druhové zastúpenie, morfológia, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
OSNOVA PRAKTICKÝCH CVIČENÍ: VIII. SEMESTER (3 HOD.)
1. Morfológia a klasifikácia triedy Trematoda. Morfológia tela a orgánových sústav významných druhov digeneí. Charakteristika larválnych štádií podtriedy Digenea u jedno- a dvojhostiteľských trematódov.
2. Morfológia a klasifikácia triedy Cestoda. Morfológia tela a orgánových sústav významných čeľadí pásomníc z radov Pseudophyllida a Cyclophyllida. Charakteristika larvocýst pásomníc u medzihostiteľov.
3. Morfológia a klasifikácia triedy Nematoda a Acanthocephala. Morfológia tela a orgánových sústav významných čeľadí nematódov a akantocefalov.
4. Mikroskopia a mikrometria vajíčok helmintov. Využitie piatich kritérií pri diagnostike vajíčok helmintov. Charakteristika štruktúr vajíčok helmintov.
5. Kvalitatívne a kvantitatívne metódy. Postup spracovania vzoriek pri zisťovaní druhovej skladby (kvalitatívne metódy) propagatívnych štádií parazitov a pri zisťovaní ich počtu v jednom grame trusu (kvantitatívne metódy).
6. Sedimentačné metódy. Larvoskopické metódy – diagnostika pľúcnej červivosti u prežúvavcov. Diagnostika vajíčok helmintov o vysokej špecifickej hmotnosti – postup pri spracovaní vzoriek. Princíp a postup pri larvoskopických metódach (Baermanova a Vajdova metóda).
7. Laboratórna diagnostika endoparazitov u prežúvavcov. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u hovädzieho dobytka, oviec a kôz.
8. Laboratórna diagnostika endoparazitov u koní a suidov. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u koní a suidov.
9. Laboratórna diagnostika endoparazitov u psov a mačiek. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u psov a mačiek.
10. Laboratórna diagnostika endoparazitov u hydiny, myší, potkanov a králikov. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u laboratórnych zvierat a hydiny.
11. Diagnostika trichinelózy. Odber vzoriek svaloviny suidov a všežravcov. Postup pri kompresorickom vyšetrení tráviacimi metódami. Morfológia svalových cýst a lariev jednotlivých druhov trichinel.
12. Postmortálna diagnostika – parazitologická pitva vtákov a cicavcov. Technika a metódy postmortálnej diagnostiky využívané pri úplných helmintologických pitvách vtákov a cicavcov.
13. Náhrada cvičení a opakovanie diagnostických postupov koprologického vyšetrenia zvierat.
Recommended literature
1. Jurášek, V., Dubinský, P. a kol.: VETERINÁRNA PARAZITOLÓGIA. Príroda, Bratislava, 1993.
2. Letková,V., Čisláková, L., a kol.: LABORATÓRNE DIAGNOSTICKÉ METÓDY VO VETERINÁRSKEJ PARAZITOLÓGII (108s),ISBN 978 – 80 – 8077 –221 -5 , Edičné stredisko UVL, 2010: 109 s
3. Letková V., Goldová M., Kočišová A.: ZÁKLADY PROTOZOOLÓGIE, Edičné stredisko UVLF, 2010: 95 s, ISBN 978-80-8077-219 -2
4. Letková V., Kočišová A., Goldová M.: ZÁKLADY HELMINTOLÓGIE, Edičné stredisko UVLF, 2010, 161 s., ISBN: 978-80-8077-220-8.
5. Kočišová A. a kol.: VETERINÁRNA ARACHNOENTOMOLÓGIA. Edičné stredisko UVLF, 2017, 179 s., ISBN: 978-80 8077- 563-6.
6. Deplazes P., Eckert J., Mathis A., von Samson-Himmelstjerna G., Zahner H.: PARASITOLOGY IN VETERINARY MEDICINE. Wageningen Academic Publishers, 2016, 653 s. ISBN:978-90-8686-274-0.
Conditions for completion of course
Priebežné hodnotenie:
Zápočtový test - predpokladaný termín v 10. týždni letného semestra výučby
Podmienky na absolvovanie predmetu:
100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od
lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia (študent
musí získať minimálne 51 %). Jeden test v priebehu semestra s hodnotou 100 bodov a hodnoteného
podľa čl. 20 bod 4 Študijného poriadku UVLF v Košiciach z problematiky všeobecnej parazitológie
a protozoológie. Účasť na prednáškach 70 %.
Záverečné hodnotenie:
Záverečná skúška pozostáva z praktickej časti a ústnej skúšky. Úspešné absolvovanie praktickej skúšky je podmienkou postupu na ústnu skúšku.
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
  slovak   
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 1288
ABCDEFX
9.3912.1119.8821.8225.8510.95
 
Date of last modification: 27.11.2022
Approved by: Tutot Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content