Klinická prax - Klinika malých zvierat

Study programme: general veterinary medicine full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: K-MZ/KlPrax MZ2 VVL*/19    Short: KlPrax MZ2 VVL*
  •  Credits: 4
  •  Completion method: Zápočet
  •  
  • Semester:
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Cvičenie
Course-load: Per week:    -   Per study period: 80s (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Prerequisites:  
 
Teachers
Instructor:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Povinné absolvovanie časového harmonogramu podľa rozpisu študentov v denných, poobedňajších a nočných službách so zvládnutím povinných praktických úkonov pod kontrolou službukonajúceho veterinárneho lekára. Pre udelenie zápočtu sú študentom súčasne zadané témy na spracovanie s následnou informáciou odovzdania do systému moodle.
Learning outcomes
časť chirurgia / reprodukcia / infekčné a parazitárne ochorenia:
Študenti sú zapojení do klinickej praxe pod dozorom službukonajúceho veterinárneho lekára s ohľadom na základy klinického vyšetrenia nových pacientov, nastavenie cielenej terapie a sledovanie jej priebehu, sedácie a uvedenia do anestézie, chirurgickej intervencie, poskytnutia pooperačnej starostlivosti a hospitalizáciu pacienta. Ďalej sú študenti prítomní pri stabilizácii pacienta - zabezpečenie intravenózneho prístupu, odbere venóznej krvi na laboratórne vyšetrenia, podanie infúznej terapie, usg a rtg diagnostike, endoskopické vyšetrenie, ako aj pri vypisovaní receptov a podávaní informácií pri konzutácii pre majiteľa pacienta. Cieľom je aplikácia teoretických znalostí v klinickej praxi pod kontrolou učiteľa za získania zručnosti pri komunikácii s majiteľom pacienta, diagnostike, nastavení krokov terapie a starostlivosti o hospitalizované zvieratá. Súčasťou komplexu klinickej praxe je zvládnutie drobných chirurgických úkonov. Pri infekčných ochoreniach si študent osvojí prístupy a postup pri podozrení na infekčné ochorenie, administráciu držania spoločenských zvierat z hľadiska národnej a medzinárodnej držby, spôsoby odberu a spracovanie vzoriek na parazitárne choroby v klinickej praxi.
Brief outline of the course
Klinické vyšetrenie chirurgického pacienta s ohľadom na diagnostiku a následný návrh terapie ochorení tvrdých a mäkkých štruktúr z pohľadu chirurgickej intervencie. Zvládnutie zabezpečenia intravenózneho prístupu, podania sedácie a uvedenia do anestézie so zvládnutím jednoduchých chirurgických úkonov. Pri infekčných a parazitárnych ochoreniach je klinická prax zameraná na preventívne a terapeutické zákroky súvisiace s predchádzaním a tlmením nákaz, prácu v teréne a laboratóriu a administráciu spojená s centrálnym registrom spoločenských zvierat.
Course syllabus
Zvládnutie základného klinického vyšetrenia chirurgického pacienta - diagnostika - Ošetrenie kožných a hlbokých defektov konzervatívna a chirurgický manažment - Sutúra a ošetrenie rany - Resekcia zvukovodu a operačné zákroky na ušnici - Laparotómia -Torakotómia - Terapeutické zákroky na zuboch - Gastrotómia - Enterotómia. Enterektómia - Herniotómia - Osteosyntéza - Artrotómia - Terapia dysplázie lakťového kĺbu - Terapia luxácia kĺbov - terapia dysplázie bedrového kĺbu - Terapia ruptúry LCC - Chirurgické zákroky na chrbtici - Chirurgické zákroky na očiach - Cystotómia a uretrotómia - Zhotovenie rontgenogramu na DBK - Zhotovenie rontgenogramu na DLK - Myelografia - Endoskopia
1. Vykonávanie všeobecných preventívnych opatrení v chovoch malých zvierat a útulkoch. 2. Získanie praktických návykov a skúseností pri podozrení na konkrétnu infekčnú chorobu zvierat. Nácvik práce v ohnisku nákazy. Hlásenie nákaz. 3. Získanie a vyhodnocovanie epizootologickej anamnézy. 4. Odber a balenie materiálu na laboratórne vyšetrenie pri podozrení na vybranú infekčnú chorobu. 5. Osvojenie si terénnych a laboratórnych postupov pri diagnostike infekčných chorôb. 6. Spracovane získaného materiálu na cielené laboratórne vyšetrenie v príslušných laboratóriách ústavu (virologickom, bakteriologickom, imunologickom a hematologickom laboratóriu). 7. Aktívna účast na terapeutických postupoch, aplikácia liečív a biopreparátov. 8. Zvládnutie základných vakcinačních schém, podanie vakcín 9. Participácia na špeciálnych vyšetreniach zvierat; napr. zvierat podozrivých na besnotu, ktoré exponovali človeka, podľa presne stanovenej schémy. Registrácia společenských zvierat, čipovanie, vystavenie pet pasov
Recommended literature
l. Svoboda a kol.: Choroby psu a koček. Brno 2. Ledecký a kol.: Oftalmológia zvierat, Košice 3.Ledecký a kol. Základy rontgenológie zvierat, učebnica , Prešov 2007 4. Capík ,I.: Choroby zubov , Košice , 2010, učebný text 5. Ledecký, V., Hluchý, M. Diagnostika krívania u psov. Učebný text, 2011 6. Niemand: Klinická prax psov. H&H Bratislava 7. Horst Schebitz, Wilhelm Brass: Operace psa a mačky, H& H, Bratislava, 2000. 8.Kozák, Letková, Mojžišová a kol.: Choroby psov a mačiek (vnútorné, infekčné a parazitárne) I. - III. diel 9. Horzinek, Schmidt, Lutz: Choroby mačiek. 10. John M. Wiliams a Jacqui D. Niles, BSAVA Manuál brušnej chirurgie psa a mačky, 2013.
Conditions for completion of course
Priebežné hodnotenie:
priebežné hodnotenie študenta na základe spolupráce a preukázania zručností podľa rozpisu a priebehu klinickej praxe, spolu s absolvovaním základných úkonov a spracovania zadanej témy do systému moodle.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Povinné absolvovanie časového harmonogramu podľa rozpisu študentov v denných, poobedňajších a nočných službách so zvládnutím povinných praktických úkonov pod kontrolou službukonajúceho veterinárneho lekára. Pre udelenie zápočtu sú študentom súčasne zadané témy na spracovanie s následnou informáciou odovzdania do systému moodle.
Záverečné hodnotenie:
zápočet
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
  slovak   
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 367
ABCDEFX
0.0100.0
 
Date of last modification: 13.07.2022
Approved by: Tutot Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content