Chémia potravín

pharmacy (join study programme) full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaChBChBF/CheP F/12    Short: CheP F
  •  Credits: 3
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •  
  •   Semester: summer semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Cvičenie
Course-load: Per week: 2   -   Per study period: 26 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Žiadne
 
Teachers
Instructor:
Examiner:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie seminárov je splnenie úplného odborného programu výučby a 100 % aktívna účasť na seminároch. V prípade ospravedlnenej neúčasti v zmysle študijného poriadku je náhrada realizovaná formou písomnej práce na danú tému (3 - 4 strany A4 formátu, riadkovanie 1,5). Prácu je potrebné odovzdať najneskôr v 13. týždni semestra.
Študent musí vypracovať semestrálnu prácu na tému písomne zadanú v 2. týždni semestra, ktorú prezentuje formou 10-minútovej prednášky v dohodnutom termíne.
Výsledné hodnotenie predmetu sa skladá z 2 častí:
semináre (semestrálna práca + aktivita) - 20 % a skúška - 80 %. Na získanie zápočtu je potrebné dosiahnuť minimálne 11 %.
Learning outcomes
Študent má získať vedomosti o chemickom zložení potravín, o chemických zmenách v surovinách po úprave potravín, o možnosti získavania esenciálnych látok vhodnou kombináciou potravín, o negatívnych účinkoch antinutritívnych zložiek potravín a možnostiach ich eliminácie.
Brief outline of the course
História predmetu, obsah a zameranie chémie potravín. Aminokyseliny v potravinách, obsah a zmeny aminokyselín pri spracovaní potravín. Peptidy v potravinách, funkcia. Bielkoviny, význam vo výžive, obsah v potravinách. Kritériá ideálneho proteínu. Zmeny proteínov pri spracovaní a skladovaní potravín. Bielkovinové hydrolyzáty. Alergénne vlastnosti proteínov. Bielkoviny v rôznych potravinách. Lipidy. Tuchnutie tukov. Autooxidácia tukov, sekundárne reakcie oxidovaných lipidov, inhibícia autooxidačných zmien. Sprievodné látky lipidov. Význam lipidov vo výžive. Lipidy v rôznych potravinách. Sacharidy. Výskyt sacharidov v potravinách, význam vo výžive. Zmeny sacharidov počas spracovania potravín. Karamelizácia. Reakcie neenzýmového hnednutia, Maillardove reakcie, Streckerova degradácia. Faktory ovplyvňujúce neenzýmové hnednutie potravín. Inhibítory reakcií neenzýmového hnednutia. Voda, zastúpenie v potravinách, vplyv na zmeny vlastností potravín a na trvanlivosť potravín. Minerálne látky, stopové prvky, toxické prvky – obsah, zdroj. Vitamíny. Zastúpenie v potravinách, zmeny pri spracovaní potravín. Antivitamíny. Aromatické látky v potravinách. Alkaloidy, rastlinné fenoly, triesloviny. Prirodzené farbivá v potravinárstve. Prirodzené toxické zložky potravín. Cudzorodé látky v potravinách – kontaminanty. Cudzorodé látky v potravinách – potravinárske aditíva. Význam a rozdelenie aditív. Antioxidanty v potravinách. Základné princípy účinku konzervačných prostriedkov. Konzervácia alkoholizáciou, okysľovaním a mikrobiálnym kvasením. Enzýmy. Faktory ovplyvňujúce aktivitu enzýmov, význam v potravinárstve. Enzýmové hnednutie potravín. Usmerňovanie aktivity enzýmov v potravinárstve. Metódy imobilizácie enzýmov, význam pri výrobe potravín a pochutín.
Course syllabus
1. Oboznámenie sa s kreditovým systémom a podmienkami pre zápočet. Úvod, história predmetu, obsah a zameranie chémie potravín. Aminokyseliny v potravinách, vlastnosti, obsah, zmeny aminokyselín pri spracovaní potravín. Peptidy v potravinách, prehľad, vlastnosti, funkcia.
2. Bielkoviny, význam vo výžive, obsah v potravinách, rozdelenie, fyzikálnochemické vlastností. Kritériá ideálnej bielkoviny. Zmeny bielkovín pri spracovaní a skladovaní potravín. Bielkovinové hydrolyzáty. Charakteristické bielkoviny v jednotlivých skupinách potravín. Rozdelenie tém semestrálnych prác.
3. Lipidy. Fyzikálno-chemické vlastnosti, rozdelenie, reakcie lipidov a mastných kyselín. Tuchnutie tukov. Autooxidácia tukov, sekundárne reakcie oxidovaných lipidov, inhibícia autooxidačných zmien. Sprievodné látky lipidov. Význam lipidov vo výžive. Charakteristické lipidy v jednotlivých skupinách potravín.
4. Sacharidy. Rozdelenie, prehľad, fyzikálno-chemické vlastnosti. Chemické reakcie sacharidov. Zmeny sacharidov počas spracovania potravín. Výskyt sacharidov v potravinách, význam vo výžive.
5. Karamelizácia. Reakcie neenzýmového hnednutia (Maillardove reakcie, Streckerova degradácia). Faktory ovplyvňujúce neenzýmové hnednutie potravín. Inhibítory reakcií neenzýmového hnednutia.
6. Voda, zastúpenie v potravinách, vplyv na zmeny vlastností a na trvanlivosť potravín. Minerálne látky, stopové prvky, toxické prvky – obsah, zdroj.
7. Vitamíny. Vitamíny rozpustné v tukoch – štruktúra, stabilita. Vitamíny rozpustné vo vode – štruktúra, stabilita. Zastúpenie v potravinách, zmeny pri spracovaní potravín. Antivitamíny.
8. Aromatické látky v potravinách. Prírodné farbivá v potravinách.
9. Rastlinné fenoly, triesloviny a alkaloidy v potravinách.
10. Antioxidanty v potravinách – mechanizmus pôsobenia. Prírodné a syntetické antioxidanty. Prirodzené toxické zložky potravín. Kontaminanty v potravinách.
11. Základné princípy konzervácie potravín. Konzervácia mikrobiálnym kvasením – alkoholové, mliečne, propiónové a octové kvasenie.
12. Enzýmy v potravinách. Faktory ovplyvňujúce aktivitu enzýmov, význam v potravinárstve. Enzýmové hnednutie potravín.
13. Potravinárske aditíva. Význam a rozdelenie aditív.
Recommended literature
1. Süli J., Sobeková A., Bujdošová Z., Dičáková Z., Hrušková T.: Chémia potravín, 2020
2. Süli, J., Sobeková, A., Bujdošová, Z., Hrušková, T.: Zloženie potravín a potravinových surovín, 2019
3. Vollmannová A. a kol.: Chémia potravín, 2018
4. Tóth Gábor: Naše choré potraviny – Problémy potravín živočíšneho pôvodu, 2014
5. Velíšek J., Hajšlová J.: Chemie potravin I, II, 2009
Conditions for completion of course
Obsahová prerekvizita:
Anorganická chémia
Priebežné hodnotenie:
Priebežnú kontrolu predmetu zabezpečuje vyučujúci pedagóg formou diskusie na tému z predchádzajúcej hodiny.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie seminárov je splnenie úplného odborného programu výučby a 100 % aktívna účasť na seminároch. V prípade ospravedlnenej neúčasti v zmysle študijného poriadku je náhrada realizovaná formou písomnej práce na danú tému (3 - 4 strany A4 formátu, riadkovanie 1,5). Prácu je potrebné odovzdať najneskôr v 13. týždni semestra.
Študent musí vypracovať semestrálnu prácu na tému písomne zadanú v 2. týždni semestra, ktorú prezentuje formou 10-minútovej prednášky v dohodnutom termíne.
Výsledné hodnotenie predmetu sa skladá z 2 častí:
semináre (semestrálna práca + aktivita) - 20 % a skúška - 80 %. Na získanie zápočtu je potrebné dosiahnuť minimálne 11 %.
Záverečné hodnotenie:
Záverečné hodnotenie pozostáva zo skúšky, ktorú tvorí písomný test (minimálne 41 %, maximálne 80 %) a ústna časť (% z ústnej časti sa v závislosti od správnosti odpovede prirátajú maximálne do 100 % alebo odrátajú). Na celkové hodnotenie predmetu známkou A je potrebné spolu za obidve časti získať najmenej 91 %, na hodnotenie B najmenej 81 %, na hodnotenie C najmenej 71 %, na hodnotenie D najmenej 61 %, na hodnotenie E najmenej 51 %. Kredity sa neudelia študentovi, ktorý spolu získal menej ako 51 %, resp. niektorú časť mal hodnotenú známkou Fx.
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
  slovak   
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 110
ABCDEFX
9.0920.026.3627.278.189.09
 
Date of last modification: 29.11.2022
Approved by: Tutot Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc.
Skip to content