Klinická farmakológia a farmakoterapia

pharmacy (join study programme) full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaFaT/KlinFklaFt F*/14    Short: KlinFklaFt F*
  •  Profile course
  •  Credits: 5
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •   Lectures: 2 / Practice: 3
  •   Semester: summer semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 3   -   Per study period: 26 / 39 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Žiadne
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Examiner:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Podmienky pre udelenie zápočtu:
1. Povinné absolvovanie všetkých seminárov (v odôvodnených prípadoch je možné vynechať a nahradiť jeden seminár).
2. Vypracovanie a odovzdanie seminárnej práce na zvolenú tému podľa priloženej štruktúry a jej prezentácia na seminári v príslušnom týždni, analýza case reportov, aktívna účasť na seminári overená písomnou formou (min. 60 % úspešnosť zodpovedaných otázok).
Podmienky pre absolvovanie skúšky:
1. Získanie zápočtu z predmetu klinická farmakológia.
2. Úspešné absolvovanie skúšky z predmetu farmakológia.
Learning outcomes
Farmaceut ako zdravotnícky pracovník je v spolupráci s lekárom kľúčovým článkom racionálnej farmakoterapia ochorení. Výsledkom vzdelávania by malo byť získanie aktuálnych vedomostí o vplyve liečiv na organizmus pacienta, o ich interakciách, hodnoteni ich kvality, bezpečnosti a účinnosti v klinickej praxi.
Tieto poznatky sú nevyhnutné pre proces racionálnej farmakoterapie chorôb. Študenti budú oboznámení s klinickými odporúčaniami vyplývajúcimi zo slovenských aj medzinárodných guidelines. Dôraz sa kladie na poznatky vyplývajúce z odporúčaní medicíny založenej na dôkazoch (EBM - evidence based medicine).
Brief outline of the course
Študent bude oboznámený s problematikou farmakokinetické parametre liečiv v klinických podmienkach.
Študent bude oboznámený s problematikou klinická farmakológia liečiv ovplyvňujúcich jednotlivé orgánové sústavy.
Študent bude oboznámený s problematikou farmakodynamika, účinok, indikácie, dávkovanie, nežiaduce účinky, kontraindikácie vo vzťahu k
pacientovi a jeho veku resp. chorobnému stavu.
Študent bude oboznámený s problematikou poznatkov o racionálnej farmakoterapii chorôb jednotlivých orgánových systémov,
Študent bude oboznámený s problematikou farmakoterapie infekčných a onkologických ochorení ako aj klinicky významných interakcií liečiv.
Course syllabus
Sylabus prednášok:
1. Klinická farmakológia (náplň a ciele odboru, úlohy a poslanie klinického farmaceuta), Bezpečná a racionálna farmakoterapia (farmakoterapeutické riziko, zlyhanie farmakoterapie, úlohy farmaceuta v prevencii zlyhania farmakoterapie), EBM (medicína založená na dôkazoch).
2. Predklinické a klinické hodnotenie liečiv (etické princípy, typy štúdií, kritériá, interpretácia). Bezpečnosť užívania liekov (NÚL – mechanizmy vzniku a ich klasifikácia, faktory ovplyvňujúce výskyt NÚL, identifikácia rizika liekov v klinickej praxi), problematika polypragmázie, liekových interakcií (vrátane voľno predajných liekov).
3. Základné klinické symptómy a znaky v gastroenterológii. Klinická farmakológia vybraných skupín liečiv pôsobiacich na gastrointestinálny systém
4. Základné klinické symptómy a znaky v neurológii. Klinická farmakológia vybraných skupín liečiv pôsobiacich na centrálny nervový systém
5. Základné klinické symptómy a znaky v reumatológii. Klinická farmakológia vybraných skupín liečiv ovplyvňujúcich muskuloskeletálny systém.
6. Základné klinické symptómy a znaky v pneumológii. Klinická farmakológia vybraných skupín liečiv pôsobiacich na respiračný systém.
7. Základné klinické symptómy a znaky v dermatológii. Klinická farmakológia vybraných skupín lokálne pôsobiacich liečiv.
8. Základné klinické symptómy a znaky v nefrológii. Klinická farmakológia vybraných skupín liečiv pôsobiacich na urogenitálny systém
9. Základné klinické symptómy a znaky v kardiológii a hematológii. Klinická farmakológia vybraných skupín liečiv pôsobiacich na kardiovaskulárny systém a krv.
10. Základné klinické symptómy a znaky v endokrinológii. Klinická farmakológia vybraných skupín liečiv pôsobiacich na endokrinný systém
11. Osobitosti farmakoterapie v gravidite a laktácii, v detskom veku a staršom veku, pri chorobách pečene a obličiek.
12. Základné klinické symptómy a znaky infekčných a onkologických ochorení. Klinická farmakológia vybraných skupín antimikrobiálnych látok a cytostatík. Racionálna antimikrobiálna terapia.
13. Individualizovaná a personalizovaná farmácia, biologické a inovatívne lieky, problematika imunoprofylaxie (vakcíny).
Sylabus cvičení:
1. Základné symptómy chorôb a zvládnutie akútnych stavov, základy (interpretácia) laboratórnych vyšetrení, laboratórne parametre a ich význam pre diagnostiku chorôb.
2. Farmakoterapia vybraných typov bolesti (akútna a chronická bolesť, nádorová, pooperačná, neuropatická bolesť). Analýza kazuistík.
3. Farmakoterapia vybraných ochorení v gastroenterológii (gastroduodenálne vredy, pyróza, gastroezofageálny reflux, hnačka, salmonelóza, zápcha. Ochorenia pečene a žlčníka (žlčníkové kamene, hepatitídy, cirhóza pečene). Analýza kazuistík.
4. Farmakoterapia vybraných ochorení v neurológii (migréna, Parkinsonova choroba, epilepsia, Alzheimerova choroba) a psychiatrii (depresia a mánia, schizofrénia, nespavosť, úzkosť). Analýza kazuistík.
5. Farmakoterapia vybraných ochorení v reumatológii (reumatoidná artritída, osteoporóza, osteomalácia, Dna). Analýza kazuistík.
6. Farmakoterapia vybraných ochorení v oftalmológii (glaukóm, katarakta, sy suchého oka) a otorinolaryngológii (sinusitídy, otitídy, rinitída). Analýza kazuistík.
7. Farmakoterapia vybraných respiračných (asthma bronchiale, CHOCHP, TBC, bronchitída) a dermatovenerologických ochorení (akné, psoriáza, atopická a seboroická dermatitída, scabies, pediculosis). Analýza kazuistík.
8. Farmakoterapia vybraných ochorení v nefrológii (glomerulonefritídy, pyelonefritídy, , zlyhanie obličiek) a urológii (cystitídy, BHP, prostatiída, uretritídy). Analýza kazuistík.
9. Farmakoterapia vybraných kardiovaskulárnych (arteriálna hypertenzia, dysrytmie, srdcové zlyhanie); (ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, ateroskleróza) a metabolických ochorení (obezita, DM metabolický syndróm). Analýza kazuistík.
10. Farmakoterapia vybraných ochorení v hematológii (anémie, poruchy hemostázy). Analýza kazuistík.
11. Farmakoterapia vybraných ochorení v endokrinológii (hypo-, hypertyreóza; amenorea, dysmenorea, postmenopauzálane stavy). Analýza kazuistík.
12. Farmakoterapia vybraných vírusových (chrípka, AIDS) a mykotických
(kandidózy, mykotické ochorenia kože a nechtov) ochorení. Analýza kazuistík.
13. Onkoterapia (vybrané druhy karcinómov) a imunoterapia.
Recommended literature
Katzung B.G.: Základní a klinická farmakologie. Jihočany. H & H, 2006
Kriška M. et al.: Memorix klinickej farmakológie a liekov. Bratislava: Slovak Academic Press,
2006
Mirossay L., Mojžiš J. a kol. Základná farmakológia a farmakoterapia I. a II. diel. 2021, Equilibria. ISBN 9788081432736
Marek, J. et al. Markova farmakoterapia vniřních nemocí, 2019, 5. vyd., Grada, ISBN 9788024750781
Pirnik et al: Úvod do klinickej farmakológie liečiv ovplyvňujúcich činnosť centrálnej nervovej sústavy (I): Psychofarmaká. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie, Košice, 2013
Soucek M et al.: Vnitrni lekarstvi, Grada, 2011
Vlček J et al: Klinická farmacie I, Grada 2019
Vlček J et al: Klinická farmacie II, Grada 2014
www.sciencedirect.com
Conditions for completion of course
Obsahová prerekvizita:
fyziológia a patologická fyziológia, klinická a patologická biochémia, patológia, farmakológia I
Priebežné hodnotenie:
Forma priebežných testov resp. ústne preskúšanie.
Vypracovanie seminárnej práce a jej prezentácia.
Analýza case reportov a ich prezentácia.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Podmienky pre udelenie zápočtu:
1. Povinné absolvovanie všetkých seminárov (v odôvodnených prípadoch je možné vynechať a nahradiť jeden seminár).
2. Vypracovanie a odovzdanie seminárnej práce na zvolenú tému podľa priloženej štruktúry a jej prezentácia na seminári v príslušnom týždni, analýza case reportov, aktívna účasť na seminári overená písomnou formou (min. 60 % úspešnosť zodpovedaných otázok).
Podmienky pre absolvovanie skúšky:
1. Získanie zápočtu z predmetu klinická farmakológia.
2. Úspešné absolvovanie skúšky z predmetu farmakológia.
Záverečné hodnotenie:
skúška
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 1110
ABCDEFX
13.9622.2529.3719.112.882.43
 
Date of last modification: 29.11.2022
Approved by: Tutot Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc.
Skip to content