Parazitárne choroby psov

Study programme: cynology full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaEaP/PzChP Kdf*/13    Short: PzChP Kdf*
  •  Credits: 4
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •   Lectures: 2 / Practice: 2
  •   Semester: summer semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 2   -   Per study period: 26 / 26 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Prerequisites:       
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Examiner:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Základnou podmienkou pre absolvovanie predmetu je splnenie úplného odborného programu výuky a 100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia - jeden test (100 bodov) v priebehu semestra, hodného podľa čl. 20 bod 4 Študijného poriadku UVLF v Košiciach. Skúška pozostáva z praktickej skúšky a ústnej skúšky, absolvovanie praktickej skúšky je podmienkou postupu na ústnu skúšku.
Learning outcomes
Získanie základných znalostí o morfológii a biológii parazitov psov s dôrazom na zoonózne druhy. Poznatky absolventi uplatnia pri ochrane zdravia zvierat a človeka a ochrane životného prostredia. Po absolvovaní predmetu bude frekventant schopný vykonávať poradenskú činnosti pre chovateľov a majiteľov psov. Získané vedomosti uplatní pri vykonávaní preventívnych opatrení parazitárnych ochorení v chovoch a chovných zariadeniach.
Brief outline of the course
•Všeobecné pojmy v parazitológii
•Protozoózy psov
•Helmintózy (trematoda, cestoda, nematoda, akantocefala) psov
•Ektoparazity psov
•Diagnostické metódy a diagnostika endo- a ektoparazitóz
Course syllabus
Osnova prednášok: 2 hod.
1. Parazitológia – úvod - základné pojmy, vzťah parazit a hostiteľ, cesty prenosu pôvodcov, patogenita, obranné mechanizmy hostiteľov parazitov.
2. Protozoológia, všeobecná charakteristika parazitických prvokov - systematika, morfológia, rozmnožovanie a životné cykly. Giardióza, leishmanióza mäsožravcov a ľudí, geografické rozšírenie, biológia, klinické prejavy, vznik a vývoj ochorenia, metódy boja.
3. Kokcídie – Isospora, Cryptosporidium, Sarcocystis, Neospora, Caryospora, Toxoplasma - morfológia, rozmnožovanie, biológia, klinické prejavy, vznik a vývoj ochorenia, metódy boja.
4. Hemosporídie – Babesia, Hepatozoon – krvné sporozoa, biológia, cesty šírenia, vznik a vývoj ochorenia, metódy boja a prevencia.
5. Arachnida – charakteristika a rozdelenie kliešťov a svrabovcov, biológia, cesty šírenia, patogenita, metódy boja a prevencia.
6. Insecta – charakteristika parazitického hmyzu, rozdelenie, najvýznamnejší pôvodcovia ochorení psov (vši, blchy, muchy). Význam hmyzu ako ektoparazitov a ako vektorov pôvodcov ochorení rôznej etiológie.
7. Helmintológia – náplň, charakteristika, rozdelenie. Ploché červy – motolice a pásomnice (Pseudophylida). Metagonimóza, paragonimóza, opistorchóza a difylobotrióza mäsožravcov a človeka, biológia, cesty šírenia, vznik a vývoj ochorenia, prevencia.
8. Pásomnice mäsožravcov a ich larvocysty. Charakteristika dospelých pásomníc (Cyclophylida) a ich larvocýst. Druhová skladba, morfológia, biológia, charakteristika čeľ. Taeniidae.
9. Pásomnice mäsožravcov. Dipylidióza, mesocestoididóza psov. biológia, cesty šírenia, vznik a vývoj ochorenia, metódy boja.
10. Nematoda – oblé červy. všeobecná charakteristika, rozdelenie. Strongyloidóza mäsožravcov a človeka, črevné (Ancylostoma, Uncinaria) a pľúcne strongyly (Angiostrongylus, Aelurostrongylus a Crenosoma) mäsožravcov, biológia, cesty šírenia, vznik a vývoj ochorenia, metódy boja.
11. Škrkavky psov – Toxocara, Toxascaris. Morfológia, biológia, cesty šírenia, vznik a vývoj ochorenia, metódy boja, ohrozenie zdravia obyvateľstva (larva migrans visceralis).
12. Nematoda z radu Trichurida, Spirurida, Filarida. Druhová skladba, biológia, cesty prenosu, vznik a vývoj ochorenia, metódy boja a prevencia.
13. Komplex protiparazitárnych opatrení. Moderné antiparazitiká, výber, dávkovanie a aplikačné formy prípravkov používaných proti vnútorným a vonkajším parazitom.
Osnova praktických cvičení: 2 hod.
1. Parazitologická diagnostika – úvod. Odber vzoriek na parazitologické vyšetrenie, konzervácia, skladovanie a zasielanie vzoriek.
2. Koncentračné metódy I. – princíp flotačných metód, pracovný postup – Faustova metóda, Brezova metóda
3. Priame vyšetrenie trusu (natívny preparát), špeciálne parazitologické metódy –farbenie náterov trusu, larvoskopické metódy
4. Diagnostika babeziózy – zhotovovanie krvných náterov, farbiace metódy
5. Diagnostika kliešťov a svrabovcov. Odber materiálu na vyšetrenie, základné diagnostické znaky kliešťov a svrabovcov.
6. Diagnostika parazitického hmyzu. Odber materiálu na vyšetrenie, základné diagnostické znaky vší, bĺch a múch.
7. Ploché červy a ich druhová diagnostika. Morfológia tela a orgánových sústav motolíc a pásomníc
8. Larválne štádiá pásomníc. Morfológia, charakteristika základných typov larvocýst
9. Echinokokóza a alveokokóza mäsožravcov. Vyšetrenie trusu, parazitologická pitva.
10. Diagnostika významných strongylov psov. Črevné a pľúcne strongyly, vyšetrenie trusu psov na prítomnosť vajíčok a lariev.
11. Diagnostika škrkaviek psov. Odber, prenos, laboratórne metódy pri vyšetrení trusu, odber vzoriek pôdy a substrátu z výbehov, parkov a pieskovísk.
12. Diagnostika trichinelózy. Odber vzoriek svaloviny, kompresorická a tráviaca metóda.
13. Diagnostika trichurózy, kapilariózy, dirofilariózy a spirurózy psov. Odber, vzoriek trusu, krvi a laboratórna diagnostika.
Recommended literature
Jurášek, V., Dubinský, P. a kol.(1993): Veterinárna parazitológia. Príroda, Bratislava: 382.
Danko, J., Flešárová, S. a kol. (2008): Anatómia psa. Ikar: 151 s.
Mojžišová, J., Goldová, M. a kol. (2011): Infekčné a parazitárne choroby psov. I. Všeobecná časť, Laboratórne diagnostické metódy. 2. vydanie, UVLF v Košiciach: 89 s.
Mojžišová, J., Goldová, M. a kol. (2011): Infekčné a parazitárne choroby psov. II. Infekčné choroby psov. 2. vydanie, UVLF v Košiciach: 98 s.
Goldová, M., Mojžišová, J. a kol. (2011): Infekčné a parazitárne choroby psov. III. Parazitárne choroby psov. 2. vydanie, UVLF v Košiciach: 175s.
Conditions for completion of course
Priebežné hodnotenie:
zápočtový test v 10. týždni
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre absolvovanie predmetu je splnenie úplného odborného programu výuky a 100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia - jeden test (100 bodov) v priebehu semestra, hodného podľa čl. 20 bod 4 Študijného poriadku UVLF v Košiciach. Skúška pozostáva z praktickej skúšky a ústnej skúšky, absolvovanie praktickej skúšky je podmienkou postupu na ústnu skúšku.
Záverečné hodnotenie:
Zápočet, skúška. Skúška pozostáva z praktickej skúšky a ústnej skúšky, absolvovanie praktickej skúšky je podmienkou postupu na ústnu skúšku.
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
  slovak   
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 409
ABCDEFX
24.9420.0517.614.9116.635.87
 
Date of last modification: 28.11.2022
Approved by: Tutot Doc. MVDr. Peter Lazár, PhD.
Skip to content