Legislatívne požiadavky na zdravotnú bezpečnosť a kvalitu potravín

Study programme: food hygiene external form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaHTaZbp/LPnZBaKP-ef/PP/22    Short: LPnZBaKP-ef/PP
  •  Profile course
  •  Credits: 10
  •  Completion method: Skúška
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Žiadne
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a praktickej výučbe. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Learning outcomes
Absolvent po absolvovaní predmetu získa vedomosti o legislatívnych predpisoch, ktoré sú vyžadované v EÚ ako aj na Slovensku, pre produkciu bezpečných a kvalitných potravín.
Brief outline of the course
Bezpečnosť potravinového reťazca v kontexte jedného zdravia. Orgány v oblasti bezpečnosti potravín. Legislatívne akty Európskej únie a ich uplatniteľnosť v oblasti potravinového práva. Právny systém Európskej únie ošetrujúci bezpečnosť potravín. Primárne a sekundárne právo. Právny systém Slovenskej republiky ošetrujúci bezpečnosť potravín. Povinnosti prevádzkovateľa potravinárskeho podniku v kontexte výroby kvalitných a bezpečných potravín v celoeurópskom priestore. Uplatňovanie systémov riadenia bezpečnosti potravín so zohľadnením programov nevyhnutných požiadaviek a postupov založených na zásadách analýzy nebezpečenstva a kritických kontrolných bodov. Vysledovateľnosť potravín v kontexte integrovaného prístupu a princípu "z farmy na stôl". Nástroje na presadzovania právnych predpisov pre zaistenie bezpečnosti potravín. Systém úradných kontrol. Nástroje a mechanizmy administratívnej pomoci a spolupráce pre bezpečnú výmenu informácií medzi členskými štátmi pri zistení nesúladu s potravinovým právom. Nástroje a mechanizmy rýchlej výmeny informácií o závažných priamych alebo nepriamych rizikách pre ľudské zdravie pochádzajúcich z potravín. Automatizovaný systém riadenia informácií pre úradné kontroly, ako schéma interoperability v digitálnom systéme bezpečnosti potravín.
Recommended literature
Kožárová, Ivona: Úradná kontrola potravín a produktov živočíšneho pôvodu. Vysokoškolská učebnica pre študijné programy hygiena potravín a všeobecné veterinárske lekárstvo. 1. vyd. Košice : UVLF, 2017, 138 s. ISBN 978-80-8077-551-3
Študijné materiály dostupné online v e-learningovom univerzitnom systéme MOODLE (http://moodle.uvlf.sk).
https://eur-lex.europa.eu/summary/chapter/30.html; http://eur-lex.europa.eu/oj/direct-access.html?locale=sk; https://www.slov-lex.sk/ezzaj
Conditions for completion of course
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a praktickej výučbe. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
NOTES
žiadne
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Date of last modification: 30.11.2022
Approved by: Tutot Prof. MVDr. Slavomír Marcinčák, PhD.
Skip to content