Histológia a embryológia

Study programme: food hygiene full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaAHF/HaE1 HP/10    Short: HaE1 HP
  •  Credits: 0
  •  Completion method: Zápočet
  •   Lectures: 2 / Practice: 3
  •   Semester: winter semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 3   -   Per study period: 26 / 39 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Following:  
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Povinná účasť na praktických cvičeniach v súlade so študijným poriadkom UVLF. Vlastnoručné vypracovanie protokolov preparátov v ,,Návodoch na cvičenia z veterinárnej histológie a embryológie". Úspešné absolvovanie teoretických testov. Úspešné absolvovanie odovzdávok preparátov (praktická časť). Študent má nárok na dva opravné termíny.
Learning outcomes
Absolvent predmetu zvládne prácu so svetelným mikroskopom. Dokáže sa orientovať v základných farbiacich metódach. Získa teoretické vedomosti z cytológie. Osvojí si základnú histologickú terminológiu. Na základe teoretických poznatkov dokáže mikroskopicky identifikovať tkanivá ako je epitelové tkanivo, spojivové tkanivo, chrupka, kosť, svalové tkanivo, nervové tkanivo, kostná dreň a krv.
Brief outline of the course
Predmet Histológia a embryológia sa v zimnom semestri zaoberá metódami spracovania vzoriek pre svetelnú a transmisnú elektrónovú mikroskopiu, cytológiou a všeobecnou histológiou. Študent sa oboznámi so štruktúrou a ultraštruktúrou buniek. Získa poznatky o rôznych metódach, ktoré sa využívajú v histológii. Získa podrobné teoretické vedomosti o štruktúre tkanív. Na ich základe následne dokáže identifikovať tieto tkanivá v preparátoch.
Course syllabus
PREDNÁŠKY
1. Úvod do histológie a základy histologickej techniky: Princípy svetelnej a elektrónovej mikroskopie, druhy mikroskopov, príprava preparátov pre svetelnú a elektrónovú mikroskopiu. 2. Cytológia: Štruktúra bunky: bunková membrána, základná cytoplazma, bunkové organely, bunkové inklúzie. 3. Epitelové tkanivá: Charakteristika a rozdelenie (krycie a žľazové epitely). Štruktúra a výskyt epitelov. Medzibunkové spoje. Špecializácie voľného povrchu epitelových buniek. Bazálna membrána. 4. Väzivá: Charakteristika a rozdelenie (mezenchýmové, rôsolovité, retikulárne, riedke, tuhé fibrózne a tukové väzivo). 5. Chrupkové tkanivo: Charakteristika a rozdelenie (hyalinná, elastická, väzivová chrupka). Štruktúra, výskyt, rast a regenerácia chrupky. Kostné tkanivo: Charakteristika a rozdelenie (vláknité a lamelárne kostné tkanivo). Kostná dreň, osteogenéza, rast a prestavba kosti. 6. Krv a lymfa: Štruktúra a funkcia krviniek. Prenatálna a postnatálna tvorba krvi. Charakteristika a funkcia lymfy. 7. Svalové tkanivo: Charakteristika, rozdelenie, štruktúra a funkcia (hladká, priečne pruhovaná kostrová a priečne pruhovaná srdcová svalovina). 8. Svalové tkanivo: Mechanizmus svalovej kontrakcie. 9. Nervové tkanivo: Charakteristika (neurón, neuroglia), štruktúra a funkcia. Nervové vlákna a nervové zakončenia. Spojenie neurónov-synapsia. Neurotransmitery. 10. Srdcovo cievny systém: Stavba steny srdca, rozdelenie a stavba krvných ciev. 11. Lymfatický systém: Lymfatická uzlina, mandle, slezina, týmus a bursa Fabricii. Lymfatické cievy. 12. Endokrinný systém: Hypofýza a hypotalamus, štítna žľaza, prištítne telieska, nadoblička, epifýza. 13. Endokrinný systém: Žlté teliesko, Leydigove bunky v semenníku, Langerhansove ostrovčeky v pankrease.
CVIČENIA
1. týždeň: Základy svetelnej mikroskopie: Spracovanie vzoriek pre účely svetelnej a elektrónovej mikroskopie. Základy mikroskopovania – svetelná mikroskopia. 2. týždeň: Cytológia. Mikroskopovanie rôznych druhov buniek. 3. týždeň: Epitelové tkanivo. Mikroskopické štúdium krycích a žľazových epitelov. 4. týždeň: Väzivá. Mikroskopické štúdium jednotlivých druhov väzív. I. teoretický test 5. týždeň: Väzivá. Mikroskopické štúdium jednotlivých druhov väzív. I. odovzdávanie preparátov - epitely 6. týždeň: Chrupka a kosť. Mikroskopické štúdium jednotlivých druhov chrupiek a kostného tkaniva. Osifikácia - typy. 7. týždeň: Krv. Mikroskopické štúdium krvného náteru cicavca a vtáka. Kostná dreň – typy. 8. týždeň: Svalové tkanivo. Mikroskopické štúdium hladkej, priečne pruhovanej kostrovej a srdcovej svaloviny. Neuromuskulárne spojenia. 9. týždeň: Nervové tkanivo. Mikroskopické štúdium neurón, neuroglia, nervové vlákna. 10. týždeň: Srdcovo cievny systém. Srdce, svalová tepna a žila, elastická tepna a iné cievy. II. teoretický test 11. týždeň: Lymfatický systém. Miazgová uzlina, mandle, slezina, týmus, bursa Fabricii. II. odovzdávanie .12. týždeň: Endokrinný systém. Hypofýza, štítna žľaza, prištítne telieska, nadoblička, endokrinné zložky semenníka a vaječníka, Langerhansove ostrovčeky v pankrease. 13. týždeň: Endokrinný systém. III. teoretický test a III. odovzdávanie preparátov
Recommended literature
1. Cigánková V. a kol.: Návody na cvičenia z veterinárnej histológie a embryológie, UVLF Košice, 2019 2. Cigánková V. a kol.: Histológia I, UVLF Košice, 2018
3. Cigánková V. a kol.: Histológia II, UVLF Košice 2017
4. Intranet: Almášiová V., Holovská K., Cigánková V.: Príprava preparátov pre svetelnú mikroskopiu. UVLF-kontakty-pracoviska-Almasiova
5. Intranet: Holovská K., Almášiová V.,Cigánková V.: Príprava preparátov pre TEM. UVLF-kontakty-pracoviska-Holovska
6. Intranet: Almášiová V., Holovská K., Cigánková V.: Atlas histologických preparátov.
UVLF-kontakty-pracoviska- Almasiova
7. Almášiová V., Holovská K.: Základy mikroskopie a histologickej techniky, UVL Košice, 2009
8. Moodle – prednášky a cvičenia
Conditions for completion of course
Priebežné hodnotenie:
Počas semestra je potrebné absolvovať 3 zápočtové testy a 3 odovzdávky z preparátov.
1. test: Histologická technika a cytológia; 2. test: Tkanivá (epitelové tkanivo, spojivové a podporné tkanivá, trofické tkanivo, svalové a nervové tkanivo, osifikácia); 3. test: Kardiovaskulárny, lymfatický a endokrinný systém. Z každého zápočtového testu je potrebné získať minimálne 16 bodov z možných 30 bodov.
1. odovzdávka preparátov: Epitelové tkanivo; 2. odovzdávka preparátov: Tkanivá (spojivové a podporné tkanivá, trofické tkanivo, svalové a nervové tkanivo, osifikácia); 3. odovzdávka preparátov: Kardiovaskulárny, lymfatický a endokrinný systém.
V preparáte je potrebné určiť tkanivo alebo orgán, použitú farbiacu metódu a následne zakresliť a opísať daný preparát. Za každý preparát je potrebné získať minimálne 51 %.
Študent má nárok na dva opravné termíny.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Povinná účasť na praktických cvičeniach v súlade so študijným poriadkom UVLF. Vlastnoručné vypracovanie protokolov preparátov v ,,Návodoch na cvičenia z veterinárnej histológie a embryológie". Úspešné absolvovanie teoretických testov. Úspešné absolvovanie odovzdávok preparátov (praktická časť). Študent má nárok na dva opravné termíny.
Záverečné hodnotenie:
zápočet
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 2949
ABCDEFX
2.297.8
 
Date of last modification: 30.11.2022
Approved by: Tutot Prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.
Skip to content