Choroby laboratórnych zvierat a manažment klinických experimentov

Study programme: food hygiene full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaEaP/ChLZaM HP/12    Short: ChLZaM HP
  •  Credits: 3
  •  Completion method: Zápočet a skúška
  •   Lectures: 2 / Practice: 2
  •   Semester: summer semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 2   -   Per study period: 26 / 26 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Prerequisites:            
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Podmienkami pre absolvovanie predmetu sú: 100 % účasť na cvičeniach (1 môže byť ospravedlnené s lekárskym potvrdením), zápočet (písomná previerka v 13. týždni, najmenej 51 % bodov), písomná skúška.
Learning outcomes
Študenti získajú teoretické a praktické poznatky z oblasti zdravia laboratórnych zvierat a manažmentu klinických experimentov z zmysle platnej legislatívy. V osnovách praktických prednášok a cvičení je zameranie na klinickú diagnostiku, diferenciálnu diagnostiku, terapiu a prevenciu infekčných, neinfekčných a parazitárnych chorôb. Študenti nadobudnú zručnosť v klinickej a laboratórne diagnostike, patologickej pitve laboratórnych zvierat, aplikácii látok a odberov vzoriek.
Brief outline of the course
Manažment zariadenia na vykonávanie pokusov, manažment zdravotného stavu laboratórnych zvierat, manažment klinických experimentov, choroby laboratórnych zvierat
Course syllabus
1.P: História vykonávania klinických experimentov. Najčastejšie druhy a ich uplatnenie v klinických experimentoch. C: 1.Prevádzka experimentálneho zariadenia na chov a experimenty.
2. P: Organizácia chovu, zásady kŕmenia a zootechniky. C: Evidencia a označovanie zvierat v chovných zariadeniach
3. P: Legislatívne aspekty realizácie klinických experimentov. Právne predpisy v oblasti welfare. C: Chovné zariadenia, ustajnenie laboratórnych zvierat, organizácia práce v experimentálnom zariadení
4. P: Organizácia chovu, zoohygiena, dokumentácia o zvieratách. C: Dohľad nad vykonávaním klinických experimentov. Dokumentácia v súvislosti s vykonávaním experimentu.
5. P: Anatómia, fyziológia experimentálnych zvierat. C: Anatómia a fyziologické zvláštnosti a uplatnenie malých cicavcov (myš, potkan, králik, morča) v klinických experimentoch.
6. P: Veterinárna starostlivosť o laboratórne zvieratá. Prevencia a kontrola zdravia laboratórnych zvierat. Biosecurity v chovoch laboratórnych zvierat. C: Anatómia a fyziologické zvláštnosti a uplatnenie hydiny v klinických experimentoch.
7. P: Špecifické metódy práce s laboratórnymi zvieratami. Najčastejšie úkony vykonávané na laboratórnych zvieratách. C: Fixácia a manipulácia s laboratórnymi zvieratami.
8. P: Choroby laboratórnych zvierat. C: Klinické vyšetrenie zvierat v experimentálnom zariadení. Evidencia veterinárnych úkonov.
9. P: Zabránenie bolesti, utrpenia a trvalého poškodenia zdravia. Anestézia a zásady analgézie u zvierat klinických experimentov. Odber vzoriek počas klinických experimentov. C: Odber a spracovanie vzoriek počas klinických experimentov. Aplikácia liečiv a anestetík počas odberu klinických vzoriek.
10. P: Požiadavky 3R. Posudzovanie krutosti. Alternatívy použitia zvierat. C: Hodnotenie welfare, nástroje a metódy hodnotenia welfare v experimentálnom zariadení.
11. P: Eutanázia zvierat. Metódy humánneho usmrcovania zvierat. Likvidácia biologického materiálu. C: Bod humánneho ukončenia postupu, jeho stanovenie a využitie v experimentálnom dizajne.
12. P+C: Exkurzia do chovného a pokusného zariadenia, aplikácia získaných poznatkov na mieste, riešenie problémových úloh. Opakovanie.
13. týždeň: P: Zápočtový test. C: Náhrada cvičení.
Recommended literature
Guide for the Care and Use of Laboratory Animals, Institute of Laboratory Animal Resources, National Academy Press, Washington, D.C., 1996.
Laboratory Animal Medicine (Second Edition), J.G.Fox, L.C.Anderson, F.M.Loew and F.W.Quimby (Eds.), Elsevier Inc. 2002, ISBN 978-0-12-263951-7
Zákon č. 39/2007 o veterinárnej starostlivosti.
Smernica európskeho parlamentu a rady 2010/63/EÚ o ochrane zvierat používaných na vedecké účely.
Nariadenie vlády SR 377/2012, ktorým sa ustanovujú požiadavky na ochranu zvierat používaných na vedecké účely alebo vzdelávacie účely.
Laboratory Animal Management and Welfare, S. Woflensohn, M. Lloyd, Wiley-Blackwell, Oxford University Press, 2013.
Texty prednášok a cvičení - k dispozícii.
Conditions for completion of course
Obsahová prerekvizita:
mikrobiológia, výživa a dietetika, hygiena chovu a welfare, patologická fyziológia
Priebežné hodnotenie:
Priebežné hodnotenie sa uskutočňuje formou písomnej previerky.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Podmienkami pre absolvovanie predmetu sú: 100 % účasť na cvičeniach (1 môže byť ospravedlnené s lekárskym potvrdením), zápočet (písomná previerka v 13. týždni, najmenej 51 % bodov), písomná skúška.
Záverečné hodnotenie:
zápočet + skúška
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
NOTES
Predmet sa poskytuje, ak sa zapíše najmenej 5 študentov. Výuka prebieha formou blokov po dohode s vyučujúcimi.
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 53
ABCDEFX
60.3832.087.550.00.00.0
 
Date of last modification: 29.11.2022
Approved by: Tutot Prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.
Skip to content