Prehliadka jatočných zvierat

Study programme: food hygiene full-time form of study
Teaching language:   slovak
Subject code: KaHTP/PŠS PJZ1 HP/11    Short: PŠS PJZ1 HP
  •  Credits: 0
  •  Completion method: Zápočet
  •   Lectures: 2 / Practice: 3
  •   Semester: summer semester
The study program is taught in Slovak language, therefore some parts of the information subject information letter are only available in this language.
Form, course-load and method od study:
Form of study: Prednáška / Cvičenie
Course-load: Per week: 2 / 3   -   Per study period: 26 / 39 (recommended, in hours)
Method of study: prezenčná
 
Prerequisites a following
Prerequisites:                      
 
Teachers
Lecturer:
Instructor:
Guarantor:
CONDITIONS FOR COMPLETION OF COURSE
Základnými podmienkami absolvovania predmetu je 100 % aktívna účasť na cvičeniach, s
možnosťou vynechania maximálne 3 cvičení za semester, z toho jedno cvičenie môže študent
vynechať bez náhrady a ostatné si musí nahradiť. Úspešné absolvovanie kontrolného testu vedomostí (získanie min. 51 % z písomného testu).
Learning outcomes
Študenti po absolvovaní tohto predmetu získajú vedomosti a schopnosti vykonávať prehliadku jatočných zvierat pred a po zabití. Vedia rozhodovať o zvieratách a mäse v zmysle platných právnych úprav. Dokážu posúdiť súlad s platnými právnymi úpravami v oblasti ochrany zvierat pri usmrcovaní a v oblasti správnej výrobnej praxe pri produkcii mäsa.
Brief outline of the course
Prehliadka pred zabitím a inšpekcia dodržiavania zásad ochrany zvierat v čase ich zabíjania.
Prehliadka zvierat po zabití – výkon prehliadky jednotlivých druhov a kategórií jatočných zvierat. Rozhodovanie o mäse a orgánoch jatočných zvierat. Špecifický rizikový materiál, zaobchádzanie s odpadmi. Odber vzoriek na analýzy. Špecifické riziká pri produkcii mäsa jatočných zvierat. Pohoda zvierat v čase prevozu, omračovania a usmrcovania. Klasifikácia tiel jatočných zvierat.
Course syllabus
1 Prednáška: Účel a význam prehliadky jatočných zvierat a mäsa. Základné pojmy. Zákonné podklady.
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Správna výrobná prax pri produkcii mäsa. Technológia jatočného opracovania zvierat.
2 Prednáška: Správna výrobná prax pri produkcii mäsa. Stavebno – technické požiadavky na prevádzky bitúnkov.
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Správna výrobná prax pri produkcii mäsa. Technológia jatočného opracovania zvierat.
3 Prednáška: Správna výrobná prax pri produkcii mäsa. Hygiena výroby. Kvalifikácia pracovníkov.
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Preberanie jatočných. zvierat na bitúnku. Sprievodné doklady. Zaobchádzanie so zvieratami. Ustajnenie.
4 Prednáška: Správna výrobná prax pri produkcii mäsa - dokumentácia.
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Zdravotná prehliadka pred zabitím. Jatočné opracovanie hovädzieho dobytka – technologické kroky.
5 Prednáška: Nevyhnutné technické podmienky na výkon veterinárneho dozoru a zdravotnej prehliadky,
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Zdravotná prehliadka jatočných zvierat na bitúnku.
6 Prednáška: Zdravotná prehliadka pred zabitím – kontrola informácií o potravinovom reťazci.
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Zdravotná prehliadka jatočných zvierat na bitúnku.
7 Prednáška: Zdravotná prehliadka pred zabitím – ochrana pohody zvierat, zdravotný stav zvierat, choroby povinné hlásením.
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Zdravotná prehliadka jatočných zvierat na bitúnku.
8 Prednáška: Zdravotná prehliadka pred zabitím – ochrana pohody zvierat pri preprave a ustajnení.
Prakt. cvičenie: Ochrana zvierat pri preprave a ustajnení (cvičenie v priestoroch UVL).
9 Prednáška: Ochrana pohody zvierat pri zabíjaní (omračovanie a vykrvovanie).
Prakt. cvičenie: Ochrana zvierat pri omračovaní a vykrvovaní (cvičenie v priestoroch UVL).
10 Prednáška: Ochrana pohody zvierat pri zabíjaní (omračovanie a vykrvovanie).
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Ochrana pohody zvierat pri zabíjaní.
11 Prednáška: Ochrana pohody zvierat pri zabíjaní (zabíjanie zvierat rituálnym spôsobom).
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Hygiena jatočného opracovania zvierat v prevádzke s priemyselnou kapacitou produkcie.
12 Prednáška: Zdravotná prehliadka po zabití – postavenie úradného veterinára a úradného veterinárneho asistenta.
Prakt. cvičenie: Návšteva bitúnku. Hygiena jatočného opracovania zvierat v prevádzke s priemyselnou kapacitou produkcie.
13 Prednáška: Odhad zdravotného rizika prevádzky na základe používanej technológie, produkčnej kapacity a okruhu spotrebiteľov.
Prakt. cvičenie: Test vedomostí a jeho vyhodnotenie (v priestoroch UVL).
Recommended literature
1. Nariadenie Európskeho parlamentu a rady (ES) č. 853/2004 z 29. apríla 2004, ktorým sa ustanovujú osobitné hygienické predpisy pre potraviny živočíšneho pôvodu
2. Nariadenie Rady (ES) č. 1/2005 z 22. decembra 2004 o ochrane zvierat počas prepravy a s ňou súvisiacich činností a o zmene a doplnení smerníc 64/432/EHS a 93/119/ES a nariadenia (ES) č. 1255/97
3. Vykonávacie nariadenie komisie (EU) č. 2019/627 z 15. marca 2019, ktorým sa ustanovujú jednotné praktické opatrenia na vykonávanie úradných kontrol produktov živočíšneho pôvodu určených na ľudskú spotrebu
4. Nariadenie Komisie 1099/2009 o ochrane zvierat počas usmrcovania
5. Delegované nariadenie komisie (EÚ) 2019/624 z 8. februára 2019 o špecifických pravidlách týkajúcich sa vykonávania úradných kontrol výroby mäsa
6. Metodické pokyny štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR pre veterinárnych inšpektorov výkonu prehliadky ante mortem , post mortem
Conditions for completion of course
Obsahová prerekvizita:
Anatómia, Fyziológia, Mikrobiológia, Hygiena chovu zvierat a welfare, Patologická fyziológia, Klinická diagnostika, Patologická anatómia, Parazitológia, Epizootológia, Veterinárna etológia.
Priebežné hodnotenie:
Test vedomostí
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnými podmienkami absolvovania predmetu je 100 % aktívna účasť na cvičeniach, s
možnosťou vynechania maximálne 3 cvičení za semester, z toho jedno cvičenie môže študent
vynechať bez náhrady a ostatné si musí nahradiť. Úspešné absolvovanie kontrolného testu vedomostí (získanie min. 51 % z písomného testu).
Záverečné hodnotenie:
Klasifikovaný zápočet na základe výsledkov písomného testu zostaveného z nasledovných okruhov otázok:
- Bitúnky – základné požiadavky na stavebné riešenie, vybavenie, personál. Rozdiely medzi požiadavkami na bitúnky s vysokou kapacitou a bitúnky s nízkou kapacitou produkcie.
- Jatočné zvieratá – kategórie jatočných zvierat.
- Preprava jatočných zvierat na bitúnok – sprievodné doklady.
- Dopravné prostriedky a ich konštrukčné úpravy nevyhnutné na používanie na prepravu jatočných zvierat, minimálny priestor pre jatočné zvieratá počas prepravy, ochrana zvierat počas prepravy – napájací a kŕmny režim, odpočinok a odpočinkové miesta.
- Preberanie jatočných zvierat na bitúnku – povinnosti úradného veterinára, sprievodné doklady, údaje v nich uvedené, dĺžka platnosti dokladov, archivácia sprievodných dokladov.
- Odpočinok zvierat na bitúnku – ustajňovacie podmienky, dĺžka odpočinku, manipulácia so zvieratami počas ustajnenia.
- Prehliadka jatočných zvierat pred zabitím – účel, postup, nevyhnutné vybavenie, rozhodnutie o zvietatách na základe výsledku prehliadky pred zabitím.
- Ochorenia zvierat povinné hlásením.
- Ochorenia a stavy zvierat, pre ktoré platí zákaz zabíjania.
- Omračovanie zvierat – účel, spôsoby, ochrana zvierat pri omračovaní, možné hygienické problémy súvisiace s omračovaním jatočných zvierat.
- Vykrvovanie zvierat - účel, spôsoby, ochrana zvierat pri vykrvovaní, možné hygienické problémy súvisiace s vykrvovaním jatočných zvierat.
- Jatočné opracovanie zvierat – Jatočné opracovanie ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec, možné hygienické problémy súvisiace s jatočným opracovaním zvierat.
- Nutné zabíjanie – účel, opatrenia na ochranu zvierat a ľudí v prípade potreby nutného zabíjania zvierat, mimoriadne hygienické opatrenia používané v prípade nutného zabíjania zvierat.
- Rituálne zabíjanie zvierat – dôvody na rituálne zabíjanie zvierat, podmienky na povolenie rituálneho zabíjania, povinnosti úradného veterinárneho lekára pri rituálnom zabíjaní. Výhody a nevýhody rituálneho zabíjania.
- Prehliadka jatočných zvierat po zabití – účel, nevyhnutné vybavenie, postup prehliadky pre jednotlivé kategórie jatočných zvierat, rozhodnutie o zvietatách na základe výsledku prehliadky po zabití.
- Základné vyšetrovacie postupy používané pri prehliadke jatočných zvierat – adspekcia, palpácia, incízia, laboratórne vyšetrenia, použiteľnosť jednotlivých postupov a použitie získaných informácií.
- Prehĺbená a cielená prehliadka jatočných zvierat – účel, postupy, rozhodnutie o zvieratách na základe výsledku.
- Bakteriologické vyšetrenie tiel jatočných zvierat – indikácie, odber vzoriek, označovanie vzoriek, manipulácia so vzorkami, rozhodnutie o mäse na základe výsledkov mikrobiologického vyšetrenia.
- Chemické vyšetrenie mäsa jatočných zvierat – indikácie, odber vzoriek, označovanie vzoriek, manipulácia so vzorkami, rozhodnutie o mäse na základe výsledkov mikrobiologického vyšetrenia.
- Rozhodovanie o mäse – ochorenia a stavy, pri ktorých je mäso jatočných zvierat nevhodné pre výživu ľudí, rozhodovanie v prípade výskytu parazitárnych ochorení.
- Rozhodovanie o mäse – rozhodovanie o mäse a ďalšie súvisiace aktivity v prípade zistenia osobitného rizika (podľa 627/2019).
- Dokumentácia výsledkov predhlaidky jatočných zvierat a rozhodnutia o mäse.
- Špecifikovaný rizikový materiál – odstraňovanie z tiel jatočných zvierat, manipulácia, zhromažďovanie a likvidácia špecifikovaného rizikového materiálu pri jednotlivých kategóriách jatočných zvierat. Odber vzoriek nervového tkaniva na laboratórne vyšetrenie – dôvody odberu, spôsob odberu, dokumentácia odberu, rozhodnutie na základe výsledku laboratórneho vyšetrenia.
- Pomocné skúšky použiteľné pri prehliadke jatočných zvierat po zabití – účel, spôsob vykonania, interpretácia výsledkov. Stanovenie DFD a PSE mäsa, hydrémie, nedostatočného vykrvenia, ikteru, atypických pachov mäsa.
- Inšpekcia a audit SVP a HACCP bitúnku.
LANGUAGE, WHICH KNOWLEDGE IS NEEDED TO PASS THE COURSE
NOTES
Na praktické cvičenia je potrebné mať ochranné pracovné pomôcky (jednorazový overal alebo čistý biely plášť, pokrývka hlavy, jednorazové rukavice) a nepremokavú obuv, alebo jednorázové návleky na obuv. Nie sú povolené nezakryté šperky a piercing.
 
Evaluation of the course
Total number of evaluated students: 199
ABCDEFX
0.0100.0
 
Date of last modification: 22.11.2022
Approved by: Tutot Prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.
Skip to content