Chov a choroby rýb

Študijný program: všeobecné veterinárske lekárstvo denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVDCHZv/ChR VVL/15    Skratka: ChR VVL
  •  Kredity: 4
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 1 / Cvičenia: 2
  •   Semester: zimný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 1 / 2   -   Za obdobie štúdia: 13 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Podmienkou absolvovania predmetu je aktívna účasť na cvičeniach a absolvovanie zápočtového testu a ústnej záverečnej skúšky. Test je realizovaný písomnou formou po absolvovaní všeobecnej časti predmetu (systematika, anatómia, životné prostredie rýb, akvakultúra), približne v polovici semestra. Potrebné je získať minimálne 60% bodov hodnotenia testu. Úspešné absolvovanie testu je potrebné pre pokračovanie v následnom vzdelávaní zameraného na špeciálnu časť - etiológiu, patogenézu, klinickú diagnostiku a terapiu chorôb rýb.
Výsledky vzdelávania
Študenti nadobudnú vedomosti o anatómii a ekológii rýb jednotlivých systematických skupín, chove, hospodárskom význame a využití. Následne si osvoja princípy klinického a patologicko-anatomického vyšetrenia rýb. Získajú základnú orientáciu v systematike, diagnostike a terapii chorôb rýb rôznej etiológie. Dôraz je kladený na infekčné ochorenia rýb podliehajúce hláseniu a ochorenia so zoonotickým potenciálom. Prakticky absolvujú anatomickú pitvu rýb, odber vzoriek a základy manipulácie s rybami.
Stručná osnova predmetu
- systematický prehľad druhov rýb, významných z hľadiska komerčného rybolovu, akvakultúry, vrátane druhov okrasných a ohrozených
- životné prostredie rýb, základné parametre vody, prehľad zariadení používaných v akvakultúre, umelá reprodukcia rýb
- manipulácia s rybami, vyšetrenie vo vode a po vylovení, pitva anatomická a parazitologická, laboratórne vyšetrenie, odber vzoriek
- choroby zapríčinené abiotickými faktormi prostredia (asfyxia, branchionekróza, intoxikácie)
- choroby vírusové, bakteriálne, mykotické , parazitárne, diagnostické metódy
- profylaxia, terapia, opatrenia pri vzniku nákaz ,dezinfekcia
Sylabus predmetu
Osnova prednášok
1. Ryby (Osteichthyes) - stručný prehľad systematiky, rozšírenie na zemi, životné prostredie rýb (sladkovodné, brakické, morské), odlišnosti od vyšších stavovcov.
2. Prehľad najvýznamnejších druhov sladkovodných rýb, so zameraním na intenzívne chovy a športový rybolov. Ryby ekologicky významné a chránené, zachovanie genofondu našich rýb. Rybie pásma.
3. Akvakultúra vo svete - prehľad. Kaprové a pstruhové rybnikárstvo, chov rýb v SR. Umelé rozmnožovanie rýb, chov a odchov jednotlivých kategórií hospodársky významných druhov rýb.
4. Ryby ako súčasť životného prostredia, ryba ako bioindikátor, cudzorodé látky v rybách - cesty vstupu, kolobeh v prírode, súčasný stav, dôsledky na produkciu, reprodukciu
a konzumenta.
5. Životné prostredie rýb. Optimálne podmienky pre chov rýb (pH, O2, NH4, teplota, organické znečistenie, kŕmenie a pod.). Choroby a poruchy zdravia zapríčinené nevhodnými životnými podmienkami
6. Veterinárne opatrenia v chovoch rýb, liečebné a profylaktické postupy a prostriedky. Výlovy rýb, sádkovanie, transport živých rýb.
7. Zvlášť nebezpečné nákazy sladkovodných rýb (OIE), zoonózy, veterinárno-zdravotné opatrenia, karanténa, dezinfekcia.
8. Významné ochorenia rýb chovaných v morskej akvakultúre – prehľad, opatrenia, terapia, profylaxia
9. Chov a choroby ostatných živočíchov chovaných v sladkovodnej a morskej akvakultúre (Crustacea, Mollusca)
10.Terapia chorôb rýb, rozdiely pri terapii kaprovitých, lososovitých a tropických druhov rýb
11. Prehľad liečiv - indikácie, terapeutické dávky, riziká, spôsoby aplikácie
12. Stručný prehľad zákonov súvisiacich s akvakultúrou (Zákon o veterinárnej starostlivosti, Rybársky zákon, Zákon o ochrane živočíchov, Zákon o introdukcii vodných živočíchov)
13. Výlovy kaprových rybníkov - techniky a spôsoby.
Osnova cvičení
1. Názvoslovie, systematické zaradenie, biológia a geografické rozšírenie jednotlivých druhov sladkovodných rýb so zameraním na hospodársky významné, ohrozené a invázne druhy rýb Slovenska.
2. Vyšetrenie zdravotného stavu rýb in situ (únikový reflex, príjem potravy, zmeny spôsobu plávania, a i.) a po vylovení. Posúdenie kondície a klinické vyšetrenie rýb (tvar tela, povrchové štruktúry, žiabre, ústna dutina, oko, análny otvor). Odber a zasielanie vzoriek rýb na laboratórne vyšetrenie (anamnéza, nacionálie, určenie pohlavia, veku).
3. Anatomická pitva – topografická a funkčná anatómia jednotlivých taxonomických skupín rýb so zameraním na základné medzidruhové rozdiely. Hematologické vyšetrenie (odber krvi, zloženie, metódy).
4. Patologicko-anatomická pitva rýb - diferenciálna diagnostika príčin úhynov rýb (asfyxia, otravy, infekčné a parazitárne choroby). Laboratórna diagnostika chorôb rýb, patologické zmeny, postmortálne zmeny. Odber a spracovanie vzoriek pre virologické, bakteriologické, mykologické, parazitárne, histologické a toxikologické vyšetrenie a cudzorodé látky.
5. Protozoózy, cestodózy, trematodózy - parazitologická pitva a mikroskopická diagnostika parazitárnych chorôb rýb a významných zoonóz, diferenciálna diagnostika, profylaxia.
6. Nematodózy, akantocefalózy, hirudineózy, artropodózy - parazitologická pitva a mikroskopická diagnostika parazitárnych chorôb rýb a významných zoonóz, diferenciálna diagnostika, profylaxia.
7. Vírusové choroby sladkovodných druhov rýb - symptómy, patologicko-anatomické zmeny, diagnostické metódy, diferenciálna diagnostika, profylaxia.
8. Bakteriálne a mykotické choroby sladkovodných rýb - symptómy, patologicko-anatomické zmeny, diagnostické metódy, významné zoonózy, diferenciálna diagnostika, profylaxia.
9. Intoxikácie rýb - odber a zasielanie na vyšetrenie, diagnostika otráv na základe vyšetrenia vzoriek vody a rýb. Test akútnej toxicity na rybách a vodných živočíchoch - význam, metodika, spôsob vyhodnotenia. Biologický pokus. Choroby ikier a plôdika rýb.
10. Prehľad iných významných taxonomických skupín (Crustacea, Mollusca) živočíchov morskej a sladkovodnej akvakultúry, inváznych a ohrozených druhov. Charakteristika, životné cykly, ekologický status.
11. Prehľad patogénov iných druhov živočíchov významných v akvakultúre a ich úloha pri šírení významných zoonóz, diagnostika, terapia a profylaxia.
12. Transport rýb – spôsoby, zásady. Škodcovia, predátori – opatrenia proti stratám.
13. Písomný zápočtový test
Odporúčaná literatúra
1. Palíková M. (Ed.) a kol. autorov: Nemoci a chorobné stavy ryb. Jihočeská Univerzita v Českých Budějovicích., Vodňany, 2019, ISBN:978-80-7514-085-2, 462 pp.
2. Noga E. J.: Fish diseases: diagnosis and treatment. Mosby – Year Book, Inc., St. Louis, ISBN 978-0-8138-0697-6, 2010, 515 pp.
3. Příhoda J.: Chov lososovitých rýb. STYLE, ISBN 80-969033-4-9, 2006, 209 s.
4. Svobodová Z., Vykusová B.: Diagnostics prevention and therapy of fish diseases and intoxications. VÚRH, Vodňany, 1991, 270 pp.
5. Woo P. T. K.,1995: Fish diseases and disorders. Volume 1, Protozoan and Metazoan Infektions. CAB International, Cambridge, 808 pp. Woo P. T. K.;
6. Bruno, D. W.: Fish diseases and disorders Vol.3: Viral, bacterial and fungal infections. 1 Navrátil S., Svobodová Z., Lucký Z.: Choroby ryb. VFU Brno, 1999, 148 pp.
999,874 pp.
7. Koščo J., Ševc J. 2015: Ichtyológia, Učebné texty Prešovskej univerzity v Prešove
Podmienky na absolvovanie predmetu
Obsahová prerekvizita:
parazitológia, epizootológia
Priebežné hodnotenie:
Zápočtový test
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Podmienkou absolvovania predmetu je aktívna účasť na cvičeniach a absolvovanie zápočtového testu a ústnej záverečnej skúšky. Test je realizovaný písomnou formou po absolvovaní všeobecnej časti predmetu (systematika, anatómia, životné prostredie rýb, akvakultúra), približne v polovici semestra. Potrebné je získať minimálne 60% bodov hodnotenia testu. Úspešné absolvovanie testu je potrebné pre pokračovanie v následnom vzdelávaní zameraného na špeciálnu časť - etiológiu, patogenézu, klinickú diagnostiku a terapiu chorôb rýb.
Záverečné hodnotenie:
Ústna záverečná skúška
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 600
ABCDEFX
51.020.015.59.53.50.5
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content