Vnútorné choroby malých zvierat

Študijný program: všeobecné veterinárske lekárstvo denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: K-MZ/PŠS VChMZ2*/17    Skratka: PŠS VChMZ2*
  •  Kredity: 4
  •  Ukončenie: Zápočet
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Nadväzujúce:  
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Úspešné ukončenie predmetov uvedených v prerekvizitách. Absolvovanie prednášok a cvičení s minimálnou absenciou. Aktívna účasť na cvičeniach. Napísanie troch testov počas semestra s výsledkom minimálne 51%.
Výsledky vzdelávania
Po absolvovaní druhej časti predmetu by mal študent vedieť samostatne pristúpiť ku pacientovi z hľadiska získania anamnézy, vykonania základného klinického vyšetrenia so zameraním na ochorenia kožného, gastrointestinálneho a nefro-urologického aparátu, vyšetrenia pečene, pankreasu a intoxikovaného pacienta. Mal by byť schopný si pripraviť zoznam diferenciálnych diagnóz, diagnostický plán a navrhnúť terapiu a manažment pacienta s predmetnými chorobami.
Stručná osnova predmetu
KV, Dg. a Dif. dg, terapia. Dg. prístup k pacientovi s endokrinologickým ochorením: Hlavné funkcie inzulínu a glukagónu. Diabetes mellitus a ketoacidóza. Diagnostika a glukózová krivka. Terapia a dlhodobý manažment pacienta s diabetom (pes a mačka), Somogyi efekt a typy inzulínových preparátov. Starostlivosť majiteľa o pacienta.KV, Dg. a Dif. dg, terapia.
Dg. prístup k pacientovi s endokrinologickým ochorením: Cushingov syndróm, variabilita manifestácie klinických a laboratórnych nálezov, inhibičné a stimulačné diagnostické testy, praktické prípady a ich diferenciálna diagnostika s inými endokrinnými ochoreniami (Alopécia X, Dysbalancia pohlavných hormónov). Terapia a dlhodobý manažment hyperadrenokorticizmu.
Funkcia štítnej žľazy u zdravého a hypotyreózneho pacienta. Hypotyreóza, variabilita manifestácie klinických a laboratórnych nálezov, praktické prípady. Diferenciálna diagnostika eutyroidného syndrómu. Terapeutický prístup pri dlhodobom manažovaní hypotyreózneho a eutyroidného pacienta.
Arytmie (predsieňové, komorové), diagnostika a terapia, manažment kardiopacienta.
Úvod do kardio vyšetrenia: KV, Dg. a Dif. dg, terapia. Diagnostický prístup k pacientovi s príznakmi ochorenia srdca: vypracovanie kardio protokolu.
KV, Dg. a Dif. dg, terapia. Diagnostický prístup k pacientovi s ochorením srdca: EKG vyšetrenie, vyhodnocovanie EKG záznamov
Klinické vyšetrenie, diagnostika a diferenciálna diagnostika, terapia. Diagnostický prístup k pacientovi s ochorením mozgu: vypracovanie protokolu neurologického pacienta, vyšetrenie hlavových nervov a reflexov.
Neurológia: Diagnostický prístup k pacientovi s epilepsiou a záchvatmi.
KV, Dg. a Dif. dg, terapia. Diagnostický prístup k pacientovi s ochorením periférnych nervov: segmentálne reflexy, citlivosť.
Odber krvi, vyšetrenie hematokritovej hodnoty, krvného náteru, vyhodnotenie hematologických výsledkov, transfúzia krvi – príprava donora a recipienta.
Poruchy zrážanlivosti krvi
KV, Dg. a Dif. dg, terapia KV, Dg. a Dif. dg, terapia. Diagnostický prístup k pacientovi s ochorením horných dýchacích ciest: kýchanie, výtok z nosa, kašeľ.
Diagnostický prístup k pacientovi s ochorením dolných dýchacích ciest: akútny a chronický kašeľ, transtracheálna laváž, bronchoalveolárna laváž, cytologické vyšetrenie laváže.
Sylabus predmetu
Endokrinologické ochorenia I. Diabetes mellitus – etiopatogenéza a klinické príznaky DM, Gastrinóm, Inzulinóm, Hypersomatotropizmus (Akromegália, Gigantizmus). Hlavné funkcie inzulínu a glukagónu. Diabetes mellitus a ketoacidóza. Diagnostika a glukózová krivka. Terapia a dlhodobý manažment pacienta s diabetom (pes a mačka), Somogyi efekt a typy inzulínových preparátov. Starostlivosť majiteľa o pacienta.
Endokrinologické ochorenia II. Syndróm polyurie a polydipsie. Diferenciácia najčastejších ochorení s PU/PD. Diabetes insipidus, Adisonova choroba, Dysbalancia elektrolytov, Hyperadrenokorticizmus, Feochromocytóm.
Endokrinologické ochorenia III. Somatotropín a jeho účinky. Hyposomatotropizmus, vrodený a získaný. Felínny hypertyroidizmus. Kalcitonín a parathormón, Hyperparatyroidizmus, primárny a sekundárny. Hypoparatyroidizmus.
Choroby nervového systému I. Mozog. (Choroby predného mozgu, Zápal mozgu a mozgových plien, Úrazy mozgu Commotio cerebri, Contusio cerebri, Edém mozgu, Ischémia a hypoxia mozgu, Krvácanie mozgu, Zvýšený intrakraniálny tlak mozgu, Hydrocefalus, Hepatálna encefalopatia, Neoplázie, Choroby spôsobujúce ochorenia predného mozgu neuro – parainfekčného pôvodu. Ochorenia mozgu spôsobené toxickým poškodením mozgu. Špecifické problémy mozgových – hlavových nervov.
Choroby nervového systému II. Periférne nervy. Motorické poruchy – obrny, Diskopatie, Spondylóza, Skolióza, Degeneratívne ochorenia miechy, Traumatické poškodenia miechy, Choroby krčnej miechy (Wobbler syndróm, Syndróm lézie „cauda equina“). Choroby periferného nervového systému (Neuralgie, Neuropatie, Polyneuritídy, polyneuropatie, iné ochorenia vyvolávajúce choroby periférneho nervového systému (Tetanus, Toxoplazmóza, Neosporóza, Botulizmus, Kliešťová paralýza).
Choroby nervového systému III. Záchvatové nervové ochorenia multifokálneho pôvodu: Epilepsia (Status epilepticus), Tetania, Popôrodná eklampsia, Narkolepsia
Choroby srdca I. Vrodené srdcové chyby. Choroby chlopní.
Choroby srdca II. Ochorenia endokardu, myokardu (kardiomyopatie, zápal, degenerácia, idiopatické, ischemické myopatie), perikardu.
Choroby srdca III. Zlyhanie srdca, patofyziológia, typy, stupne.
Choroby respiratórneho systému I. Horné dýchacie cesty. (Nosová dutina – rinitídy, akútne, chronické, nádory, Larynx – zápaly, paralýza, Trachea – zápaly, kolaps, stenóza, Brachycefalický syndróm).
Choroby respiratórneho systému II. Dolné dýchacie cesty. Chronická bronchitída, Bronchiektázia, Ochorenia bronchov u mačiek, Tracheobronchitída, Bronchopneumónia, Fibróza pľúc, Eozinofilná infiltrácia pľúc, Edém pľúc, Efúzia pleury, Nádory pľúc.
Choroby krvi. Anémie, polycytémia, leukémie.
Úvod do onkológie. Princípy onkológie, Paraneoplastický syndróm, Lymfoidné neoplázie, Nádory mliečnej žľazy, Tumory kože a podkožia, Sarkómy mäkkých tkanív.
Odporúčaná literatúra
Kozák a kol.: Choroby psov a mačiek.
Svoboda a kol.: Nemoci psu a koček
Horzinek a kol.: Choroby mačiek
BSAVA Manuál klinickej patológie psa a mačky
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Úspešné absolvovanie testov.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Úspešné ukončenie predmetov uvedených v prerekvizitách. Absolvovanie prednášok a cvičení s minimálnou absenciou. Aktívna účasť na cvičeniach. Napísanie troch testov počas semestra s výsledkom minimálne 51%.
Záverečné hodnotenie:
zápočet
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 1077
ABCDEFX
0.4699.54
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content