Hygiena chovu spoločenských zvierat a welfare

Študijný program: veterinárna sestra denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVVLaWZ/HChSZ VetSes df/22    Skratka: HChSZ VetSes df
  •  Kredity: 5
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Podmienkou udelenia zápočtu je: aktívna účasť na minimálne 12 cvičeniach a 75% prednášok; zápočtový test - viac ako 50%; skúška - A - 100-90%; B - 89-80%; C - 79-70%; D - 69-60%; E - 59-50%, Fx – menej ako 50%.
Výsledky vzdelávania
Získanie teoretických aj praktických znalostí z oblasti hygieny chovu spoločenských zvierat, hodnotenia mikroklímy v ustajňovacích objektoch. Hodnotenie a meranie jednotlivých faktorov mikroklímy. Posúdenie welfare, znalosti o chove a starostlivosti o spoločenské zvieratá. Znalosti z oblasti asanácie, dezinfekcie, dezinsekcie a deratizácie v chovoch spoločenských zvierat. Hygiena stavieb, základné tepelno-technické
vlastnosti stavebných látok a konštrukcií. Zdravotný aspekt pôsobenia stavby a prostredia na chovné prostredie.
Znalosti o využití a význame organických odpadov, úprave, dezinfekcii exkrementov z hľadiska
veterinárnej starostlivosti a verejného zdravia.
Stručná osnova predmetu
Základné pojmy a definície v hygiene chovu spoločenských zvierat. Hodnotenie fyzikálnych (teplota, vlhkosť, prúdenie vzduchu, svetlo a osvetlenie a hluk), chemických (amoniak, sírovodík, oxid uhličitý a iné plyny) a mikrobiologických faktorov mikroklímy prostredia ustajnenia zvierat. Ochrana chovov zvierat, asanácia, dezinfekcia, spôsoby dezinfekcie a postupy, rozdelenie dezinfekčných prostriedkov a kontrola dezinfekčného postupu. Dezinsekcia a dezinsekčné opatrenia v chove zvierat, charakteristika škodlivého hmyzu, spôsoby dezinsekcie, prostriedky a aplikačné formy insekticídov. Deratizácia, charakteristika deratizačných prác, spôsobov deratizácie, hlavných skupín rodenticídov. Problematika welfare spoločenských zvierat, legislatívne požiadavky na chov, ich ochranu, pohodu a podmienky ich držania. Transport spoločenských zvierat a manipulácia s nimi. Hygienické aspekty exkrementov, ich spracovanie a dezinfekcia.
Sylabus predmetu
Osnova prednášok: 1. Základné pojmy a definície v hygiene chovu spoločenských zvierat. Hodnotenie fyzikálnych faktorov mikroklímy prostredia chovu zvierat. 2. Hodnotenie chemických faktorov mikroklímy prostredia chovu zvierat. 3. Hodnotenie mikrobiologických faktorov mikroklímy prostredia chovu zvierat. 4. Welfare zvierat – definície, hodnotenie welfare zvierat. 5. Hygiena a ochrana chovu spoločenských zvierat. Hygiena stavieb a základné tepelno-technické vlastnosti stavebných látok a konštrukcií. 6. Základné právne normy spojené s držaním spoločenských zvierat. 7. Transport a manipulácia so zvieratami. 8. Asanácia v chovoch zvierat. Význam mechanického čistenia. Čistenie, použitie čistiacich prostriedkov, ich účinnosť a možné riziká. 9. Dezinfekcia. Dezinfekcia, druhy a etapy dezinfekcie. Faktory ovplyvňujúce účinnosť chemickej dezinfekcie. Otázky životného prostredia a verejného zdravia súvisiace s používaním chemických dezinfekčných prostriedkov. 10. Dezinsekcia. Biológia škodlivého hmyzu. Spôsoby dezinsekcie. Rozdelenie a charakteristika chemických insekticídov a ich využitie v praxi. 11. Deratizácia. Biológia hlodavcov. Rozdelenie a charakteristika chemických rodenticicídov a ich využitie v praxi. 12. Asanácia odpadov z chovu spoločenských zvierat. 13. Hygiena chovu, ochrana a welfare laboratórnych zvierat. Osnova cvičení: 1. Hodnotenie fyzikálnych faktorov mikroklímy prostredia chovu zvierat. 2. Hodnotenie chemických faktorov mikroklímy prostredia chovu zvierat. 3. Hodnotenie mikrobiologických faktorov mikroklímy prostredia chovu zvierat. 4. Hygiena stavieb. Vetranie a vykurovanie v chove zvierat. 5. Hygiena stavieb. Projektová dokumentácia stavieb. Hodnotenie tepelno-izolačných vlastností stavebných látok a konštrukcií. 6. Základné hygienické požiadavky na karanténne stanice a útulky pre spoločenské zvieratá. 7. Výjazdové cvičenie v útulku pre spoločenské zvieratá. 8. Základné hodnotenie dezinfekcie v chovoch spoločenských zvierat. Príprava pracovných roztokov, počítanie príkladov. Chemická kontrola účinnosti dezinfekcie, chemické stery. 9. Kontrola účinnosti dezinfekcie. Druhy kontrol a postupy. Aerosólová dezinfekcia, ATP metóda a jej praktické prevedie. 10. Dezinsekcia. Organizácia dezinsekčných prác. Aplikačné formy insekticídov a prvá pomoc pri otravách, bezpečnosť a ochrana zdravia. Charakteristika insekticídnych prípravkov. 11. Deratizácia. Typy, formy a stupne kontroly výskytu hlodavcov. Rodenticídy, vlastnosti aktívnych zložiek. Ochrana zdravia pri práci s rodenticídmi. 12. Hygienické aspekty exkrementov, ich spracovanie a dezinfekcia. Exkrementy, charakteristika a skladovanie. Biotermické spracovanie exkrementov. 13. Odovzdávanie zadaní a zápočet. Zápočtová písomka
Odporúčaná literatúra
Venglovský, J., Gregová, G., Szabóová, T. : Hygiena chovu psov, Učebný text pre študijný program Kynológia, 2018, Košice.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Zápočtový test - viac ako 50%.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Podmienkou udelenia zápočtu je: aktívna účasť na minimálne 12 cvičeniach a 75% prednášok; zápočtový test - viac ako 50%; skúška - A - 100-90%; B - 89-80%; C - 79-70%; D - 69-60%; E - 59-50%, Fx – menej ako 50%.
Záverečné hodnotenie:
Skúška - A - 100-90%; B - 89-80%; C - 79-70%; D - 69-60%; E - 59-50%, Fx – menej ako 50%.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 25
ABCDEFX
36.016.016.016.016.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 28.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Alexandra Trbolová, PhD.
Skip to content