Výživa zvierat, dietetika a kŕmenie

Študijný program: veterinárna sestra denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVaCHZv/VZDK VetSes df/22    Skratka: VZDK VetSes df
  •  Kredity: 8
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je splnenie programu výučby, aktívna účasť na praktických cvičeniach (študentovi môžu chýbať 3 cvičenia za semester, z toho jedno cvičenie môže vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť formou referátu), úspešné absolvovanie priebežných kontrol (min. 51 %), odovzdanie a odprezentovanie semestrálnej práce, minimálne 50 % účasť na prednáškach.
Výsledky vzdelávania
Študenti pri štúdiu predmetu získajú poznatky o obsahu živín a energie v kŕmnych komponentoch, ich funkcii, špecifikách trávenia zvierat, stráviteľnosti a využití živín a energie v organizme, stanovení živín vo vybraných krmivách a ich nutričnom hodnotení, klasifikácii a charakteristikách kŕmnych komponentov používaných pri výrobe priemyselných krmív pre spoločenské zvieratá. Študenti získajú poznatky o výžive a kŕmení zvierat v rôznych fázach ich života a pri najčastejšie sa vyskytujúcich zdravotných problémoch a používaných veterinárnych diétach.
Stručná osnova predmetu
Študenti získajú poznatky o obsahu živín a energie v kŕmnych zložkách používaných vo výžive rôznych druhov zvierat, o ich funkcii, trávení a metabolizme u monogastrických zvierat, o ich stráviteľnosti, distribúcii a využití energie v organizme, o stanovení živín v jednotlivých krmivách. a ich hodnotení, o klasifikácii a charakteristikách kŕmnych zložiek používaných vo výžive zvierat, ako aj antinutričných faktoroch a doplnkových látkach
Študenti získajú aj poznatky o potrebách živín a spôsoboch ich saturácie pre jednotlivé druhy zvierat, zhodnotia jednotlivé systémy kŕmenia zvierat, pomocou PC softvéru formulujú denné dávky jednotlivých druhov a kategórií zvierat a vyhodnocujú ich. Diskutované budú základné zdravotné problémy súvisiace s výživou a kŕmením jednotlivých druhov zvierat. Existencia predmetu v rámci učebných osnov je nevyhnutná pre pochopenie vplyvu výživy ako jedného z vonkajších faktorov ovplyvňujúcich zdravie, produkciu a reprodukciu zvierat.
Sylabus predmetu
Prednášky:
1. Živiny v krmivách, ich rozdelenie a zdroje. Voda, význam vody, potreba a zdroje vody, kvalita vody. Dusíkaté látky a bielkoviny, trávenie a metabolizmus, význam vo výžive zvierat.
2. Tuky, rozdelenie, trávenie a metabolizmus, význam vo výžive zvierat, esenciálne mastné kyseliny. Sacharidy, rozdelenie, trávenie a metabolizmus sacharidov, úloha a zdroje vlákniny, význam vo výžive zvierat.
3. Minerálne látky, rozdelenie, absorpcia, metabolizmus, význam vo výžive zvierat, a ich vzájomná interakcia vo výžive zvierat.
4. Vitamíny, rozdelenie, význam vo výžive zvierat antivitamíny.
5. Bioenergetika, rozdelenie energie v organizme, kalorimetria, obsah energie v krmivách. Stráviteľnosť krmív, význam, metódy stanovenia stráviteľnosti krmív: biologické metódy – konvenčná a indikátorová metóda, výpočet koeficientov stráviteľnosti.
6. Krmivá pre mäsožravce, všeobecná charakteristika, delenie, komerčne vyrábané krmivá – úvod, charakteristika, typy krmív. Označovanie krmív, povinné údaje na etikete, výber kŕmnych komponentov, aditíva, ochranné látky, kontaminanty.
7. Trávenie a metabolizmus – tráviaci trakt mäsožravcov, špecifiká trávenia mäsožravcov, tráviace enzýmy, produkty trávenia a fermentácie živín. Výživa a kŕmenie psov v mladom a strednom veku (záchov), cieľ, potreba energie, bielkovín a aminokyselín, ML a vitamínov, potreba tuku a esenciálnych mastných kyselín, zásady pri výbere krmív, spôsoby kŕmenia.
8. Výživa a kŕmenie seniorov, cieľ, špecifická potreba živín (energia, bielkoviny a aminokyseliny, minerálne látky, vitamíny) vzhľadom na vek a zdravotný stav zvierat, využívanie živín, potreba tuku, výber krmiva a odporúčané spôsoby kŕmenia. Výživa a kŕmenie psov pri rôznej fyzickej záťaži, cieľ, metabolizmus svalov, zdroje energie pre prácu, potreba energie a preferované zdroje energie vzhľadom na typ pohybu (šprintéri, stredná aktivita, vytrvalosť), potreba bielkovín a aminokyselín, potreba vody, požiadavky na stráviteľnosť krmív, výber krmív, spôsoby a režim kŕmenia.
9. Výživa a kŕmenie psov počas reprodukčného cyklu, ciele, výživa a kŕmenie v priebehu estru a párenia, výživa a kŕmenie súk v jednotlivých štádiách gravidity, potreba energie a jednotlivých živín, potreba tuku a sacharidov, kvalita bielkovín, potreba minerálnych látok, vplyv malnutrície, výber krmív a ich stráviteľnosť, spôsob kŕmenia v priebehu gravidity v závislosti od plemena, kŕmenie súk v období pôrodu. Výživa a kŕmenie laktujúcich súk, ciele, potreba energie a živín v jednotlivých fázach laktácie, produkcia mlieka, potreba vody, potreba energie, bielkovín a aminokyselín, potreba tuku a sacharidov v kŕmnej dávke, potreba minerálnych látok, výber krmív a spôsob kŕmenia v priebehu laktácie, vplyv nevhodnej výživy na reprodukčné ukazovatele a zdravotný stav suky
10. Výživa a kŕmenie šteniat do odstavu, cieľ, obdobie mledzivovej a mliečnej výživy, význam mledzivovej výživy, zloženie mledziva a mlieka suky, potreba energie, živín a vody, režim kŕmenia šteniat, umelá výživa šteniat, faktory ovplyvňujúce rast, zásady výživy šteniat v období odstavu, mliečne náhradky. Výživa a kŕmenie rastúcich psov od odstavu do dosiahnutia dospelosti, cieľ, odporúčaná intenzita rastu, potreba energie, minerálnych látok, bielkovín a aminokyselín, tuku, v jednotlivých fázach rastu, požiadavky na živiny u šteniat rôznych plemien, stráviteľnosť krmív, výber krmív vzhľadom na koncentráciu živín, výber spôsobu kŕmenia.
11. Výživa, produkcia a zdravie zvierat (kŕmne praktiky: problémy, chyby, vplyv prekrmovania a suplementácie na zdravotný stav), zásady kŕmenia obéznych psov a mačiek, príčiny vzniku obezity, dietetická terapia, potreba a metódy obmedzenia príjmu energie, potreba ostatných živín, význam fyzickej aktivity, ovplyvnenie správania, spôsob skrmovania diéty. Diéty vhodné pri ochoreniach pečene (diabetes) a niektorých ochoreniach zažívacieho aparátu - diéty s vysokým obsahom vlákniny (výskyt ochorení, všeobecné použitie, nutričné požiadavky, príjem energie, potreba sacharidov, tukov, bielkovín, minerálnych látok a vitamínov, použitie diéty)
12. Diéty používané pri ochoreniach gastro-intestinálneho aparátu psov a mačiek – diéty so zníženým obsahom tuku (indikácie, princíp použitia, potreba tuku, bielkovín, sacharidov, vlákniny, minerálnych látok a vitamínov, použitie diéty). Diéty používané pri nutrične podmienených ochoreniach kože psov a mačiek (deficit bielkovín, dermatózy, esenciálne mastné kyseliny a ochorenia kože, deficit zinku, alergie a intolerancie), diéty s vybranými zdrojmi bielkovín (indikácie, princíp, intolerancia na krmivo, alergie, potreba bielkovín, potreba sacharidov, použitie diéty).
13. Diéty používané pri ochoreniach vylučovacieho aparátu psov a mačiek - diéty s obmedzeným obsahom bielkovín (indikácie, princíp, potreba bielkovín, P, Ca a Na, vitamínov a energie, spôsob skrmovania diéty, potreba vody), diéty používané pri výskyte močových kameňov. Diéty používané pri ochoreniach srdcovo-cievneho aparátu psov a mačiek – diéty so zníženým obsahom sodíka (princíp výživy a kŕmenia chorých zvierat, použitie diéty), elektrolytové nápoje.
Cvičenia
1. Úvod do problematiky, bezpečnosť pri práci v laboratóriu, podmienky pre udelenie zápočtu. Vzorkovanie krmív a príprava vzoriek pre laboratórne vyšetrenie príjem a úprava vzoriek v laboratóriu pre chemickú analýzu krmív. Stanovenie a hodnotenie sušiny a vlhkosti v krmivách, význam, výpočty, hodnotenie výsledkov, Stanovenie a hodnotenie popolovín v krmivách, výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív.
2. Stanovenie a hodnotenie dusíkatých látok, aminokyselín a biologickej hodnoty bielkovín výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív. Stanovenie a hodnotenie tuku a EMK výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív.
3. Stanovenie a hodnotenie vlákniny v krmivách, význam, výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív. Stanovenie a hodnotenie nevláknitých sacharidov (škrob) a výpočet BNLV v krmivách, význam, výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív.
4. Zostavovanie kompletných diét pre psov – zásady pri používaní softwaru pre zostavovanie receptúr – norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre kompletné kŕmne zmesi.
5. Zostavovanie kompletných diét pre psov – zásady receptúry pre výrobu suchých kompletných krmív pre psov v mladom a strednom veku – norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre kompletné granulované kŕmne zmesi, hodnotenie výsledkov.
6. Zostavovanie kompletných diét pre psov – zostavovanie receptúry pre výrobu konzervovaných krmív pre psov v mladom a strednom veku, norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre výrobu konzerv, hodnotenie výsledkov.
7. Zostavované kompletných diét pre gravidné a dojčiace suky – zásady kŕmenia gravidných a dojčiacich súk, norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre výrobu suchých kompletných krmív, hodnotenie výsledkov.
8. Zostavované kompletných diét pre gravidné a dojčiace suky – zostavovanie receptúry pre výrobu konzervovaných krmív pre gravidné a dojčiace suky, norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre výrobu konzerv, hodnotenie výsledkov.
9. Zostavovanie kompletných diét pre mačky – zásady receptúry pre výrobu suchých kompletných krmív pre mačky v mladom a strednom veku – norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre kompletné granulované kŕmne zmesi, hodnotenie výsledkov.
10. Princípy zostavovania doma pripravovaných diét pre zdravé zvieratá, princípy výberu a kombinovania kŕmnych komponentov a riziká s tým spojené, význam nutričnej a dietetickej kvality používaných krmív, princípy prípravy doma pripravovaných diét s ohľadom na zdravotný stav zvierat, úprava krmív a jej význam.
11. Komerčne vyrábané diéty určené pre ostatné domáce zvieratá, hodnotenie výsledkov.
12. Výživa a kŕmenie hospitalizovaných pacientov
13. Výživa a kŕmenie onkologických pacientov
Odporúčaná literatúra
Demeterová M. – Výživa a dietetika psov (2012);
Bujňák L. a Hreško Šamudovská A. – Návody na praktické cvičenia z výživy zvierat
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Aktívna účasť na každom praktickom cvičení a úspešné absolvovanie písomného preskúšania resp. online forma testu (test; pre úspešné absolvovanie potrebných min. 51% ) z problematiky prednášok a praktických cvičení.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je splnenie programu výučby, aktívna účasť na praktických cvičeniach (študentovi môžu chýbať 3 cvičenia za semester, z toho jedno cvičenie môže vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť formou referátu), úspešné absolvovanie priebežných kontrol (min. 51 %), odovzdanie a odprezentovanie semestrálnej práce, minimálne 50 % účasť na prednáškach.
Záverečné hodnotenie:
zápočet, ústna skúška resp. test online formou
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 27
ABCDEFX
22.2218.5211.1111.1133.333.7
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Alexandra Trbolová, PhD.
Skip to content