Ochrana životného prostredia pri chove zvierat

Študijný program: pohoda a ochrana zvierat denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVVLaWZ/OŽPpChZ PaOZ df/22    Skratka: OŽPpChZ PaOZ df
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 6
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: zimný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
účasť na prednáškach 75 %, na cvičeniach 100 %, skompletizované odovzdané protokoly z praktických cvičení, test 10 bodov (na získanie hodnotenia A je potrebné získať najmenej 9 bodov, na získanie hodnotenia B najmenej 8 bodov, na C najmenej 7 bodov, na hodnotenie D najmenej 6 bodov, na E najmenej 5 bodov).
Výsledky vzdelávania
Získanie teoretických vedomostí a praktických zručností z oblasti ochrany životného prostredia súvisiaceho s chovom zvierat. Osvojenie si znalostí z oblasti ochrany zložiek chovného prostredia, ktoré môžu byť rizikové vplyvom chovu zvierat: vzduch, voda, pôda. Spôsoby asanácie prostredia, dezinfekcie, dezinsekcie a deratizácie pri chove zvierat z dôvodu zníženia dopadov na prostredie. Ochrana vody a vodných zdrojov, hodnotenie ukazovateľov kvality vody. Znalosti o využití a spracovaní organických odpadov z hľadiska ich využitia na hnojenie pasienkov a pôdy v rámci veterinárnej starostlivosti o životné prostredie a verejné zdravie.
Stručná osnova predmetu
Hygiena ovzdušia pri chove zvierat a znižovanie dopadov na životné prostredie.
Hygiena vody a ochrana vodných zdrojov pred znečistením pri chovoch zvierat.
Čistenie odpadových vôd z chovov zvierat pred vypustením do životného prostredia.
Hygiena pôdy a jej ochrana pred negatívnymi vplyvmi chovu zvierat.
Hygienické aspekty využitia organických odpadov z hľadiska ich aplikácie na pôdu.
Asanácia chovného prostredia. Dezinfekcia, dezinsekcia a deratizácia vo vzťahu k životnému prostrediu. Význam integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia a environmentálny audit.
Sylabus predmetu
Prednášky (2 hod.): 1. Zložky životného prostredia a ich ochrana pri chove zvierat (voda, vzduch, pôda). Asanácia prostredia a preventívne sanitačné opatrenia pri prevencii šírenia infekčných ochorení vzhľadom na životné prostredie. 2. Integrované znečisťovanie, prevencia a kontrola (IPPC) a environmentálny audit v chove zvierat. 3. Dezinfekcia ako súčasť sanitácie, druhy, spôsoby a etapy dezinfekcie vo vzťahu k veterinárnym objektom a verejnému zdraviu. 4. Faktory ovplyvňujúce účinnosť dezinfekcie. Otázky životného prostredia a verejného zdravia súvisiace s používaním chemických dezinfekčných prostriedkov. 5. Využitie hlavných metód dezinfekcie (fyzikálna a chemická) a kontrola účinnosti dezinfekcie. 6. Význam vody a ochrana vodných zdrojov pred znečistením. 7. Význam kvality vody vo vzťahu k živočíšnej výrobe a verejnému zdraviu. Prevencia vodou prenosných ochorení. Úprava a dezinfekcia vody. 8. Hygiena ovzdušia a vzduchom prenášané ochorenia. Zdroje chemického a biologického znečistenia ovzdušia (plyny, prašnosť a mikrobiologická kontaminácia zo živočíšnej výroby). Choroby prenášané vzduchom, prevencia ich šírenia. 9. Deratizácia v asanácii prostredia. Hlodavce, prevencia a používanie chemických rodenticicídov v praxi. 10. Dezinsekcia v asanácii prostredia. Hmyz, prevencia a spôsoby dezinsekcie, ich využitie v praxi vzhľadom na životné prostredie a zdravie organizmov. 11. Organické odpady zo živočíšnej výroby, skladovanie a spracovanie exkrementov zvierat z hľadiska ochrany životného prostredia a prevencie šírenia chorôb. 12. Odpadové vody z hľadiska znečistenia životného prostredia, čistenie odpadových vôd a význam pre verejné zdravie. 13. Technológia čistiaceho procesu v ČOV (návšteva zariadenia).
Cvičenia (2 hod.)1. Znečisťovanie vody, pôdy a pasienkov pri chove zvierat, prevencia šírenia infekčných ochorení. 2. Environmentálny audit v chove zvierat (seminárna práca). 3. Charakteristika hlavných skupín dezinfekčných látok, ich vlastnosti, mechanizmus účinku. Stanovenie percenta aktívnej látky v dezinfekčnom prostriedku. 4. Príprava pracovných roztokov. Chemická kontrola účinnosti dezinfekcie, chemické stery. 5. Kontrola účinnosti dezinfekcie. Druhy kontrol a postupy. Praktické prevedenie mikrobiologickej kontroly účinnosti dezinfekcie. 6. Fyzikálne a chemické ukazovatele kvality pitnej a povrchovej vody. 7. Mikrobiologické ukazovatele kvality pitnej a povrchovej vody. 8. Chemické a mikrobiologické ukazovatele hygieny vzduchu. Analýza vzduchu v praktických podmienkach maštaľného prostredia. 9. Deratizácia ako kontrola výskytu hlodavcov. Rodenticídy, používanie a ochrana zdravia pri práci s rodenticídmi. 10. Dezinsekcia, organizácia dezinsekčných prác. Všeobecné zásady prác s insekticídmi, bezpečnosť a ochrana zdravia. Charakteristika insekticídnych prípravkov v praxi. 11. Zloženie, fyzikálne, chemické a mikrobiologické vlastnosti exkrementov farmových zvierat. Biotermické spracovanie exkrementov zvierat z hľadiska ochrany prostredia a šírenia infekčných chorôb. Vlastnosti pôdy vo vzťahu k prežívaniu patogénov a znečistenia. 12. Čistenie odpadových vôd a hodnotenie účinnosti technologického procesu čistenia v ČOV. 13. Technológia čistiaceho procesu v ČOV (návšteva zariadenia).
Odporúčaná literatúra
Sasáková, N. a kol.: Ochrana životného prostredia a verejného zdravia. UVLF Košice 2020.
Sasáková, N. a kol.: Hygiena chovu zvierat. UVLF Košice 2013.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Priebežná kontrola štúdia predmetu je zabezpečená kontrolou protokolov a odovzdaním seminárnej práce obsahovo vyplývajúcej zo sylabu predmetu.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
účasť na prednáškach 75 %, na cvičeniach 100 %, skompletizované odovzdané protokoly z praktických cvičení, test 10 bodov (na získanie hodnotenia A je potrebné získať najmenej 9 bodov, na získanie hodnotenia B najmenej 8 bodov, na C najmenej 7 bodov, na hodnotenie D najmenej 6 bodov, na E najmenej 5 bodov).
Záverečné hodnotenie:
Skúška prezenčná alebo test v platforme Moodle.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 24.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jana Kottferová, PhD.
Skip to content