Technológia a hygiena chovu zvierat

Študijný program: výživa zvierat a dietetika denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVaCHZv/TaHChZ-df/PP/22    Skratka: TaHChZ-df/PP
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 10
  •  Ukončenie: Skúška
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
OBSAHOVÁ NÁPLŇ ŠTÁTNICOVÉHO PREDMETU
Nie je štátnicový predmet.
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a praktickej výučbe. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Výsledky vzdelávania
Získanie teoretických a praktických skúseností o úžitkových vlastnostiach, technológiách a hygieny chovu jednotlivých druhov a plemien zvierat, ktoré môžu absolventi uplatniť pri samostatnom riadení jednotlivých sektorov živočíšnej výroby v spoločnostiach s veľkochovom hospodárskych zvierat a vo farmových chovoch pre udržiavanie zdravia zvierat určených na produkciu rôznych druhov kvalitných a bezpečných živočíšnych produktov.
Stručná osnova predmetu
Chov hovädzieho dobytka - úžitkové vlastnosti, chovné kategórie, spôsoby ustajnenia, chov kráv bez trhovej produkcie, kontrola dedičnosti úžitkových vlastností. Chov oviec a kôz – spôsoby chovu, odchov jahniat a kozliat, produkcia a spracovanie mlieka, mäsa a vlny, vlnoznalectvo, plemenárska práca. Mlieková úžitkovosť hovädzieho dobytka a oviec, laktačné krivky, spôsoby a hygienické programy dojenia. Chov ošípaných –technológia a hygiena chovu jednotlivých kategórií, plemenárska práca, reprodukčné a úžitkové vlastnosti. Chov koni –spôsoby chovu koni, chov kobýl a žriebät, výkonnostné skúšky koní, manipulácia, ustajnenie plemenných koni, plemenárska práca a plemenné knihy. Chov hydiny - technológie chovu jednotlivých druhov a kategórií hydiny, výkrm brojlerov, chov nosivých a mäsových hybridov. Chov kožušinových zvierat –úžitkové vlastnosti, intenzívny chov a malochov králikov. Chov psov a mačiek: Rozdelenie plemien psov podľa FCI a plemien mačiek podľa FiFe, bonitácie, výstavy, spôsoby a hygiena ustajnenia, plemenárska práca.
Sylabus predmetu
Sylabus predmetu vychádza z technológií chovu a úžitkových vlastností jednotlivých druhov a plemien hospodárskych zvierat.
Odporúčaná literatúra
Zigo a kol. 2017: Cvičenie zo všeobecnej zootechniky, vyd. UVLF v Košiciach, ISBN 978-80-8077-509-4
Vasiľ M. 2015: Všeobecná zootechnika, vyd. UVLF v Košiciach, ISBN 978-80-8077-481-3
Vasiľ M. a kol. 2015: Chov kožušinových zvierat, vyd. UVLF v Košiciach, ISBN 978-80-8077-487-5
Sidor, E.: Chov hospodárskych zvierat, 2003, Slovenská Poľnohospodárska Univerzita v Nitre, Vydavateľstvo SPU
Chmelničná, Ľ. a kol.: Technológia chovu malých hospodárskych zvierat, 2008, Slovenská Poľnohospodárska Univerzita v Nitre, Vydavateľstvo SPU
Podmienky na absolvovanie predmetu
Obsahová prerekvizita:
nie je vyžadovaná
Priebežné hodnotenie:
Prednáška / Cvičenie
30 hodín prednášok, 100 hodín praktickej výučby a 150 hodín samoštúdium
Prezenčná metóda, v prípade nepriaznivej epidemiologickej situácie možnosť realizácie prednášok formou online
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a praktickej výučbe. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Záverečné hodnotenie:
Vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
POZNÁMKA
žiadne
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 28.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Peter Popelka, PhD.
Skip to content