Potravinárska mikrobiológia

Študijný program: mikrobiológia denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaHTaZbp/PM-df/PVP/22    Skratka: PM-df/PVP
  •  Kredity: 5
  •  Ukončenie: Skúška
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Výsledky vzdelávania
Absolvent povinne voliteľného predmetu získa doplňujúce vedomosti z oblasti potravinárskej mikrobiológie, mykológie a mykotoxikológie, a to vo forme najnovších teoretických i praktických poznatkov v uvedenej oblasti. Osvojí si vedecké metódy a pracovné postupy výskumu morfologických, kultivačných, biochemických a molekulovo-biologických vlastností pôvodcoch alimentárnych ochorení vírusového, bakteriálneho a fungálneho pôvodu. Oboznámi sa so širokými možnosťami využitia kultúrnych mikroorganizmov v potravinárskom priemysle, najmä pri výrobe tzv. funkčných potravín. Získa prehľad o mikrobiologických rizikách a možnostiach ich eliminácie z potravinového reťazca, čím si rozšíri obzor vedeckého poznania a sféru možnej aplikácie výsledkov vlastnej tvorivej vedeckej práce na oblasť humánnej medicíny a ochrany verejného zdravia. Výsledky vzdelávania sú overované vypracovaním seminárnej práce, jej obhajobou a záverečnou skúškou.
Stručná osnova predmetu
Globálny pohľad na mikrobiálnu populáciu potravín, špecifiká potravinárskej mikrobiológie ako aplikovanej vednej disciplíny. Legislatívne kritériá mikrobiologickej bezpečnosti potravín. Rýchle metódy detekcie a identifikácie potravinových patogénov. Využitie probiotických mikroorganizmov pri výrobe tzv. funkčných potravín. Výskyt antimikrobiálnej rezistencie v mikrobiálnej populácii potravinových komodit, jej genetické determinanty a dopady na zdravie konzumenta. Prehľad alimentárnych infekcií, toxoinfekcií a intoxikácií mikrobiálneho pôvodu. Možnosti eliminácie nežiadúcich mikroorganizmov z finálnych potravinových produktov s cieľom minimalizácie zdravotného rizika pre konzumenta. Morfologická, biochemická a genetická identifikácia mikroskopických vláknitých húb v potravinách. Metódy detekcie mykotoxínov v potravinových matriciach a možnosti redukcie ich výskytu v potravinovom reťazci.
Odporúčaná literatúra
Adams M.R., Moss M.O., McClure, P.: Food Microbiology. Fourth edition. The Royal Society of Chemistry, Cambridge, 2016, 546 pp. ISBN 978-1-84973-960-3.
Hashmi M.Z.: Antibiotics and Antimicrobial Resistance Genes, Environmental Occurrence and Treatment Technologies. Springer, 2020, 456 pp. ISBN 978-3-030-40421-5.
Nariadenie komisie (ES) č. 2073/2005 z 15.11.2005 o mikrobiologických kritériách pre potraviny.
Nariadenie komisie (ES) č. 1441/2007 z 5. decembra 2007, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 2073/2005 o mikrobiologických kritériách pre potraviny.
Sing A.: Zoonoses - Infections Affecting Humans and Animals: Focus on Public Health Aspects. Springer, 2015, 1143 pp. ISBN: 978-94-017-9457-2.
Thomas S.: Antimicrobial Resistance. Global Challenges and Future Interventions. Springer, 2020, 230 pp. ISBN: 978-981-15-3660-1.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 1
ABCDEFX
100.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 11.09.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Emil Pilipčinec, PhD.
Skip to content