Zoológia

Študijný program: kynológia denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaBIOaGEN/Z Kdf/18    Skratka: Z Kdf
  •  Kredity: 2
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •  
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2   -   Za obdobie štúdia: 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
OBSAHOVÁ NÁPLŇ ŠTÁTNICOVÉHO PREDMETU
Nie je štátnicový predmet.
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Absolvovanie predmetu je podmienené: - účasťou na cvičeniach v zmysle Študijného poriadku UVLF - absolvovaním písomného testu v rozsahu osnovy predmetu s úspešnosťou min. 51% (9-10 týždeň)
- aktívnou účasť počas cvičení - vypracovaním a odovzdaním všetkých požadovaných protokolov.
Výsledky vzdelávania
Výsledkom vzdelávania pri výučbe predmetu Zoológia v študijnom odbore Kdf je dať študentom základné teoretické a praktické znalosti o systematike a klasifikácii živočíchov, o evolúcii a fylogenéze živočíchov, o ich telesnej stavbe a funkcii, o ich šírení a rozšírení a o ich spôsobe rozmnožovania a vývine. Poukázať na vzájomné vzťahy jednotlivých skupín živočíchov, v korelácii k prostrediu v ktorom žijú, s cieľom zachovania biodiverzity a ochrany životného prostredia. Absolventi predmetu takto získajú znalosti, ktoré im umožnia pochopiť význam živočíchov v živote človeka a spôsob, ako integrovať životné požiadavky človeka a pritom zachovať svojbytnosť jednotlivých živočíšnych skupín. Získajú poznatky a vedomosti, ktoré neskôr využijú v praxi pri výkone povolania .
Stručná osnova predmetu
Predmet v ucelenej forme podáva základné informácie o vlastnostiach a životných prejavoch živočíchov, ich vývoji, vzájomných vzťahoch, ekológii a rozšírení živočíšnych druhov a o ich systematickom zatrieďovaní. Napomáha poznať najdôležitejších zástupcov jednotlivých živočíšnych ríš od medicínsky významných druhov jednobunkových organizmov, mnohobunkových organizmov až po vyššie stavovce s dôrazom na psovité mäsožravce a orientovať sa v morfológii a anatómii ich tiel. Cieľom je získať znalosti, ktoré umožnia pochopiť význam živočíchov v živote človeka a spôsob, ako integrovať životné požiadavky človeka a pri tom zachovať svojbytnosť jednotlivých živočíšnych skupín.
Sylabus predmetu
1. Úvod do zoológie. Zoologická sústava a názvoslovie. Vznik a vývoj zoologického systému. Moderná zoologická systematika – zatrieďovanie druhov prakticky v Systema Naturae 2000. Príprava zoologických preparátov. 2. Využitie molekulovej biológie v Zoológii, úvod do molekulárnej biológie, genomika, práca s Gen Bank, BLASTN, molekulová taxonómia, DNA Barcoding, význam a využitie. 3.Protozoa – jednobunkové organizmy – všeobecná charakteristika, systematika, medicínsky významní zástupcovia vyskytujúci sa u psov – pozorovanie voľne žijúcich prvokov, mikropreparáty. 4. Animalia – Metazoa - mnohobunkové organizmy – všeobecná charakteristika a systém, Porifera a Cnidaria. 5. Plathylminthes – ploché červy, Nematoda – oblé červy, všeobecná charakteristika, systém, medicínsky význam červov vyskytujúcich sa u psov – ukážky červov – mikro preparáty. 6. Annelida – obrúčkavce, všeobecná charakteristika, systém, medicínsky význam červov vyskytujúcich sa u psov – ukážky červov – mikro preparáty - charakteristika a systém, význam. 7. Arthropoda – článkonožce, Crustacea – kôrovce, - charakteristika a systém, význam, Insecta – hmyz –všeobecná charakteristika a systém, význam. 8. Insecta – hmyz – charakteristika, systém, význam druhov parazitujúcich u psov. 9. Chordata – všeobecná charakteristika a systém. 10. Amphibia, Reptilia, Pisces – obojživelmíky, plazy a ryby, poznávanie u nás žijúcich druhov -všeobecná charakteristika, systém, ekológia, význam, návšteva Aqua Terra klubu. 11.Aves, Mammalia –Vtáky, Cicavce, charakteristika, systém, ekológia, význam- prezentácie z predošlého cvičenia. 12. Carnivora- šelmotvaré- Canidae- psovité – charakteristika, systém, ekológia, význam, návšteva ZOO Košice. 13. Ekologicky významné živočíšne druhy v prostredí lesa, prezentácie z predošlého cvičenia.
Odporúčaná literatúra
1.Valenčáková, A. Toropila, M..: Praktické cvičenia pre ŠP Kynológia, UVLF Košice, 2009
2. Bálent et al: Veterinárska zoológia II. vydanie, UVLF, Košice 2010.
3. Klimeš et al: Zoologie pro veterinárni mediky, Brno 2004
4. Lukáň, M.: Zoológia prvoústovce, University of Zilina, 2008
5. The Taxonomicon & Systema Naturae 2000 (http://taxonomicon.taxonomy.nl/ )
6. National Center for Biotechnology Information(NCBI) database – Taxonomy - Internet (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/taxonomy/)
7. Internet (sk.wikipedia.org/wiki/, en.wikipedia.org/wiki/,....)
8. Kramer A.: The animal world, vol. 6 Woeld Book, inc., Chicago, ISBN: 0.7166-3226-8, 1992, 159pp.
9. Miller, S.A., Harley, J.P.: Zoology. WCB/McGraw-Hill, USA, ISBN: 0-697-24373-7, 1996, 752pp.
10. Pechnik, J.A.: Biology of Invertebrates. WCB/McGraw-Hill, USA, ISBN: 0-697-13712-0, 1996, 554pp.
11.Císařovský, M.: Pes, Canis Praha 2008
12. Prednášky zo zoológie
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Priebežná kontrola štúdia - písomný test počas semestra (9-10 týždeň). Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia - písomného testu - na minimálne 51% resp. nadpolovičného počtu správne a kompletne zodpovedaných otázok testu, je podmienkou na udelenie zápočtu. Hodnotenie získané z priebežnej kontroly štúdia nie je započítavané do hodnotenia skúšky. Odovzdanie všetkých požadovaných protokolov z praktických cvičení.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Absolvovanie predmetu je podmienené: - účasťou na cvičeniach v zmysle Študijného poriadku UVLF - absolvovaním písomného testu v rozsahu osnovy predmetu s úspešnosťou min. 51% (9-10 týždeň)
- aktívnou účasť počas cvičení - vypracovaním a odovzdaním všetkých požadovaných protokolov.
Záverečné hodnotenie:
Písomná skúška formou testu z učiva tvoriaceho sylabus predmetu. Test pozostáva minimálne z 30 otázok, ktoré môžu mať preddefinované možnosti odpovedí (z ktorých minimálne jedna je správna) a na niektoré otázky musí študent napísať odpoveď sám. Klasifikačná tabuľka s počtom bodov resp. dosiahnutým percentuálnym vyjadrením je v záhlaví každého testu. Hodnotenie je stanovené na základe počtu dosiahnutých bodov (správnych odpovedí) alebo na základe percentuálneho prepočtu správnych odpovedí nasledovne: A (výborne) - 91-100%, B (veľmi dobre) - 81-90%, C(dobre) - 71-80%, D(uspokojivo) – (61-70%), E(dostatočne) - 51-60% a FX(nedostatočne) - 50% a menej. Úspešné absolvovanie skúšky je stanovené dosiahnutím minimálne 51% resp. nadpolovičného počtu správne a kompletne zodpovedaných otázok testu.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 149
ABCDEFX
18.1230.8724.1617.458.720.67
 
Dátum poslednej zmeny: 28.11.2022
Schválil: Garant Doc. MVDr. Peter Lazár, PhD.
Skip to content