Plemená a chov spoločenských zvierat

Študijný program: veterinárna sestra externá forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVaCHZv/PChSZ VetSes ef/22    Skratka: PChSZ VetSes ef
  •  Kredity: 8
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: zimný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Pre absolvovanie predmetu študent musí adekvátne teoretické vedomosti z vybranej prebratej tematiky písomným testom a poznávania plemien spoločenských zvierat (minimálne 51 %) v 13. týždni. V priebehu semestra, v posledných piatich týždňoch, obhájiť prezenčnou formou vo forme Power Pointu seminárnu prácu v časovom limite 5-10 minút prezentácie. Dodržať podmienky dochádzky v rámci cvičení v zmysle študijného poriadku UVLF. Po získaní zápočtu v zmysle študijného poriadku UVLF budú pripustení na skúšku v rozsahu celého prebraného učiva v prezenčnej forme vo forme testu a ústnej odpovede.
Výsledky vzdelávania
Študenti nadobudnú teoretické vedomosti a praktické skúsenosti z poznávania plemien spoločenských zvierat (psov; mačiek; koní; malých cicavcoch – králiky, činčily, morské prasiatka, škrečky, fretky; plazov – jaštery, hady, korytnačky; vtákov – exotické vtáctvo, holuby, okrasná hydina) a ich chovu. V rámci praktických cvičení získajú skúsenosti s posudzovaním exteriéru jednotlivých spoločenských zvierat, ktoré im budú nápomocné pri určovaní druhov, resp. plemien v samotnej praxi, nakoľko jednotlivé druhy, ako aj plemená spoločenských zvierat sa odlišujú na základe určitých morfologických znakov. Získajú informácie o ich chove a chovateľských organizáciách zastrešujúcich dané druhy v rámci Slovenska, resp. sveta, ďalej o možnostiach klasifikácie a výstavách rôznych druhov zvierat. Nadobudnuté skúsenosti z oblasti pristupovania a fixácie zvierat, ktoré v budúcnosti využijú v budúcom zamestnaní. Budú informovaní o možnostiach trvalej nezameniteľnej identifikácie zvierat, ako aj krátkodobej identifikácii napr. pri rôznych veterinárnych úkonoch.
Stručná osnova predmetu
Psy: organizácia chovu psov s dôrazom na FCI klasifikáciu, popis plemien psov, kynologické organizácie a podujatia, identifikácia psov, hodnotenie exteriéru psov, chov a umiestnenie psov.
Kone: plemenná charakteristika koní, hodnotenie tvarových vlastností, identifikácia koní, farby srsti, vrodené a získané odznaky koní, chov, organizácie.
Mačky: chov mačiek, organizácia riadiace chov mačiek, plemená mačiek, chov a umiestnenie mačiek.
Malé cicavce (králiky, činčily, morské prasiatka, škrečky, fretky): plemenná charakteristika jednotlivých druhov, ich chov, organizácie riadiace ich chov, identifikácia.
Plazy (korytnačky, jaštery, hady): plemenná charakteristika jednotlivých druhov, ich chov, organizácie riadiace ich chov, identifikácia.
Vtáky (holuby, exotické vtáctvo, okrasná hydina): plemenná charakteristika jednotlivých druhov, ich chov, organizácie riadiace ich chov, identifikácia.
Sylabus predmetu
Sylabus prednášok z predmetu Plemená a chov spoločenských zvierat pre I. roč. ŠO Veterinárna sestra na zimný semester šk. roku
1. prednáška Plemenná charakteristika psov – rozdelenie plemien psov podľa FCI, FCI I. – FCI II.
2. prednáška Plemenná charakteristika psov – FCI III. – FCI V.
3. prednáška Plemenná charakteristika psov – FCI. VI. – FCI. VIII.
4. prednáška Plemenná charakteristika psov - FCI IX. – FCI. X. Neuznané plemená psov.
5. prednáška Plemenná charakteristika mačiek – rozdelenie plemien mačiek podľa FIFe. 1. kategória
6. prednáška Plemenná charakteristika mačiek – 2. a 3. kategória
7. prednáška Plemenná charakteristika mačiek – 4. kategória, neuznané plemená
8. prednáška Plemenná charakteristika koní – rozdelenie plemien koní. Tradičné a národné plemená koní. Skupina stepných, mongolských koní.
9. prednáška Plemenná charakteristika koní - skupina orientálnych, teplokrvných koní; skupina okcidentálnych, chladnokrvných koní.
10. prednáška Plemenná charakteristika koní – skupina severských, nordických pony, malé horské kone.
11. prednáška Plemenná charakteristika jednotlivých druhov malých cicavcov – králiky, morské prasiatka, škrečky, činčily, fretky
12. prednáška Plemenná charakteristika jednotlivých druhov plazov – korytnačky, jaštery a hady
13. prednáška Plemenná charakteristika jednotlivých druhov vtákov – exotické vtáctvo, holuby, okrasná hydina
Sylabus cvičení z predmetu Plemená a chov spoločenských zvierat pre I. roč. ŠO Veterinárna sestra na zimný semester šk. roku
1. Cvičenie Zásady bezpečnosti a opatrenia pri manipulácii so zvieratami. Psy – fixácia, identifikácia, premiestňovanie, určovanie veku
2. Cvičenie Psy – organizácie riadiace kynológiu vo svete a na Slovensku, chov, kynologické podujatia, umiestnenie
3. Cvičenie Psy – exteriér psa – meranie, váženie, všeobecný popis
4. Cvičenie Psy – exteriér psa – detailný popis, mechanika pohybu
5. Cvičenie Mačky – fixácia, identifikácia, organizácie riadiace chov mačiek
6. Cvičenie Mačky – chov, výstavy, umiestnenie
7. Cvičenie Mačky – exteriér, typy srsti, farby, kresby, kľúč na určovanie jednotlivých plemien mačiek
8. Cvičenie Kone – pristupovanie, fixácia, identifikácia, chov, organizácie
9. Cvičenie Kone - chody, váženie, meranie
10. Cvičenie Kone – exteriér, farby, odznaky
11. Cvičenie Malé cicavce – králiky, morské prasiatka, škrečky, činčily, fretky – fixácia, identifikácia, chov, organizácie riadiace chov, exteriér jednotlivých druhov.
12. Cvičenie Plazy – korytnačky, jaštery a hady – fixácia, identifikácia, chov, organizácie riadiace chov, exteriér jednotlivých druhov.
13. Cvičenie Vtáky – exotické vtáctvo, holuby, okrasná hydina – fixácia, identifikácia, chov, organizácie riadiace chov, exteriér jednotlivých druhov.
Odporúčaná literatúra
1. Lacková, Z., Zigo, F., Pavľak, P., Lešková, L.: e-Atlas plemien zvierat: psy, mačky, kone. 1. Vydanie, UVLF v Košiciach, 2020, 238 s., ISBN 978 – 80 – 8077 – 685 – 5
2. Zigo, F., Vasiľ, M., Šmiga, Ľ., Lacková, Z., Farkašová, Z., Pavľak, A., Zigová, M.: Chov a plemená hydiny, holubov a exotického vtáctva. 1. Vydanie, UVLF v Košiciach, 2017, 4178 s. ISBN 978-80-8077-561-2
3. Vasiľ, M., Zigo, F., Lacková, Z.,: Chov kožušinových a laboratórnych zvierat. 1. Vydanie, UVLF, 2015. 153 s. ISBN 978-80-8077-487-5.
4. Uglorz, M.,: Atlas domácich zvierat: cicavce, vtáky, plazy. Bookmedia, 2020, 192 s., ISBN 978-80-7639-059-1.
5. Tittenbrunová-Jazienická B.: Atlas mačiek: prehľad, starostlivosť, plemená. Bookmedia, 2020, 185 s., ISBN 978-80-7639-063-8.
6. Krämerová, E.M.: 250 plemien psov. Ikar, 2010, 288 s.
7. Draper, J.: Plemená koní celého sveta. Svojtka & Co., 2007, 160 s., ISBN 978-80-2560-226-3.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Pre udelenie zápočtu je úspešné zvládnutie zápočtového testu a poznávanie plemien spoločenských zvierat (min. 51 %), prezentácia a obhájenie semestrálnej práce v power pointe, ako aj dochádzka v zmysle študijného poriadku UVLF.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Pre absolvovanie predmetu študent musí adekvátne teoretické vedomosti z vybranej prebratej tematiky písomným testom a poznávania plemien spoločenských zvierat (minimálne 51 %) v 13. týždni. V priebehu semestra, v posledných piatich týždňoch, obhájiť prezenčnou formou vo forme Power Pointu seminárnu prácu v časovom limite 5-10 minút prezentácie. Dodržať podmienky dochádzky v rámci cvičení v zmysle študijného poriadku UVLF. Po získaní zápočtu v zmysle študijného poriadku UVLF budú pripustení na skúšku v rozsahu celého prebraného učiva v prezenčnej forme vo forme testu a ústnej odpovede.
Záverečné hodnotenie:
Skúška pozostávajúca z písomnej časti (test z problematiky, poznávanie plemien spoločenských zvierat) a ústnej časti (otázka z prebratej problematiky)
Hodnotenie každej časti bude nasledovné:
Do 50,99 % Fx
51 – 60,99 % E
61 – 70,99 % D
71 – 80,99 % C
81 – 90,99 % B
91 – 100 % A
Na ústnu časť skúšky pôjde študent len v prípade, že úspešne zvládne písomnú časť, min na 51 %.V prípade, že v ústnej časti bude neúspešný, absolvovaná písomná časť sa mu uznáva. V prípade, že by chcel študent písomnú časť, pre zlepšenie známky opakovať, pôvodné ohodnotenie mu však zaniká. Celková známka sa udelí na základe ohodnotenia všetkých častí, písomnej aj ústnej.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 17
ABCDEFX
0.041.185.8835.2911.765.88
 
Dátum poslednej zmeny: 22.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Alexandra Trbolová, PhD.
Skip to content