Patologická fyziológia

Študijný program: veterinárna sestra externá forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaBioaFyziol/PF VetSes* ef/22    Skratka: PF VetSes* ef
  •  Kredity: 6
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: zimný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:  
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
1. Aktívna účasť študenta na praktických cvičeniach a seminároch. 2. Zvládnutie danej problematiky na praktických cvičeniach. 3. Príprava a spracovanie odborných informácií v rámci prezentácie referátu/seminárnej práce na vybranú tému. 4. Absolvovanie priebežných kontrol štúdia v semestri (s vedomosťami získanými z prednášok a praktických cvičení). 5. Ak je to potrebné, náhrada neabsolvovaných praktických cvičení ako aj neabsolvovaných priebežných kontrol štúdia.
VV - Výsledky vzdelávania
Výsledky vzdelávania
Študent získa základné vedomosti zo všeobecnej a špeciálnej patologickej fyziológie. Príkladom sú napríklad mechanizmy vzniku a priebehu chorôb, horúčky, zápalových procesov, funkčných zmien a porúch jednotlivých orgánov a orgánových sústav. Patologická fyziológia prispeje k lepšiemu pochopeniu patofyziologických procesov so základom pre štúdium nadväzujúcich klinických predmetov. Taktiež bude základom pre racionálne diagnostické postupy ako aj v terapii a profylaxii chorôb alebo v rámci zásahu do ich patogenézy. Vedomosti a zručnosti získané pri štúdiu tohto predmetu prispejú aj v rozvoji vedeckého výskumu.
Stručná osnova predmetu
Študenti sa oboznámia so základnými pojmami v patologickej fyziológii. Zároveň získajú vedomosti so všeobecnej patologickej fyziológie. Týmto sa oboznámia s patofyziologickými procesmi akými sú choroba, horúčka, zápal, všeobecný adaptačný syndróm a podobne. Špeciálna časť patologickej fyziológie bude zameraná na patofyziológiu tráviaceho, uropoetického, a respiračného systému, vývoj endokrinopatií a myopatií, porúch laktácie a acidobázickej rovnováhy. Do tejto časti predmetu budú zaradené aj kvalitatívne a kvantitatívne poruchy krvných buniek.
Sylabus predmetu
PREDNÁŠKY 1. Základné pojmy v patologickej fyziológii. Charakteristika patologickej fyziológie. 2. Zápal - definícia, fázy a druhy zápalu, celkové zmeny v organizme pri zápale. 3. Zmeny v organizme pri strese. Všeobecný adaptačný syndróm. 4. Patofyziológia gastrointestinálneho traktu v organizme. 5. Poruchy funkcie a metabolizmu v pečeni. 6. Patofyziológia uropoetického systému. 7. Patofyziológia respiračného systému. 8. Poruchy izovolémie a izoosmie. 9. Poruchy krvných buniek. 10. Endokrinopatie. 11. Myopatie. 12. Poruchy laktácie. 13. Využitie patologickej fzyiológie vo vede a výskume. PRAKTICKÉ CVIČENIA: 1. Organizácia práce na praktických cvičeniach, bezpečnosť pri práci.. Základné termíny používané v patologickej fyziológii. 2. Vnútorné prostredie organizmu. Stanovenie nešpecifického parametra vnútorného prostredia - hladiny celkových bielkovín v krvnom sére. 3. Riziká vzniku choroby z ožiarenia v ramci pracovného prostredia, fixácia pacienta, metódy kontroly a ochrany na pracovisku. 4. Hepatopatie - seminár. 5. Patofyziológia zmyslov vo veterinárnej medicíne - zrak, hmat, chuť. 6. Priebežná kontrola štúdia. 7. Hodnotenie patologických EKG záznamov u psa. 8. Seminárna práca - prezentácia. 9. Patofyziológia červených krvných buniek. 10. Porucha hormonálnych kaskád v organizme, klinické prípady. 11. Vyšetrenie patologickej vzorky mača, nefropatie, klinický prípad. 12. Patofyziológia bielych krvných buniek. 13. Náhrada priebežnej kontroly štúdia, seminár.
Odporúčaná literatúra
1. Prezentácie prednášok a praktických cvičení 2. Faixová, Z. a kol.: Veterinárna patologická fyziológia, časť I., UVLF v Košiciach, 2014. 3. Faixová, Z. a kol.: Veterinárna patologická fyziológia, časť II., UVLF v Košiciach, 2021. 4. Rokyta, R. a kol.: Fyziologie a patologická fyziologie pro klinickou praxi, Grada Publishing Česká republika, 2015
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Udelenie zápočtu na základe splnených podmienok pre udelenie zápočtu,a to: absolvovanie priebežnej kontroly štúdia, odovzdanie a prezentácia seminárnej práce, aktívna účasť na praktických cvičeniach.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
1. Aktívna účasť študenta na praktických cvičeniach a seminároch. 2. Zvládnutie danej problematiky na praktických cvičeniach. 3. Príprava a spracovanie odborných informácií v rámci prezentácie referátu/seminárnej práce na vybranú tému. 4. Absolvovanie priebežných kontrol štúdia v semestri (s vedomosťami získanými z prednášok a praktických cvičení). 5. Ak je to potrebné, náhrada neabsolvovaných praktických cvičení ako aj neabsolvovaných priebežných kontrol štúdia.
VV - Výsledky vzdelávania
Záverečné hodnotenie:
Absolvovanie skúšky prezenčnou formou po udelení zápočtu (podmienky na priebežné hodnotenie sú uvedené v bode Priebežné hodnotenie). Hodnotenie skúšky je možné v intervale A - E alebo nevyhovel a riadi sa pravidlami v súlade so študijným poriadkom príslušného akademického roka.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 22.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Alexandra Trbolová, PhD.
Skip to content