Všeobecná parazitológia

Študijný program: parazitárne choroby zvierat externá forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaEaPaOsz/VšPar-ef/PVP/22    Skratka: VšPar-ef/PVP
  •  Kredity: 5
  •  Ukončenie: Skúška
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Základnou podmienkou pre absolvovanie predmetu je splnenie úplného odborného programu výuky v teoretickej aj praktickej časti. Výuka bude organizovaná blokovou formou. Na udelenie zápočtu je potrebné odovzdanie seminárnej práce v predpísanom rozsahu. V poslednom týždni prebehne jej obhajoba formou prezentácie. Táto bude hodnotená podľa pravidiel Študijného poriadku UVLF v Košiciach.
Výsledky vzdelávania
Po absolvovaní predmetu Všeobecná parazitológia si participanti upevnia a rozšíria vedomosti zo základných oblastí parazitológie. Cieľom je pochopenie vzájomných vzťahov organizmov a foriem parazitizmu, ekológie, špecifickosti, geografickom rozšírení a imunobiológii parazitických organizmov. Okrem toho študenti získajú vedomosti o metódach klinickej a laboratórnej diagnostiky, metódach prevencie a princípoch terapie parazitóz. Po absolvovaní predmetu bude študent schopný pokračovať v štúdiu parazitológie v ďalších predmetoch. Poznatky využije vo svojej následnej špecializácii, podľa zamerania jeho doktorandskej práce.
Stručná osnova predmetu
Predmet Všeobecná parazitológia vysvetľuje základné pojmy v parazitológii ako je špecifickosť a patogenita parazitov. Významnou je epizootológia parazitárnych nákaz. Vysvetľuje spôsoby šírenia sa parazitov v prostredí, prírodnú ohniskovosť a pod.. Imunobiológia je zameraná na pochopenie základných princípov obranných mechanizmov hostiteľov pri parazitárnych infekciách. Súčasťou je aj vysvetlenie základov diagnostiky, princípov liečby a prevencie.
Sylabus predmetu
Témy teoretickej časti: 1. Definícia parazitológie ako biologickej vedy, Typy vzájomných vzťahov organizmov a vznik parazitizmu. 2. Parazit a parazitizmus, Formy parazitizmu. 3. Parazit a jeho hostiteľ, Ekológia a ekologická parazitológia. 4. Parazitogeografia, Zoonózy a prírodná ohniskovosť parazitóz a transmisívnych chorôb. 5. Špecifickosť a patogenita parazitov. 6. Imunobiológia a obranné mechanizmi hostiľských organizmov. 7. Imunita pri protozoózach. 8. Imunita pri helmintózach. 9. Imunita pri arachnoentomózach. 10. Imunoprofilaxia parazitóz. 11. Epizootológia a hygiena životného prostredia vo vzťahu ku parazitózam. 12. Princípy terapie parazitóz
Praktická časť: 1. Rozdelenie parazitológie, základy taxonómie a odber materiálu na parazitologické vyšetrenie. 2. Mikroskopia a mikrometria parazitárnych a pseudoparazitárnych útvarov. 3. Rozdelenie diagnostických metód, Koprologické metódy - flotačná metóda. 4. Koprologické metódy – larvoskopické a sedimentačná metóda. 5. Koprologické metódy – farbený náter trusu, Diagnostika bičíkovcov radu Trichomonadida. 6. Diagnostika krvných parazitov. 7. Diagnostika tkanivových parazitov – tráviace metódy. 8. Diagnostika ektoparazitov. 9.-11. Zadanie, spracovanie a konzultácie ku seminárnej práci. 12. Prezentácia a obhajoba seminárnej práce
Odporúčaná literatúra
1. Jurášek, V., Dubinský, P. a kol.: Veterinárna parazitológia. Príroda, Bratislava, 1993. 2. Letková,V., Čisláková, L., a kol.:LABORATÓRNE DIAGNOSTICKÉ METÓDY VO VETERINÁRSKEJ PARAZITOLÓGII (108s),ISBN 978 – 80 – 8077 –221 -5 , Edičné stredisko UVL, 2010: 109 s 3. Letková, V.,Goldová M., Kočišová,A.: Základy protozoológie ( 90s),Edičné stredisko UVL, 2010: 95 s,ISBN 978 – 80 – 8077 –219 / 2 4. Kočišová A kol.: Veterinárna arachnoentomológia (165 s), Edičné stredisko UVLF v Košiciach, 2017. 5.Foreyt W.J.: Veterinary parasitology. Reference manual. Fifth Edition.Iowa State Press, 2001,235s.ISBN:0-8138-2419-2 6. Taylor,MA., Coop, RL., Wall, RL: VETERINARY PARASITOLOGY,BlackwellPublishing, thirdedition, 2007, Deplazes P., Eckert J., Mathis A., von Samson-Himmelstjerna G., Zahner H.: PARASITOLOGY IN VETERINARY MEDICINE. Wageningen Academic Publishers, 2016, 653 s. ISBN:978-90-8686-274-0.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Obsahová prerekvizita:
Predmet nemá definované prerekvizity.
Priebežné hodnotenie:
Spracovanie seminárnej práce, s hodnotením v rozsahu A-E
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre absolvovanie predmetu je splnenie úplného odborného programu výuky v teoretickej aj praktickej časti. Výuka bude organizovaná blokovou formou. Na udelenie zápočtu je potrebné odovzdanie seminárnej práce v predpísanom rozsahu. V poslednom týždni prebehne jej obhajoba formou prezentácie. Táto bude hodnotená podľa pravidiel Študijného poriadku UVLF v Košiciach.
Záverečné hodnotenie:
Prezentácia (obhajoba) odbornej práce, s hodnotením v rozsahu A-E
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 28.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Alica Kočišová, PhD.
Skip to content