Protozoológia

Študijný program: parazitárne choroby zvierat externá forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaEaPaOsz/ProtZ-ef/PP/22    Skratka: ProtZ-ef/PP
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 10
  •  Ukončenie: Skúška
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Garant predmetu zadá tému seminárnej práce študentovi s prihliadaním na tému dizertačnej práce doktoranda. Študent si po dohode s garantom určí rozsah praktickej výučby. Základnou podmienkou pre absolvovanie predmetu je 100 % účasť na dohodnutých praktických cvičeniach. Úspešné absolvovanie predmetu pozostáva z vypracovania zadanej témy seminárnej práce, ktorá bude následné vyhodnotená garantom predmetu.
Výsledky vzdelávania
Absolvovaním predmetu študent získava ucelené poznatky o protozoách a protozoózach s dôrazom na porozumenie základných pojmov. Študent získa vedomosti o epizootológii a epidemiológii vybraných parazitov. Porozumie ich životným cyklom a taxonómii. Získa prehľad o patogenéze, klinických prejavoch, prevencii a terapii ochorení nimi vyvolávaných. Veľký dôraz je kladený na diagnostiku parazitóz, a to najmä zoonóz klasifikovaných podľa WOAH, EFSA a WHO a ochrane zdravia človeka, potravín a surovín živočíšneho pôvodu, ako aj životného prostredia.
Stručná osnova predmetu
Protozoológia a protozoózy
Sylabus predmetu
OSNOVA PREDNÁŠOK:
1. Úvod do protozoológie, všeobecná charakteristika, morfológia, životné cykly, reprodukcia a systematika.
2. KINETOPLASTEA- trypanozomózy - charakteristika, zástupcovia, geografické rozšírenie, epizootológia, biológia, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
3. LEISHMANIA, LEISHMANIÓZY - charakteristika, zástupcovia, geografické rozšírenie, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
4. METAMONADA: Giardia a iné charakteristika, biológia, epizootológia, patogenita, diagnostika, metódy boja, diagnostika (ELISA, SNAP testy, PCR) a prevencia.
5. PARABASALA: Trichomonas (Tritrichomonóza hov. dobytka, trichomonóza vtákov), Histomonas (histomonóza moriek) zvierat charakteristika, biológia, epizootológia, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
6. AMOEBOZOA: Entamoeba, Acanthamoeba, Naegleria - Entamebóza, charakteristika, geografické rozšírenie, biológia, epidemiológia, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
7. ALVEOLATA - CCCCIDEA: Charakteristika, ultraštruktúra, taxonómia, biológia, systematika. MONOXÉNNE KOKCÍDIE. Eimeriidózy zvierat, patogenita, diagnostika, faktory ovplyvňujúce šírenie eimeriidóz, metódy boja a prevencia (shuttle program).
8. KRYPTOSPORIDIÓZA - biológia, epizootológia, patogenita, diagnostika, tzv. oportunné nákazy, metódy boja, diagnostika (nátery, Elisa, PCR) a prevencia.
9. HETEROXÉNNE KOKCÍDIE - charakteristika. Sarkocystóza hosp. zvierat, morfológia, biológia, epizootológia, úloha rôznych hostiteľov v prenose ochorenia, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
10. TOXOPLASMÓZA a toxoplazmidózy zvierat a človeka, charakteristika, morfológia, biológia, epizootológia a epidemiológia, cesty prenosu ochorenia, patogenita, diagnostika, prevencia a profylaxia. Rody: Cystoisospora, Isospora, Neospora, Caryospora - charakteristika zástupcov a ochorení, rozšírenie, cesty prenosu, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
11. VIACHOSTITEĽSKÉ TRANSMISÍVNE KOKCIDIÓZY KRVI A RES (HAEMATOZOEA) - charakteristika. Plazmodiidózy človeka a zvierat. Malária - pôvodcovia, morfológia, biológia, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
12. BABEZIIDÓZY a THEILERIIDÓZY zvierat, charakteristika, geografické rozšírenie, zástupcovia, biológia, epizootológia, cesty šírenia, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia. CILIOPHORA - charakteristika. Balantidióza ošípaných, rozšírenie, patogenita, diagnostika, metódy boja a prevencia.
13. Moderné diagnostické metódy detekcie vybraných prozoárnych parazitóz.
OSNOVA PRAKTICKÝCH CVIČENÍ:
1. Rozdelenie parazitológie, základy systematiky. Odber materiálu na parazitologické vyšetrenie. Náplň a stručný prehľad protozoológie, helmintológie, arachnoentomológie, základné taxonomické kategórie a ich charakteristika. Odber vzoriek, konzervácia, skladovanie a zaslanie vzoriek na parazitologické vyšetrenie.
2. Mikroskopia a mikrometria parazitárnych útvarov, pseudoparazitárne útvary. Diagnostické metódy v parazitológii (natívne, koncentračné).
3. Príprava natívneho preparátu.
4. Kvalitatívne koncentračné metódy (flotačné metódy). Princíp flotačných metód, pracovný postup pri flotačných metódach.
5. KINETOPLASTEA – diagnostika trypanozomózy a leishmaniózy. Demonštrácia trypomastigotných štádií v krvi, zhotovovanie a farbenie krvných náterov. Diagnostika leishmanií v kožných zoškrabov a punktátoch lymfatických uzlín, farbiace metódy.
6. DIPLOMONADIDA – diagnostika giardiózy, Diagnostické metódy pri giardióze zvierat a ľudí (trofozoity, cysty).
7. TRITRICHOMONÓZY A TRICHOMONÓZY. Diagnostika Tritrichomonas foetus, priamy dôkaz pôvodcu pri vyšetrovaní výplachov vagíny a prepuciálneho vaku, odber vzoriek pri abortoch do 4. mesiaca gravidity. Diagnostika Trichomonas gallinae, odber vzoriek.
8. ALVEOLATA – diagnostika jednohostiteľských kokcídií (Eimeria, Cryptosporidium). Využitie flotačných metód pri diagnostike monoxénnych kokcídií, morfológia nevysporulovanej a vysporulovanej oocysty.
9. ALVEOLATA – diagnostika viachostiteľských kokcídií (Isospora, Sarcocystis, Toxoplasma). Využitie flotačných metód pri diagnostike heteroxénnych kokcídií, morfológia oocýst.
10. Diagnostika sarkocystózy – tráviaca metóda. Makroskopické a mikroskopické vyšetrenie svaloviny na prítomnosť tkanivových cýst rodu Sarcocystis. Dôkaz mikrocýst tráviacou metódou.
11. Diagnostika hemosporidiózy (Babesia, Theileria, Plasmodium). Mikroskopické vyšetrenie krvných náterov zhotovených z periférnych žíl hovädzieho dobytka a psov, farbenie krvných náterov.
12. Manipulácia so vzorkami (féces, krv) po odbere použitých pri špecializovaných vyšetrovacích metódach (ELISA, PCR). ELISA, SNAP testy – dôkaz koproantigénov; protilátok vybraných protozoárnych parazitov.
13. PCR metódy - diagnostika druhov, asembláží, subasembláží, genotypov vybraných protozoárnych parazitov.
Odporúčaná literatúra
1. Jurášek, V., Dubinský, P. a kol. (1993): Veterinárna parazitológia. Príroda, Bratislava: 382 s 2. Letková,V., Čisláková, L., a kol. (2010): Laboratórne diagnostické metódy vo veterinárskej parazitológii: 108 s 3. Letková, V., Goldová M., Kočišová, A. (2010): Základy protozoológie: 90 s 4. Taylor, M.A., Coop R.L., Wall, R.L. (2008): Veterinary Parasitology, Blackwell Publ. 874 s 5. Urquhart, G.M. a kol. (1996): Veterinary Parasitology. BSci. Oxford: 307 s 6. Deplazes, P. et al. Parasitology in Veterinary Medicine. The Netherlands: Wageningen Academic Publisher, 2016. 653 p. ISBN 978-90-8686-274-0.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
-
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Garant predmetu zadá tému seminárnej práce študentovi s prihliadaním na tému dizertačnej práce doktoranda. Študent si po dohode s garantom určí rozsah praktickej výučby. Základnou podmienkou pre absolvovanie predmetu je 100 % účasť na dohodnutých praktických cvičeniach. Úspešné absolvovanie predmetu pozostáva z vypracovania zadanej témy seminárnej práce, ktorá bude následné vyhodnotená garantom predmetu.
Záverečné hodnotenie:
hodnotené známkou: A- Fx
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Alica Kočišová, PhD.
Skip to content