Výživa

Študijný program: vzťah človek - zviera a jeho využitie v canisterapii a hipoterapii denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVDCHZv/Vž CANHIPdf/12    Skratka: Vž CANHIPdf
  •  Kredity: 7
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 3
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 3   -   Za obdobie štúdia: 26 / 39 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je 100% aktívna účasť na praktických cvičeniach. V prípade neúčasti na praktickom cvičení je študent povinný spracovať písomnou formou problematiku daného cvičenia a následne ju obhájiť. V priebehu semestra budú 2 písomné previerky z problematiky prednášok a cvičení, pre úspešné absolvovanie je potrebné dosiahnuť viac ako 50% z maximálneho bodového hodnotenia.
Výsledky vzdelávania
Študent po absolvovaní predmetu musí ovládať fyziologické princípy príjmu, trávenia, absorpcie, metabolizmu živín u koní a psov. Musí zvládnuť hodnotenie krmív a princípy fázovej výživy podľa druhu, veku, produkčného využitia a reprodukcie zvierat.
Stručná osnova predmetu
Náplňou disciplíny je objasňovať a naučiť teoretické základy plnohodnotnej výživy na základe poznatkov z nutričnej fyziológie, cez optimalizáciu kŕmnych dávok pri zohľadnení hodnotenia krmív z hľadiska ich nutričnej a produkčnej hodnoty. Oboznámiť študentov s metódami racionálneho kŕmenia psov a koní s cieľom tvorby aktívneho zdravia, optimálneho pracovného a reprodukčného využitia.
Sylabus predmetu
1. Prednáška: Živiny v krmivách, ich rozdelenie a zdroje. Voda, význam vody, potreba a zdroje vody, kvalita vody. Dusíkaté látky a bielkoviny, trávenie a metabolizmus, význam vo výžive zvierat. Tuky, rozdelenie, trávenie a metabolizmus, význam vo výžive zvierat, esenciálne mastné kyseliny.
Cvičenie: Úvod do problematiky, bezpečnosť pri práci v laboratóriu, podmienky pre udelenie zápočtu. Vzorkovanie krmív a príprava vzoriek pre laboratórne vyšetrenie príjem a úprava vzoriek v laboratóriu pre chemickú analýzu krmív. Stanovenie a hodnotenie sušiny a vlhkosti v krmivách, význam, výpočty, hodnotenie výsledkov, Stanovenie a hodnotenie popolovín v krmivách, výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív.
Chemická analýza krmív: Stanovenie a hodnotenie sušiny a vlhkosti v krmivách
výpočty, hodnotenie výsledkov,
- Stanovenie popolovín v krmivách, význam, výpočty, hodnotenie výsledkov,
2. Prednáška: Sacharidy, rozdelenie, trávenie a metabolizmus sacharidov, úloha a zdroje vlákniny, význam vo výžive zvierat. Minerálne látky, rozdelenie, absorpcia, metabolizmus, význam vo výžive zvierat, a ich vzájomná interakcia vo výžive zvierat.
Cvičenie: Stanovenie a hodnotenie dusíkatých látok, aminokyselín a biologickej hodnoty bielkovín výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív. Stanovenie a hodnotenie tuku a EMK výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív.
Chemická analýza krmív:
- Stanovenie dusíkatých látok (podľa Kjeldahla), aminokyselín, biologickej hodnota bielkovín, výpočet a hodnotenie výsledkov,
- Stanovenie hrubého tuku (podľa Soxhleta), význam, výpočet, hodnotenie výsledkov.
3. Prednáška: Vitamíny, rozdelenie, význam vo výžive zvierat antivitamíny. Bioenergetika, rozdelenie energie v organizme, kalorimetria, obsah energie v krmivách.
Cvičenie: Stanovenie a hodnotenie vlákniny v krmivách, význam, výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív. Stanovenie a hodnotenie nevláknitých sacharidov (škrob) a výpočet BNLV v krmivách, význam, výpočty a využitie pri hodnotení kvality krmív.
Chemická analýza krmív:
- Stanovenie hrubej vlákniny, NDV a ADV, výpočet, hodnotenie výsledkov,-
- Výpočet bezdusíkatých látok výťažkových, vo vzorkách krmív,
- Priebežná kontrola štúdia.
4. Prednáška: Trávenie a metabolizmus – tráviaci trakt mäsožravcov, špecifiká trávenia mäsožravcov, tráviace enzýmy, produkty trávenia a fermentácie živín, Krmivá pre psov, všeobecná charakteristika, delenie, komerčne vyrábané krmivá, charakteristika, typy krmív.
Cvičenie: Stráviteľnosť krmív u psov, význam, metódy stanovenia stráviteľnosti krmív: (biologické konvenčná a indikátorová, výpočet koeficientov stráviteľnosti).
Energetické hodnotenie krmív, hrubá energia, stráviteľná energia, metabolizovateľná energia, netto energia, straty energie, regresné rovnice, výpočet energie
5. Prednáška: Výživa a kŕmenie psov pre v mladom a strednom veku (záchov), cieľ, potreba energie a živín, zásady pri výbere krmív, spôsoby kŕmenia. Výživa a kŕmenie seniorov, cieľ, špecifická potreba živín a energie vzhľadom na vek a zdravotný stav zvierat, výber krmiva a odporúčané spôsoby kŕmenia
Cvičenie: Zostavovanie kompletných diét pre psov – zásady pri používaní softwaru pre zostavovanie receptúr – norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre kompletné kŕmne zmesi, Zostavovanie kompletných diét pre psov – receptúra pre výrobu suchých kompletných krmív pre psov v mladom a strednom veku i, hodnotenie výsledkov
6. Prednáška: Výživa a kŕmenie psov pri rôznej fyzickej záťaži, cieľ, metabolizmus svalov, zdroje energie pre prácu, potreba energie a preferované zdroje energie vzhľadom na typ pohybu (šprintéri, stredná aktivita, vytrvalosť), potreba živín a vody, požiadavky na stráviteľnosť krmív, výber krmív, spôsoby a režim kŕmenia.
Cvičenie: Zostavovanie kompletných diét pre psov – zostavovanie receptúry pre výrobu konzervovaných krmív pre psov v mladom a strednom veku, norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre výrobu konzerv, hodnotenie výsledkov.
7. Prednáška: Výživa a kŕmenie psov počas reprodukčného cyklu, ciele, výživa a kŕmenie v priebehu estru a párenia, výživa a kŕmenie súk v jednotlivých štádiách gravidity, potreba energie a jednotlivých živín, výber krmív a ich stráviteľnosť, kŕmenie súk v období pôrodu, Výživa a kŕmenie laktujúcich súk, ciele, potreba energie a živín v jednotlivých fázach laktácie, výber krmív a spôsob kŕmenia v priebehu laktácie, vplyv nevhodnej výživy na reprodukčné ukazovatele a zdravotný stav suky.
Cvičenie: Zostavované kompletných diét pre gravidné a dojčiace suky – zásady kŕmenia gravidných a dojčiacich súk, norma potreby živín, výber a kombinácia kŕmnych komponentov vhodných pre výrobu suchých kompletných krmív a konzervovaných krmív, hodnotenie výsledkov, test.
8. Prednáška: Výživa a kŕmenie šteniat do odstavu, cieľ, obdobie mledzivovej a mliečnej výživy, význam mledzivovej výživy, zloženie mledziva a mlieka suky, potreba energie, živín a vody, režim kŕmenia šteniat, umelá výživa šteniat, faktory ovplyvňujúce rast, zásady výživy šteniat v období odstavu, mliečne náhradky, Výživa a kŕmenie rastúcich psov od odstavu do dosiahnutia dospelosti, cieľ, odporúčaná intenzita rastu, potreba energie a živín v jednotlivých fázach rastu, stráviteľnosť a výber krmív vzhľadom na koncentráciu živín, výber spôsobu kŕmenia.
Cvičenie: Princípy zostavovania doma pripravovaných diét pre zdravé zvieratá princípy výberu a kombinovania kŕmnych komponentov a riziká s tým spojené, význam nutričnej a dietetickej kvality používaných krmív, princípy prípravy doma pripravovaných diét s ohľadom na zdravotný stav zvierat, úprava krmív a jej význam
9. Prednáška: Stavba tráviaceho traktu vo vzťahu k príjmu, spracovaní a pasáži krmiva. Trávenie a metabolizmus koní – zdravotné a nutričné limity.
Cvičenie: Rozdelenie krmív pre kone, ich charakteristika a uplatnenie pri výžive koní. Nutričné hodnotenie krmív a kŕmnej dávky (NL, energia, vláknina, aminokyseliny – vplyv na zdravie a produkciu. Dietetické hodnotenie krmív a kŕmnej dávky - vplyv na zdravie a produkciu.
10. Prednáška: Výživa a kŕmenie zvierat podľa telesnej hmotnosti, - prostredia, - zaťaženia a pracovného využitia. Výber a dávkovanie krmív, režim kŕmenia. Nutričné a dietetické hodnotenie krmív.
Cvičenie: Zostavovanie kŕmnej dávky pre kone – program výpočtu dávkovania krmív, spôsob hodnotenia kŕmnej dávky.
11. Prednáška: Výživa a kŕmenie podľa fázy reprodukčného cyklu: - spôsob výživy vo fáze gravidity, - spôsob výživy vo fáze laktácie.
Cvičenie: Zostavovanie, výpočet a hodnotenie KD pre kone podľa fázy reprodukčného cyklu.
12. Prednáška: Výživa a režim kŕmenia podľa fázy rastu a vývoja žriebät. Výživa a kŕmenie žriebät do odstavu. Výživa a režim kŕmenia v prvom a druhom roku života.
Cvičenie: Zostavovanie, výpočet a hodnotenie KD pre žriebätá a rastúce kone – výber krmív a hodnotenie KD.
13. Prednáška: Výživa a kŕmenie koní pri pracovnom a športovom zaťažení. Výživa a režim kŕmenia pri rýchlostných pretekoch. Výživa a režim kŕmenia pri vytrvalostných pretekoch.
Cvičenie: Zostavovanie, výpočet a hodnotenie KD pre kone podľa pracovnej a športovej záťaži. Výživa a kŕmenie vzrušivých a prestárlych koní
Odporúčaná literatúra
Demeterová M.: Výživa a dietetika psov. 2012
Materiály z prednášok a cvičení.
Pripravované učebné texty formou skrípt.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Priebežné hodnotenie: písomne - test 2 krát za semester resp. test online formou
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je 100% aktívna účasť na praktických cvičeniach. V prípade neúčasti na praktickom cvičení je študent povinný spracovať písomnou formou problematiku daného cvičenia a následne ju obhájiť. V priebehu semestra budú 2 písomné previerky z problematiky prednášok a cvičení, pre úspešné absolvovanie je potrebné dosiahnuť viac ako 50% z maximálneho bodového hodnotenia.
Záverečné hodnotenie:
Zápočet a skúška. Skúška je ústnou resp. test online formou
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 221
ABCDEFX
8.1411.7622.6228.9625.343.17
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jana Kottferová, PhD.
Skip to content