Parazitárne choroby - zoonózy

Študijný program: vzťah človek - zviera a jeho využitie v canisterapii a hipoterapii denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaEaP/PzCH CANHIPdf*/13    Skratka: PzCH CANHIPdf*
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 6
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:    
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia (študent musí získať minimálne 51 %). Test v priebehu semestra s hodnotou 100 bodov a hodnoteného podľa čl. 20 bod 4 Študijného poriadku UVLF v Košiciach. Účasť na prednáškach 70 %.
Výsledky vzdelávania
Získanie základných znalostí o biológii parazitov psov a koní s dôrazom na zoonózne druhy. Poznatky absolventi uplatnia pri ochrane zdravia zvierat a človeka, ako aj prevencii parazitárnych ochorení a ochrane životného prostredia. Študent získa informácie o najvýznamnejších
parazitických článkonožcoch a vzájomných parazito-hostiteľských vzťahoch a spôsoboch prenosu
parazitov vektormi u psov a koní. Získa praktické zručnosti laboratórneho spracovania vzoriek a diagnostiky základných skupín parazitov psov a koní.
Stručná osnova predmetu
Hlavný dôraz je kladený na biologické aspekty tj. morfológiu, vývinové cykly, epidemiológiu, epizootológiu. Predmet je rozdelený do štyroch celkov – všeobecná parazitológia, protozoológia, helmintológia a arachnoentomológia. Prezentované budú najmä cesty prenosu parazitov medzi zvieratami a človekom. Študent sa oboznámi s najvýznamnejšími druhmi parazitov psov a koní (giardióza, kryptosporidióza, sarkocastóza, babezióza, teniózy, toxokaróza, trichurióza, trichinelóza, dirofilarióza, svrab, infestácia všami a blchami, myiázy a pod.). Študent získa praktické zručnosti pri spracovaní vzoriek a diagnostike.
Sylabus predmetu
OSNOVA PREDNÁŠOK (2 hod./týždenne)
1. Úvod do parazitológie, základné pojmy v parazitológii, parazit a hostiteľ, špecifickosť a patogenita parazitov, cesty prenosu, epizootológia a epidemiológia, zoonózy.
2. Protozoa, základné systematické rozdelenie, všeobecná charakteristika, morfológia najvýznamnejších zástupcov, vývinové cykly.
3. Rody Leishmania (TRYPANOSOMATIDA), Giardia (DIPLOMONADIDA), Entamoeba (AMEBOZOA), geografické rozšírenie, biológia, epidemiológia, patogenita, prevencia.
4. Apicomlexa tráviaceho traktu - charakteristika, morfológia, taxonómia, biológia, systematika. Monoxénne kokcídie, cystoizosporózy, kryptosporidióza psov a koní.
5. Apicomplexa - heteroxénne kokcídie tráviacej a krvnej sústavy psov a koní - sarkocystóza, toxoplazmóza, babezióza, hepatozoonóza.
6. Arthropoda - všeobecná charakteristika, systematické rozdelenie. Arachnida – kliešte charakteristika, morfológia a biológia najvýznamnejších druhov. Význam kliešťov ako vektorov patogénov. Svrabovce - charakteristika, niektorých zástupcov na úrovni rodov, hostiteľská a topická špecifickosť, patogenita, prevencia u psov a koní.
7. Insecta - charakteristika hmyzu, systematické rozdelenie, morfológia, biológia, najdôležitejší zástupcovia entomóz psov a koní. Význam hmyzu ako vektorov patogénov u psov a koní.
8. Úvod do helmintológie, definícia, charakteristika, rozdelenie. Trematoda – morfológia, vývinový cyklus, systematika, charakteristika na úrovni čeľadí. Zoonotické trematodózy - opistorchóza, paragonimóza, metagonimóza.
9. Cestoda, morfológia, rozdelenie, vývinové cykly. Pseudophyllida – difylobotrióza, epizootológia, patogenita. Cyclophyllida – taeniidózy a dipyliidóza mäsožravcov, larválne cestodózy – cysticerkóza, coenuróoza, echinokokóza, alveokokóza.
10. Cestodózy koní, morfológia, vývin, epizootológia, patogenita, preventívne opatrenia.
11. Nematoda, všeobecná charakteristika, morfológia, vývin, rozdelenie, charakteristika na úrovni radov. Toxokaróza, strongylidózy, trichurióza psov - epidemiológia, vývinové cykly, patogenita, prevencia.
12. Nematodózy koní – cyatostomóza (strongylidóza), paraskaridióza, oxyuróza.
13. Trichinelóza. Filariidózy – epidemiológia, vývinové cykly. Preventívne opatrenia pri zoonózach psov a koní.
OSNOVA PRAKTICKÝCH CVIČENÍ (2 hod./týždenne)
1. Všeobecná terminológia, odber materiálu na parazitologické vyšetrenie.
2. Parazitologické diagnostické metódy, základné kritériá na diagnostiku parazitárnych útvarov (pseudoparazitárne útvary), natívny preparát.
3. Flotačné koncentračné metódy pri vyšetrení trusu psov a koní, diagnostika Giardia spp.
4. Diagnostika jednohostiteľských kokcídií tráviaceho traktu mäsožravcov a koní (Cystoisospora, Cryptosporidium).
5. Diagnostika heteroxénnych kokcídií tráviaceho a cirkulačného systému mäsožravcov a koní (Sarcocystis, Babesia, Hepatozoon).
6. Diagnostika kliešťov psov a koní.
7. Diagnostika roztočov psov a koní.
8. Diagnostika parazitického hmyzu psov a koní.
9. Diagnostika pásomníc psov, adultné formy a larválne štádiá u MH (Taenia, Mesocestoides, Dipylidium, echinokokus, alveokokus).
10. Diagnostika pásomníc koní, adultné formy a larválne štádiá u MH (Anoplocephala).
11. Diagnostika nematódov psov (Toxocara, Ancylostoma, Trichuris).
12. Diagnostika nematódov koní (Parascaris, Strongylus, Oxyuris)
13. Diagnostika trichinelózy (Trichinella) a filarióz (Dirofilaria) u psov a koní
Odporúčaná literatúra
Mojžišová, J., Goldova, M. a kol.: Infekčné a parazitárne choroby psov pre canisterapeutov. Vyd. UVLF v Košiciach, 2013: 298 s. ISBN: 978-80-8077-330-4
Ondrejkova, A., Kočišová, A. a kol.: Infekčné a parazitárne choroby koní pre hipoterapeutov. Vyd. UVLF v Košiciach, 2012: 219 s. ISBN 978-80-8077-332-8
Mojžišová, J., Goldová, M. a kol. (2006): Infekčné a parazitárne choroby psov. I. Všeobecná časť, Laboratórne diagnostické metódy. Vydala UVL v Košiciach, ISBN 80-8077-040-9: 95 s.
Goldová, M., Mojžišová, J. a kol. (2006): Infekčné a parazitárne choroby psov. III. Parazitárne choroby psov. Vydala UVL v Košiciach, ISBN 80-8077-042-5: 165 s.
Goldová, M., Letková, V. (2004): Základy veterinárnej parazitológie. Ektoparazity zvierat a človeka. ISBN 80 – 88950 – 17 – 1: 66 s.
Letková,V., Čisláková, L., a kol.: Laboratórne diagnostické metódy vo veterinárskej parazitológii (108s), ISBN 978 – 80 – 8077–221-5, Edičné strediskoUVL, 2010: 109 s.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Zápočtový test – predpokladaný termín písania - v 10 týždni výučby (je nutné získať 51 % bodov, hodnotenie podľa čl. 20 bod 4 Študijného poriadku UVLF v Košiciach ).
Podmienky na absolvovanie predmetu:
100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia (študent musí získať minimálne 51 %). Test v priebehu semestra s hodnotou 100 bodov a hodnoteného podľa čl. 20 bod 4 Študijného poriadku UVLF v Košiciach. Účasť na prednáškach 70 %.
Záverečné hodnotenie:
Skúška pozostáva z praktickej a ústnej skúšky, absolvovanie praktickej skúšky je podmienkou postupu na ústnu skúšku.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 182
ABCDEFX
20.8813.7417.0313.1916.4818.68
 
Dátum poslednej zmeny: 27.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jana Kottferová, PhD.
Skip to content