Veterinárna legislatíva a toxikológia

Študijný program: hygiena chovu zvierat a životné prostredie externá forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaFaT/VLaT-ef/ProfP/22    Skratka: VLaT-ef/ProfP
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 10
  •  Ukončenie: Skúška
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Výsledky vzdelávania
Študent absolvovaním predmetu, získava vedomosti zo zvládnutia interdisciplinárnych znalostí je získanie základných vedomostí zo všeobecnej toxikológie, pochopenie princípov pôsobenia chemických látok na živé organizmy, ekosystémy a životné prostredie. Zvládnutie základnej metodológie a princípov využívaných v toxikológii, vrátane vedeckých kategórií a postupov a princípov využívaných v toxikológii pri hodnotení vplyvu toxických látok na organizmus a to všetko vo vzťahu k veterinárnej legislatíve a legislatíve EÚ vrátane legislatívy týkajúcej sa ochrany ŽP.
Stručná osnova predmetu
Študijná časť (⅓ trvania študijného programu): Je zameraná na teoretické zvládnutie problematiky vedeckého bádania v klasickej ako aj modernej toxikológii. Pozostáva z fixnej časti a voliteľnej časti (podľa vedeckého zamerania pracoviska, na ktorom absolvent bude vedecky pracovať). Vedecká časť (⅔ trvania študijného programu): vedecký výskum parciálnych problémov jednotlivých odboroch toxikológie, osvojenie si hlavých pravidiel vedeckej práce v uvedenom odbore so zameraním na správnu laboratórnu prax, analýzu vedného problému s vytýčením cieľov riešenia, vedecká interpretáciu získaných výsledkov, prínos skúmaného problému k rozvoju vedného odboru, prínos prezentovaných vedeckých výsledkov pre prax – odhad miery rizika, odporúčania, výnosy a dopad na legislatívu, prezentáciu nových metód a postupov pri odhaľovaní skrytých (nemanifestných) účinkov chemických látok na živé systémy a životné prostredie, nové metódy terapie a prevencie toxikologických ochorení, vypracovanie nových matematických modelov pre charakterizáciu rizika (včítane identifikácie škodliviny, vzťahu dávka – odpoveď, expozičné štúdie), legislatíva týkajúca sa veterinárnej medicína ako aj ochrany ŽP.
Odporúčaná literatúra
1. Legáth a kol.: Špeciálna toxikológia, 1. vyd. Košice : UVLF v Košiciach, 2019. 377 s. ISBN 978-80-8077-656-5. 2. Legáth, J: Úvod do všeobecnej toxikológie. Študijné materiály, UVL, 2003 3. Legáth, J. a kol.: Odhad miery rizika chemických látok pre domáce, hospodárske a voľne žijúce zvieratá, včely a vodné živočíchy. DATAHELP, Košice 1997, 102 s., ISBN 80-88867-10-X 4. Piskáč, Kačmár: Veterinárna toxikológia, 1985 5. Bugarský, A. a kol.: Súdne veterinárske lekárstvo – základy. ISBN 80-88985-97-8, 288 s. 6. iná dostupná literatúra s dôrazom na články publikované v renomovaných toxikologických časopisoch
Podmienky na absolvovanie predmetu
Obsahová prerekvizita:
Nevyhnutná je znalosť poznatkov z biológie, biochémie, patologickej fyziológie.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Záverečné hodnotenie:
Hodnotenie predmetov: A (91-100%) B (81-90%) C (71-80%) D(61-70%) E (51-60%) FX (50% a menej)
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 04.09.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jaroslav Legáth, CSc.
Skip to content