Klinická mikrobiológia

Študijný program: mikrobiológia externá forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaMBaI/KlinM-ef/PP/22    Skratka: KlinM-ef/PP
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 10
  •  Ukončenie: Skúška
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Prednáška/Cvičenie 30 hodín prednášok, 100 hodín praktickej výučby a 150 hodín samoštúdium. Prezenčná metóda, v prípade nepriaznivej epidemiologickej situácie možnosť realizácie prednášok formou online. Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Výsledky vzdelávania
Absolvent profilového predmetu klinická mikrobiológia má rozsiahle odborné vedomosti v oblasti etiológie, patogenézy, laboratórnej diagnostiky a liečby nových a znovu objavujúcich sa nákaz mikrobiálnej etiológie. Zameriava sa aj na získavanie najnovších teoretických i praktických poznatkov v oblasti modulácie dysbiotickej mikrobioty v prospech jej prirodzeného zloženia. Takisto získa poznatky o syntetických liečivách ako aj látkach biotechnologického a naturálneho charakteru využiteľných v profylaxii a terapii infekčných ochorení. V rámci charakteristiky a laboratórnej diagnostiky pôvodcov ochorenia a ich faktorov virulencie absolvent ovláda moderné metódy molekulárnej biológie ale aj klasické mikroskopické, biochemické a sérologické vyšetrenia. Je tiež spôsobilý navrhovať, riadiť a objektívne vyhodnocovať vedecké experimenty a implementovať pokročilé bioinformatické metódy a postupy. Je schopný posúdiť možnosti a vhodnosť použitia rôznych modelových objektov pre štúdium bakteriálnych interakcií, vlastností mikroorganizmov a ich vzťahov s hostiteľom, mechanizmov účinku liečiv a prospešných baktérií. Je technicky zručný nie len pri bežných laboratórnych postupoch, ale i pri práci so softvérovo náročným prístrojovým vybavením mikrobiologického laboratória. Výsledky vzdelávania sú overované vypracovaním seminárnej práce, jej obhajobou a záverečnou skúškou.
Stručná osnova predmetu
Klinicky významní predstavitelia bakteriálnych, vírusových a mykotických ochorení zvierat a človeka. Etiopatogenéza chorôb mikrobiálnej etiológie so zameraním na jednotlivé orgánové systémy jedinca. Úloha biofilmov v patogenéze infekčných ochorení. Metódy laboratórnej diagnostiky pôvodcov infekčných ochorení mikrobiálnej etiológie a ich faktorov virulencie – fenotypové metódy, molekulárno-genetické metódy a iné. Metódy vyšetrenia citlivosti, interpretácia výsledkov a klinické využitie antibiotík. Možnosti aplikácie NGS v klinickej mikrobiológii (určenie druhu, kmeňa/virulencie, antimikrobiálnej rezistencie). Význam a úloha stabilných mikrobiocenóz v organizme jedinca. Využiteľnosť prospešných baktérií a inovatívnych bioaktívnych látok v medicínskych aplikáciách pri riešení mikrobiálnych infekcií. Využitie bunkových línií a animálnych modelov v biomedicínskom výskume (interakcie hostiteľ – patogén, vývoj nových liečiv).
Odporúčaná literatúra
Bramhachari P.V.: Microbiome in Human Health and Disease. Springer. 2021.
Carroll K.C. et al.: Pathogenesis of Bacterial Infection. Jawetz, Melnick, & Adelberg’s Medical Microbiology, 27e. McGraw Hill; 2019.
De Filippis I.: Molecular Typing in Bacterial Infections, Volume II. Springer. 2022.
Kumar S. et al.: Biofilms in Human Diseases: Treatment and Control. Springer Nature Switzerland AG. 2019.
Kaur I.P. et al.: Probiotic Research in Therapeutics. Springer. 2021.
Ouwehand A.C. et al.: Lactic Acid Bacteria : Microbiological and Functional Aspects. Boca Raton : CRC Press, 2019. ISBN 978-0-8153-6648-5.
Markey B. et al.: Clinical Veterinary Microbiology. Second edition. MOSBY Elsevier, 2013.
Moran-Gilad J. and Yagel Y.: Application and Integration of Omics-powered Diagnostics in Clinical and Public Health Microbiology. Springer. 2021. ISBN 978-3-030-62154-4.
Murray P.R. et al.: Medical Microbiology. First edition. Elsevier Books, 2020.
Pilipčinec E. a kol.: Gram-negatívne baktérie. 1. vydanie. Košice: UVLF, 2018. ISBN 978-80-8077-571-1.
Pilipčinec E. a kol.: Gram-pozitívne baktérie. 1. vydanie. Košice: UVLF, 2019. ISBN 978-80-8077-632-9.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Prednáška/Cvičenie 30 hodín prednášok, 100 hodín praktickej výučby a 150 hodín samoštúdium. Prezenčná metóda, v prípade nepriaznivej epidemiologickej situácie možnosť realizácie prednášok formou online. Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (v rozsahu A-E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Záverečné hodnotenie:
Záverečné hodnotenie je hodnotenie známkou, v rozsahu A-E, na základe splnenia vyžadovaných kritérií, zvládnutia diagnostických zručností a odovzdania seminárnej práce.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
POZNÁMKA
Konzultácie sú pre študentov poskytované vždy v pondelok o 14:00 hod.
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 0
ABCDEFX
0.00.00.00.00.00.0
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Emil Pilipčinec, PhD.
Skip to content