Histológia a embryológia

Študijný program: hygiena potravín denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaAHF/HaE2 HP/20    Skratka: HaE2 HP
  •  Kredity: 12
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 3
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 3   -   Za obdobie štúdia: 26 / 39 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Žiadne
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Povinná účasť na praktických cvičeniach v súlade so študijným poriadkom UVLF. Vlastnoručné vypracovanie protokolov preparátov v ,,Návodoch na cvičenia z veterinárnej histológie a embryológie". Úspešné absolvovanie teoretických testov. Úspešné absolvovanie odovzdávok preparátov (praktická časť). Študent má nárok na dva opravné termíny.
Výsledky vzdelávania
Absolvovaním predmetu si študent osvojí poznatky o štruktúre a ultraštruktúre jednotlivých orgánov. Získa zručnosti pri mikroskopickej identifikácii orgánov v rámci všetkých študovaných orgánových systémov. Nadobudne vedomosti z oblasti embryológie, ktorá sa zaoberá ontogenetickým vývojom jedinca, štruktúrou pupočnej šnúry a placent u jednotlivých druhov zvierat. Porozumie vzťahu medzi histologickou štruktúrou a funkciou a dokáže identifikovať normálnu štruktúru tkanív a orgánov. Nadobudnuté vedomosti následne využije pri štúdiu na ďalších disciplínach.
Stručná osnova predmetu
Predmet Histológia a embryológia sa v letnom semestri zaoberá špeciálnou histológiou. Venuje sa mikroskopickej identifikácii jednotlivých orgánov kardiovaskulárneho systému, lymfatického systému, endokrinného systému, tráviaceho systému, dýchacieho systému, samčieho a samičieho pohlavného systému, nervového systému, zmyslových orgánov a kože.
Súčasťou predmetu je aj veterinárna embryológia, ktorá sa zaoberá prenatálnym vývojom jedinca (embryonálny a fetálny vývoj). Dôraz sa kladie aj na štúdium štruktúry plodových obalov, pupočníka a placenty u jednotlivých druhov zvierat. Cieľom predmetu je, aby študent následne dokázal tieto poznatky aplikovať na ďalších disciplínach.
Sylabus predmetu
PREDNÁŠKY
1. Tráviaci systém. Stavba steny tráviacej rúry, ústna dutina, zuby, jazyk, slinné žľazy a pažerák - mikroskopická štruktúra. 2. Tráviaci systém. Predžalúdky, žalúdok, tenké a hrubé črevo - mikroskopická štruktúra. 3. Tráviaci systém. Konečník, pečeň a podžalúdková žľaza - mikroskopická štruktúra. 4. Dýchací systém. Nosová dutina, hrtan, priedušnica, pľúca - mikroskopická štruktúra. 5. Močový systém. Oblička, obličková panvička, močovod, močový mechúr a močová rúra - mikroskopická štruktúra. 6. Samčí pohlavný systém. Semenníky, prisemenníky, semenovod, prídavné pohlavné žľazy a pohlavný úd - mikroskopická štruktúra. 7. Samičí pohlavný systém. Vaječník, vajcovod, maternica, pošva - mikroskopická štruktúra. 8. Nervový systém. Mozog, miecha, mozoček, Ammonov roh, nervy a gangliá - mikroskopická štruktúra. 9. Kožný systém. Koža, epidermálne útvary, mliečna žľaza - mikroskopická štruktúra. 10. Zmyslové orgány. Oko, ucho, chuťové poháriky, senzitívne nervové zakončenia - mikroskopická štruktúra. 11. Embryológia: Úvod do embryológie, ontogenetický vývoja jedinca. Progenéza: gametogenéza (spermatogenéza a oogenéza) a oplodnenie. Štruktúra spermie a vajíčka. Blastogenéza: brázdovanie, morula, blastula, gastrula. Notogenéza: vznik osových orgánov zárodku. Deriváty ektodermy, mezodermy a entodermy. Prídavné embryonálne orgány. Vývoj plodových obalov a extraembryonálnych orgánov a ich funkcia. 12. Placenty: Charakteristika, štruktúra a funkcia placent rôznych druhov zvierat. Transplacentárny prenos látok. 13. Organogenéza: Vývoj orgánov podľa jednotlivých orgánových systémov.
CVIČENIA
1. Tráviaci systém. Histologické preparáty: jazyk, hradená papila, zub, serózna slinná žľaza, zmiešaná slinná žľaza, pažerák, hrvoľ. 2. Tráviaci systém. Histologické preparáty: predžalúdky, prechod pažeráka do žalúdka, žalúdok, dvanástnik, lačník, bedrovník. 3. Tráviaci systém. Histologické preparáty: hrubé črevo, análna oblasť, pečeň, žlčový mechúr, pankreas. 4. Dýchací systém. Histologické preparáty: nosová dutina, priedušnica, pľúca, fetálne pľúca, pľúca vtáka. 5. Močový systém. Histologické preparáty: oblička, močovod, močový mechúr, močová rúra samca I. test. 6. Samčí pohlavný systém. Histologické preparáty: semenník, semenník pohlavne nedospelého jedinca, prisemenník, mechúrikovitá žľaza, bulbouretrálna žľaza, pohlavný úd. I. odovzdávka preparátov.7. Samičí pohlavný systém. Histologické preparáty: vaječník, žlté teliesko, vaječník vtáka, vajcovod, maternica, pošva. 8. Nervový systém. Histologické preparáty: miecha, mozoček, mozog, hippocampus, spinálne ganglion, somatický nerv, intramurálne ganglion. 9. Kožný systém. Histologické preparáty: pysk, ušnica, prstový vankúšik, paznecht, chlpy rôznych zvierat, mliečna žľaza v sekrécii, juvenilná mliečna žľaza. II. test.10. Zmyslové orgány. Histologické preparáty: oko, viečko, slzná žľaza, ucho (slimák), senzitívne nervové zakončenia. II. odovzdávka preparátov. 11. Progenéza, oplodnenie, notogenéza: spermatogenéza a oogenéza, štruktúra spermie a vajíčka, mikroskopické štúdium vývoja zárodočných vrstiev. 12. Placenty: mikroskopické štúdium placent rôznych druhov zvierat. 13. Organogenéza: mikroskopické štúdium vývoja orgánov plodu. III. odovzdávka preparátov.
Odporúčaná literatúra
1. Cigánková V. a kol.: Návody na cvičenia z veterinárnej histológie a embryológie, UVLF Košice, 2011 2. Cigánková V.: Histológia I, UVLF Košice, 2018
3. Cigánková V. a kol.: Histológia II, UVLF Košice, 2017
4. Intranet: Almášiová V., Holovská K., Cigánková V.: Príprava preparátov pre svetelnú mikroskopiu. UVLF-kontakty-pracoviska-Almasiova
5. Intranet: Holovská K., Almášiová V.,Cigánková V.: Príprava preparátov pre TEM. UVLF-kontakty-pracoviska-Holovska
6. Moodle – prednášky a cvičenia
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Počas semestra je potrebné absolvovať 3 zápočtové testy a 3 odovzdávky z preparátov.
1 test: Tráviaci a dýchací systém; 2.test: Močový a pohlavný systém; 3. test: Nervový, kožný a zmyslový systém. Z každého teoretického testu je potrebné získať minimálne 16 bodov z možných 30 bodov. 1 odovzdávka preparátov: Tráviaci a dýchací systém; 2.odovzdávka preparátov: Močový a pohlavný systém; 3. odovzdávka preparátov: Nervový, kožný a zmyslový systém.
Pri odovzdávkach z prteparátov študent hodnotí a opisuje 2 preparáty z danej problematiky (určuje orgán, použitú farbiacu metódu a následne zakreslí a opíše daný preparát).
Je potrebné získať minimálne 51% z každého preparátu.
Študent má nárok na dva opravné termíny.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Povinná účasť na praktických cvičeniach v súlade so študijným poriadkom UVLF. Vlastnoručné vypracovanie protokolov preparátov v ,,Návodoch na cvičenia z veterinárnej histológie a embryológie". Úspešné absolvovanie teoretických testov. Úspešné absolvovanie odovzdávok preparátov (praktická časť). Študent má nárok na dva opravné termíny.
Záverečné hodnotenie:
Zápočet a skúška.
Skúška je písomná a pozostáva z teoretickej časti (otázky zo všeobecnej histológie, špeciálnej histológie a embryológie) a praktickej časti (3 histologické preparáty - je potrebné určiť orgán, použitú farbiacu metódu a následne zakresliť a opísať daný preparát).
Každá časť musí byť zodpovedaná minimálne na 51 %.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 1215
ABCDEFX
11.6910.2111.3613.7433.8319.18
 
Dátum poslednej zmeny: 28.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.
Skip to content