Kontrola krmív a produkčné zdravie zvierat

Študijný program: všeobecné veterinárske lekárstvo denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVDCHZv/KtrK1 VVL/14    Skratka: KtrK1 VVL
  •  Kredity: 0
  •  Ukončenie: Zápočet
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:          
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je aktívna účasť na praktických cvičeniach. Študentovi, môže garant predmetu ospravedlniť maximálne 3 cvičenia za semester, z toho jedno cvičenie, môže študent vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť. Ako náhradu v prípade neúčasti na praktickom cvičení je študent povinný spracovať písomnou formou problematiku daného cvičenia, a následne ju obhájiť. Študent je ďalej povinný zúčastniť sa minimálne 70% prednášok v tomto semestri. Podmienkou absolvovania predmetu v tomto semestri je aj úspešné absolvovanie zápočtového testu plánovaného v polovici semestra.
Výsledky vzdelávania
Po absolvovaní študent musí zvládnuť analytické stanovenia, prepočty a hodnotenie nutričnej, dietetickej a zdravotnej nezávadnosti krmív. Poznanie účinkov antinučných a špecifický účinných látky, kŕmnych aditív a ich vplyv na zdravie a produkciu zvierat. Osvojiť si princípy spracovania, ošetrenia a konzervovanie krmív a ich vplyv na nutričnú a dietetickú hodnotu krmív a kŕmnych dávok.Predpokladané znalosti, zručnosti a schopnosti: riadenie procesov výživy, produkcie a zdravia s poznaním nutričných, metabolických a produkčných potrieb a využitím biochemických analýz.
Stručná osnova predmetu
Predmet zahŕňa hodnotenie vzťahu: výživa a kŕmenie - fermentácia - trávenie - absorpcia - metabolizmus - produkcia a reprodukcia, vo vzťahu k fyziologickej a reprodukčnej fáze. Nutričné a dietetické hodnotenia krmív a kŕmnych dávok. Špecifické interakcie krmív, analýza úrovne výživy a spôsobu kŕmenia na príjem krmív, enzymatické trávenie bielkovín, sacharidov, tukov; ich absorpciu, transformáciu a využitie. Hodnotenie a riadenie fermentačných procesov, eubioza GIT a jej nutričné zdravotné a produkčné interakcie. Vplyv krmív na morfologický a funkčný vývoj GIT poruchy trávenia a nutričná prevencia. Hodnotenie fázovej výživy zvierat jej vplyv na intermediarny metabolizmus, interakcia živín a ich metabolická transformácia z hľadiska prejavu nutričnej, produkčnej a zdravotnej záťaže. Poznávanie a hodnotenie vplyvu metabolickej záťaže pri orgánových poruchách zvierat a možnosti klinickej výživy pri ich úprave. Uplatnenie zásad klinickej výživy pri korekcii nutričných a metabolických stresov.
Sylabus predmetu
PREDNÁŠKY:
1. Výživa a zdravie zvierat. Výživa a režim kŕmenia ako ukazovateľ limitujúci úroveň produkcie, kvalitu a nezávadnosť potravín. Nutričné podmienene ochorenia dojníc - príčiny a následky.
2. Antinutričné látky v krmivách - zdroje a mechanizmus účinku. Taníny, saponíny a látky vyvolávajúce tympániu prežúvavcov.
3. Mykotoxíny a pôsobenie plesni a ich toxínov v krmivách. Stratégia a taktika pri riešení mykotoxikóz.
4. Špecifický účinné latky (nutričné antibiotika, stimulátory rastu hormóny, konzervačné) - uplatnenie, zásady použitia, veterinárna kontrola.
5. Spôsob úpravy a ošetrenia jadrových krmív, - dietetický a nutričný vplyv na využitie sacharidov a bielkovín pri trávení zvierat.
6. Kvalita objemových krmiva - metódy testovania nutričnej a dietetickej hodnoty. Spôsoby ošetrenia a konzervovania objemových krmív a ich vplyv na produkciu, zdravie a ekonomika chovu. Vplyv vegetačnej fázy zberu na obsah a stráviteľnosť živín.
7. Bachorová fermentácia a utilizácia sacharidov – nutričné, produkčné a zdravotné aspekty.
8. Nutričné predpoklady prejavu acidifikacie bachora - produkčné následky a zásady nutričnej prevencie. Syndróm acidóza - laminitída, mechanizmus vzniku a nutričná prevencia. Manipulácia a riadenie ruminálnej fermentácie v bachore.
9.Príjem krmiva u hospodárskych zvierat, nutričné a fyziologické činitele regulácie. Pasáž a štruktúra krmiva - vrstvenie a vyprázdňovanie ruminálneho obsahu.
10. Nutričné, produkčné a zdravotne aspekty trávenia a utilizácie bielkovín a NPN. Metabolické procesy transformácie dusíkatých látok u prežúvavcov. Bachorovo degradovateľné a bachorovo nedegradovateľné bielkoviny – vplyv na produkciu a zdravie.
11. Bachorová transformácia tukov u prežúvavcov - nutričné, produkčné a zdravotné aspekty trávenia, utilizácie, transportu a metabolického využitia z KD u prežúvavcov.
12.Energetický metabolizmus – metabolická transformácia živín a energie. Hormonálna regulácia metabolizmu - metabolická fáza pozitívnej a negatívnej energetickej bilancie.
13. Nutričné predpoklady, metabolická záťaž a nutričná prevencia vzniku syndrómu lipomobilizácie a tukovej infiltrácie pečene.
SK
CVIČENIA
1.Režim kŕmenia a poruchy zdravia - malnutrícia a jej vplyv na zdravie hospodárskych zvierat. Hodnotenie zdravotnej nezávadnosti krmív pre hospodárske zvieratá. Cielený a preventívny dietetický rozbor - účel a spôsoby hodnotenia - závery
2. Antinutričné látky v krmivách - Inhibítory proteáz a lektíny - výskyt, mechanizmus účinku a nutričná prevencia.
3. Dusičnany a dusitany v krmivách - výskyt, mechanizmus účinku a nutričná prevencia. Látky ovplyvňujúce využiteľnosť a účinok minerálnych látok a vitamínov - výskyt, mechanizmus účinku a nutričná prevencia.
4.Špecifický účinné latky (enzýmy, antioxidanty, aniónové soli, latky poskytujúce energiu.) - uplatnenie, zásady použitia, veterinárna kontrola.
5. Vplyv tepelného ošetrenia krmív na metabolickú transformáciu a vyžitie bielkovín a sacharidov – možnosti analytického stanovenia a hodnotenia.
6. Analytické hodnotenie kvality a nezávadnosti konzervovaných krmív. Hodnotenie kvality, nutričnej a dietetickej hodnoty silážovaných krmív- vplyv na zdravie a produkciu prežúvavcov.
7.Diagnostika energetického metabolizmu v bachore a jeho hodnotenie. Dietetické a nutričné ovplyvnenie energetického metabolizmu bachora.
8. Nutričné predpoklady vzniku bachorovej alkalózy a syndrómu senného brucha, následky a nutričná prevencia. Nutričné predpoklady vzniku preplnenia knihy a dislokácie slezu, následky a nutričná prevencia.
9.Spôsoby analytického hodnotenie kvality bielkovín, sacharidov a tukov v krmivách a TMR.
Výživárske a agronomické hodnotenie kvality bielkovinových a sacharidových objemových krmív.
10.Hodnotenie proteínovo-energetického vzťahu KD pre bachorový metabo1izmus z hľadiska nutričného a zdravotného ovplyvnenia metabolizmu dusíkatých látok v bachore. Činitele ovplyvňujúce prechod bachorovo nedegradovateľných bielkovín a škrobu.
11. Zásady riadenia výživy s pridávaním tuku do kŕmnych dávok. Hodnotenie kŕmnej dávky z hľadiska nutričného a zdravotného ovplyvnenia trávenia tukov u prežúvavcov.
12. Homeostáza a homeoréza. Rozdelenie metabolizovateľných živín pre fázu gravidity a laktácie hospodárskych zvierat. Vplyv proteínovo-energetického vzťahu KD pre bachorový metabo1izmus (diagnostika).
13. Nutričné predpoklady, patogenéza vzniku zvýšenej ketogenézy a nutričná prevencia ketózy dojníc.
Odporúčaná literatúra
Vajda V., Maskaľová I.: Hodnotenie kvality krmív a tvorba produkčného zdravia zvierat, Košice 2016, 406 strán, ISBN 978-80-8077-526-1
Vajda a kol: Biologická kontrola úrovne výživy v chove dojníc – monografia Košice 2007, 106 str.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Úspešné absolvovanie zápočtového testu v druhej polovici semestra (potrebných min. 51%).
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je aktívna účasť na praktických cvičeniach. Študentovi, môže garant predmetu ospravedlniť maximálne 3 cvičenia za semester, z toho jedno cvičenie, môže študent vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť. Ako náhradu v prípade neúčasti na praktickom cvičení je študent povinný spracovať písomnou formou problematiku daného cvičenia, a následne ju obhájiť. Študent je ďalej povinný zúčastniť sa minimálne 70% prednášok v tomto semestri. Podmienkou absolvovania predmetu v tomto semestri je aj úspešné absolvovanie zápočtového testu plánovaného v polovici semestra.
Záverečné hodnotenie:
Zápočet.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 1534
ABCDEFX
0.4699.54
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content