Lekárenstvo

farmácia (spoločný študijný program) denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaLaSF/Lekaren F/18    Skratka: Lekaren F
  •  Kredity: 7
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:           
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
OBSAHOVÁ NÁPLŇ ŠTÁTNICOVÉHO PREDMETU
Oboznámenie sa s lekárenským sortimentom (lieky, dietetiká, homeopatiká, zdravotnícke potreby a zdravotnícky materiál, výživové doplnky, farmaceutické suroviny a laboratórne chemikálie)
Prevádzka verejnej lekárne (príjem lekárenského sortimentu, príprava IPL, výdaj lekárenského
sortimentu v zmysle správnej lekárenskej praxe)
Prevádzka nemocničnej lekárne (príjem a príprava IPL, výdaj lekárenského sortimentu pracoviskám nemocnice, konzultačná činnosť nemocničnej lekárne)
Dokumentačná činnosť v lekárni
Psychologické a etické aspekty práce lekárnika
Základy účtovníctva
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Podmienkou udelenia zápočtu je absolvovanie povinnej výučby, pričom študentovi môžu chýbať 3 cvičenia za semester (1 cvičenie môže vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť) a 2 prednášky za semester (bez náhrady). Náhradu neabsolvovanej výučby určí garant predmetu na základe individuálneho posúdenia situácie. Na získanie zápočtu je potrebné úspešné zvládnutie zápočtového testu na min. 51 %. Podmienkou udelenia skúšky je absolvovanie skúšky s hodnotením získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Podmienky na absolvovanie predmetu: získanie zápočtu a získanie skúšky.
Výsledky vzdelávania
Študent sa oboznámi so základnými činnosťami vykonávanými v lekárňach, osvojí si prácu s lekárenským softwarom a databázami liekov, zdravotníckych pomôcok a pod. Získa odborné vedomosti, ktoré je schopný aplikovať v lekárenskej praxi, ako napr. schopnosť zabezpečovať obyvateľstvo lekárenským sortimentom, vydávať lieky, dietetiká, zdravotnícky materiál, informovať o správnom dávkovaní, nežiaducich účinkoch, kontraindikáciách a interakciách vydávaných liekov a pod.
Stručná osnova predmetu
Oboznámenie sa s lekárenským sortimentom (lieky, dietetiká, homeopatiká, zdravotnícke potreby a zdravotnícky materiál, výživové doplnky, farmaceutické suroviny a laboratórne chemikálie)
Prevádzka verejnej lekárne (príjem lekárenského sortimentu, príprava IPL, výdaj lekárenského sortimentu v zmysle správnej lekárenskej praxe)
Prevádzka nemocničnej lekárne (príjem a príprava IPL, výdaj lekárenského sortimentu pracoviskám nemocnice, konzultačná činnosť nemocničnej lekárne)
Dokumentačná činnosť v lekárni
Psychologické a etické aspekty práce lekárnika
Základy účtovníctva
Sylabus predmetu
Prednášky:
1. týždeň
Úvod do predmetu. Zaradenie a postavenie lekárenstva v celom systéme farmácie. Lekárenská a farmaceutická starostlivosť.
2. týždeň
Východiská a perspektívy slovenského lekárenstva. Lekárenstvo v zahraničí.
3. týždeň
Sortiment lekárne: lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny a i. Farmaceutické suroviny a laboratórne chemikálie, separanda, venéna. Databázy/databázové systémy v zdravotníctve.
4. týždeň
Prevádzka lekárne – príjem a výdaj lekárenského sortimentu. ISMOL – Informačný systém na mimoriadne objednávanie liekov. FMD (Falsified Medicines Directive – Smernica o falšovaných liekoch). EUDAMED (European Database on Medical Devices).
5. týždeň
Správna lekárenská prax. Prevádzkový poriadok lekárne. Hygienický poriadok lekárne.
6. týždeň
Nemocničné lekárenstvo. Rozšírená lekárenská starostlivosť.
7. týždeň
Slovenská lekárnická komora a jej úlohy. Vybrané právne aspekty lekárenstva.
8.týždeň
Vzdelávanie farmaceutov. Internetový výdaj.
9. týždeň
e-Health. Elektronizácia vo verejnej lekárni a jej využitie v lekárenskej praxi.
10. týždeň
Lekárenský marketing a ekonomická agenda v lekárenstve.
11. týždeň
Konzultačná a dispenzačná činnosť vo verejnej lekárni. Dipenzačné minimum. Compliance pacienta. Adherencia k liečbe. Telefarmácia.
12.týždeň
Klinická farmácia – liekové riziká.
13. týždeň
Varia (aktuálne otázky v lekárenstve).
Cvičenia:
1. týždeň
Úvod. Oboznámenie sa so školským informačným systémom. Individuálna práca študentov: MKCH, diagnóza pacienta, slovník – odborné výrazy.
2. týždeň
Omamné látky, psychotropné látky a prípravky. Objednávanie, príjem, výdaj, evidencia, uchovávanie uvedených skupín. Oznamovacie povinnosti.
3. týždeň
Sortiment lekárne: lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny a i. Kategorizácia – PO, IO, zp, limity. Precvičovanie konkrétnych úloh z praxe.
4. týždeň
Príjem a výdaj lekárenského sortimentu. Výpočet ceny, regulácia cien.
5. týždeň
Návšteva Univerzitnej lekárne UVLF. Náležitosti preskripčného záznamu/lekárskeho predpisu/lekárskeho poukazu, výpis z lekárskeho predpisu. Spôsob predpisovania liekov (názvom liečiva, názvom lieku). Kontrola preskripčného záznamu/lekárskeho predpisu/lekárskeho poukazu (z hľadiska odborného a formálneho). Príklady z lekárenskej praxe.
6. týždeň
Návšteva Univerzitnej lekárne UVLF. Veterinárna farmácia – veterinárne lieky, veterinárny lekársky predpis. Ústav kontroly veterinárnych liečiv.
Riešenie individuálnych úloh z praxe z humánnej a veterinárnej farmácie: IT, KI, IPL. Lekársky predpis na poskytovanie cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.
7. týždeň
Návšteva Univerzitnej lekárne UVLF. Kontrolná činnosť v lekárni. Evidencia v lekárni.
8. týždeň
Internet v medicíne a farmácii. Informačná činnosť v lekárenstve. Informačné zdroje. Individuálna práca študentov: vyhľadávanie informácií elektronicky, SPC – praktické využitie.
9. týždeň
Farmakoterapia vybraných ochorení – riešenie individuálnych úloh.
10. týždeň
NÚL, liekové interakcie, kontraindikácie z pohľadu lekárnika – riešenie individuálnych zadaní.
11. týždeň
Konzultačná a dispenzačná činnosť vo verejnej lekárni. Dipenzačné minimum. Komunikačná zručnosť lekárnika. Compliance pacienta. Adherencia k liečbe. Telefarmácia.
12. týždeň
Práca s lekárenským softvérom. Zápočtový test.
13. týždeň
e-recept. Udeľovanie zápočtov.
Odporúčaná literatúra
Zákon NR SR č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov Zákon NR SR č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon NR SR č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch
Vyhláška MZ SR č. 158/2010 Z. z. o náležitostiach knihy omamných látok a o evidencii dokladov preukazujúcich príjem a výdaj omamných látok a psychotropných látok
Vyhláška MZ SR č. 60/2012 Z. z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhotovení tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok, o grafických prvkoch a údajoch týchto tlačív a o ich predajných miestach a podrobnosti o evidencii ich výdaja
Zákon NR SR č. 331/2005 Z. z. o orgánoch štátnej správy vo veciach drogových prekurzorov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon NR SR č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon NR SR č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti
Zákon NR SR č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon NR SR č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon NR SR č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Etický kódex zdravotníckeho pracovníka (Príloha č.4 zákona NR SR č. 578/2004 Z. z.)
Zákon NR SR č. 153/2013 o národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Vyhláška MZ SR č. 129/2012 Z. z. o požiadavkách na správnu lekárenskú prax
Nariadenie vlády SR č. 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností
Nariadenie vlády SR 513/2011 Z. z. o používaní profesijných titulov a ich skratiek viažucich sa na odbornú spôsobilosť na výkon zdravotníckeho povolania
Vyhláška MZ SR č. 74/2019 Z. z. o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania zdravotníckeho pracovníka
Vyhláška MZ SR č. 21/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o internetovom výdaji liekov alebo zdravotníckych pomôcok, o spôsobe zverejnenia informácie o internetovom výdaji, o spôsobe balenia zásielky a jej prepravy a o spôsobe reklamácie
Vyhláška MZ SR č. 515/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kusovej evidencii liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín
Vyhláška MZ SR č. 146/2018 Z. z., ktorou sa ustanovuje zoznam humánnych liekov, ktoré nie je možné predpísať na lekársky predpis s poznámkou „REPETETUR“
Vyhláška MZ SR č. 434/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje zoznam liečiv určených na podpornú alebo doplnkovú liečbu
Vyhláška MZ SR 321/2005 Z. z. o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach
Zákon NR SR č. 152/1995 Z. z. o potravinách
Smernica Európskeho parlamentu a rady 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2017/745 o zdravotníckych pomôckach, zmene smernice č.2001/83/ES, nariadenia (ES) č.178/2002 a nariadenia (ES) č.1223/2009 a o zrušení smerníc Rady č.90/385/EHS a č.93/42/EHS, korigendum k nariadeniu, ktoré sa plne uplatňuje od 26.5.2020, ďalej aj ako „MDR“
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2017/746 o diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro a o zrušení smernice č.98/79/ES a rozhodnutia Komisie č.2010/227/EÚ, korigendum k nariadeniu, ktoré sa plne uplatňuje od 26.5.2022, ďalej aj ako „IVDR“
Metodické usmernenie 10/1/2015 (UD) Spracovanie a vykazovanie lekárskych predpisov a lekárskych poukazov elektronickou formou
Potravinový kódex Slovenskej republiky a všeobecne záväzné právne predpisy v príslušných oblastiach DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2016/161, ktorým sa dopĺňa smernica európskeho parlamentu a rady 2001/83/ES o ustanovenia týkajúce sa podrobných pravidiel bezpečnostných prvkov uvádzaných na obale liekov na humánne použitie
Európsky liekopis, 10. vydanie (European Pharmacopoeia – Ph. Eur. 10th Edition)
Slovenský farmaceutický kódex
J. Kolář a kol.: Lekárenstvo (Vybrané kapitoly I), Vysokoškolská učebnica. Vydavateľstvo UVLF v Košiciach 2017, počet str. 113, ISBN 978-80-8077-547-6
T. Tesař a kol.: Lekárenstvo a legislatíva, Vysokoškolská učebnica. Vydavateľstvo Osveta Martin 2017, počet str. 225, ISBN 978-80-8063-456-8
M. Snopková a kol.: Lekárenská prax, Vysokoškolské skriptá. Vydavateľstvo UK v Bratislave 2017, počet str. 140, ISBN 978-80-223-4420-3
M. Snopková a kol.: Nie je odpad ako odpad. Lieky a životné prostredie. Slovenská lekárnická komora, 1. vydanie, 2021, počet str. 78, ISBN 978-80-972124-8-3
V. Slezáková a kol.: Nesteroidné antiflogistiká a paracetamol v samoliečbe bolesti a horúčky. Slovenská lekárnická komora, 1. vydanie, 2021, počet str. 70, ISBN 978-80-972124-7-6
L. Mirossay a kol.: Základná farmakológia a farmakoterapia (I+II). EQUILIBRIA, s. r. o., 2. vydanie, 2021, počet str. 1162, ISBN 978-80-8143-273-6
Ďalšia odborná literatúra, napr.: Zdravotnícke noviny, Česká a slovenská farmacie, Farmaceutický obzor, Praktické lekárnictvo, Klinická farmakologie a farmacie, Lekárnické listy, Remedia a i.
Internetové stránky: Štátny ústav pre kontrolu liečiv (www.sukl.sk), Európska lieková agentúra (www.ema.europa.eu), Ministerstvo zdravotníctva SR (www.mzsr.sk), Úrad verejného zdravotníctva SR (www.uvzsr.sk), Štátna veterinárna a potravinová správa SR (www.svssr.sk), Slovenská lekárnická komora (www.slek.sk) a i.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Obsahová prerekvizita:
Farmakológia, Sociálna farmácia, Lekárenská prax (1-mesačná), Právo a etika pre farmaceutov
Priebežné hodnotenie:
Zápočet pozostávajúci z písomného testu. Pre úspešné absolvovanie testu je potrebné získať min. 51 %.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Podmienkou udelenia zápočtu je absolvovanie povinnej výučby, pričom študentovi môžu chýbať 3 cvičenia za semester (1 cvičenie môže vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť) a 2 prednášky za semester (bez náhrady). Náhradu neabsolvovanej výučby určí garant predmetu na základe individuálneho posúdenia situácie. Na získanie zápočtu je potrebné úspešné zvládnutie zápočtového testu na min. 51 %. Podmienkou udelenia skúšky je absolvovanie skúšky s hodnotením získaných vedomostí (v rozsahu A-E).
Podmienky na absolvovanie predmetu: získanie zápočtu a získanie skúšky.
Záverečné hodnotenie:
ústna skúška
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 1324
ABCDEFX
46.8323.1916.778.084.980.15
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc.
Skip to content