Sanitácia pri výrobe krmív a potravín

Študijný program: bezpečnosť krmív a potravín externá forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaŽPVLE/SpVKaP BKaPef/22    Skratka: SpVKaP BKaPef
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 4
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 1 / Cvičenia: 2
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 1 / 2   -   Za obdobie štúdia: 13 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:   
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
OBSAHOVÁ NÁPLŇ ŠTÁTNICOVÉHO PREDMETU
Príprava na úspešné absolvovanie štátnej skúšky z predmetu Správna výrobná prax pri výrobe potravín.
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (s hodnotením v rozsahu A – E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A – E).
Výsledky vzdelávania
Študent získava teoretické vedomosti a praktické zručnosti v oblasti vykonávania procesov sanitácie pri výrobe krmív a potravín. Osvojí si metódy a postupy sanitačných prác: čistenia, dezinfekcie, dezinsekcie a deratizácie a ich využitie pri výrobe krmív a potravín. Využije poznatky pri výbere vhodných skupín dezinfekčných prípravkov a kontrole ich účinnosti. V rámci hygienickej analýzy ukazovateľov kvality pitnej vody pozná metodické postupy pri ich hodnotení. Zaoberá sa ochranou vodných zdrojov pred znečistením, ich úpravou a dezinfekciou a problematikou čistenia odpadových vôd z potravinárskej výroby. Využije poznatky pri riešení problematiky spracovania a úpravy organických odpadov z hľadiska využitia živín na hnojenie pasienkov a pôdy v rámci veterinárnej starostlivosti o životné prostredie a verejné zdravie.
Stručná osnova predmetu
Sanitácia pri výrobe krmív a potravín, jej význam a legislatívne požiadavky.
Postupy sanitačných opatrení pri výrobe krmív a potravín.
Čistenie, fyzikálna dezinfekcia, chemické dezinfekčné prostriedky, výhody a riziká pri jednotlivých skupinách dezinfekčných prostriedkov.
Kontrola účinnosti dezinfekcie, postupy, kontrola chemická a mikrobiologická, ATP.
Dezinsekcia a deratizácia pri ochrane krmív a potravín.
Hygienické zabezpečenie zdrojov pitnej vody, úprava a dezinfekcia vody.
Analýza kvalitatívnych ukazovateľov pitnej vody.
Odpadové vody z potravinárstva a ich čistenie.
Ovzdušie pri výrobe potravín a krmív.
Hygienické aspekty spracovania a využívania organických odpadov.
Sylabus predmetu
Prednášky 1. Sanitácia pri výrobe krmív a potravín, jej význam a legislatívne požiadavky. Potravinový kódex, správna výrobná prax, správna hygienická prax a systém HACCP.
2. Sanitácia a čistenie, postupy pri výrobe krmív a potravín. Čistenie, použitie čistiacich prostriedkov, ich účinnosť a možné riziká. Význam mechanického čistenia a úpravy prostredia, potravín a krmív.
3. Dezinfekcia, druhy a etapy dezinfekcie. Faktory ovplyvňujúce účinnosť chemickej dezinfekcie. Otázky životného prostredia a verejného zdravia súvisiace s používaním chemických dezinfekčných prostriedkov.
4. Fyzikálna dezinfekcia a jej význam pri sanitačných postupoch.
5. Sanitácia a jej uplatnenie v potravinárskom priemysle. Význam mechanického čistenia. Zdroje kontaminácie potravín. Špecifikácia sanitácie v potravinárskych prevádzkach živočíšneho pôvodu.
6. Hygiena vody. Význam kvality vody vo vzťahu k živočíšnej výrobe a verejnému zdraviu. Hygienické požiadavky na kvalitu pitnej vody z chemického hľadiska. Znečisťovanie zdrojov vody a ochrana vodárenských zdrojov.
7. Požiadavky na mikrobiologickú kvalitu pitnej vody. Vodou prenosné ochorenia a prevencia ich šírenia. Dezinfekcia vody.
8. Deratizácia pri ochrane krmív a potravín. Biológia hlodavcov. Rozdelenie a charakteristika chemických rodenticicídov a ich využitie v praxi.
9. Dezinsekcia pri ochrane krmív a potravín. Biológia škodlivého hmyzu. Spôsoby dezinsekcie. Rozdelenie a charakteristika chemických insekticídov a ich využitie v praxi
Rezistencia k insekticídom.
10. Hygiena ovzdušia. Chemické a biologické znečistenie ovzdušia. Zdroje znečistenia ovzdušia. Hygienický význam plynov, prašnosti a mikrobiologická kontaminácia v živočíšnej výrobe. Choroby prenášané vzduchom, prevencia ich šírenia.
11. Využitie a význam organických odpadov, ich úprava pred aplikáciou do pôdy. Dezinfekcia exkrementov, pasienkov a pôdy.
12. Odpadové vody, spôsoby čistenia, čistiarne odpadových vôd.
13. IPKZ.
Praktické cvičenia
1. Charakteristika hlavných skupín dezinfekčných látok, ich vlastnosti, mechanizmus účinku. Stanovenie percenta aktívnej látky v dezinfekčnom prostriedku: kyseliny, jodonaly.
2. Charakteristika hlavných skupín dezinfekčných látok, ich vlastnosti, mechanizmus účinku. Stanovenie percenta aktívnej látky v dezinfekčnom prostriedku: hydroxidy, prípravky na báze chlóru, aldehydy, povrchovo aktívne látky.
3. Príprava pracovných roztokov, počítanie príkladov. Chemická kontrola účinnosti dezinfekcie, chemické stery.
4. Kontrola účinnosti dezinfekcie. Druhy kontrol a postupy. Praktické prevedenie mikrobiologickej kontroly účinnosti dezinfekcie.
5. Aerosólová dezinfekcia, ATP metóda a jej praktické prevedie.
6. Fyzikálne a chemické vyšetrenie pitnej a povrchovej vody. Kvalitatívne a kvantitatívne stanovenie sledovaných parametrov.
7. Mikrobiologické vyšetrenie pitnej a povrchovej vody. Kvalitatívne a kvantitatívne stanovenie sledovaných parametrov.
8. Deratizácia. Typy, formy a stupne kontroly výskytu hlodavcov. Rodenticídy, vlastnosti aktívnych zložiek. Ochrana zdravia pri práci s rodenticídmi.
9. Dezinsekcia. Organizácia dezinsekčných prác. Aplikačné formy insekticídov a prvá pomoc pri otravách, bezpečnosť a ochrana zdravia. Charakteristika insekticídnych prípravkov.
10. Chemické a mikrobiologické parametre vzduchu, metódy stanovenia. Odber vzoriek vzduchu, mikrobiologické vyšetrenie vzoriek vzduchu, plyny v maštaľnom prostredí.
11. Exkrementy, charakteristika a skladovanie. Biotermické spracovanie exkrementov.
12. Čistenie odpadových vôd a hodnotenie účinnosti technologického procesu čistenia.
13. Audit systému environmentálneho manažérstva. Zápočet.
Odporúčaná literatúra
Sasáková a kol.: Sanitácia v potravinárstve. Košice, 2013, ISBN 978-80-8077-366-3, 144 s
Podmienky na absolvovanie predmetu
Obsahová prerekvizita:
KaMBaI/Mb2 BKaPef4*/22 - Mikrobiológia a KaHTP/HP BKaPef/22 - Hygienické požiadavky na potravinársku výrobu
Priebežné hodnotenie:
Priebežná kontrola štúdia predmetu je zabezpečená kontrolou protokolov a absolvovaním kontrolného písomného testu, ktoré sú bodované a obsahovo vyplývajú zo sylabov predmetu.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Pre absolvovanie predmetu študent musí mať aktívnu účasť na prednáškach a cvičeniach. Podmienkou absolvovania skúšky je vypracovanie a obhajoba seminárnej práce na tému zadanú garantom (s hodnotením v rozsahu A – E), ktorá je výsledkom samoštúdia. Skúška je udelená na základe hodnotenia získaných vedomostí (v rozsahu A – E).
Záverečné hodnotenie:
Skúška ústna alebo v platforme Moodle obsahove vyplývajúca zo sylabov predmetu.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 24
ABCDEFX
58.338.3316.678.338.330.0
 
Dátum poslednej zmeny: 22.11.2022
Schválil: Garant Doc. MVDr. Monika Pipová, CSc.
Skip to content