Farmakológia, farmácia a farmakoterapeutiká

Študijný program: hygiena potravín denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaFaT/FFaF1 HP/20    Skratka: FFaF1 HP
  •  Kredity: 0
  •  Ukončenie: Zápočet
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: zimný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:      
Nadväzujúce:    
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
1. 100 %-ná účasť na cvičeniach. V súlade s čl. 16 (náhrada neabsolvovanej výučby) Študijného poriadku UVLF, študentovi môžu chýbať z príslušného predmetu 3 cvičenia za semester, z toho 1 cvičenie môže vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť, spravidla v prvých troch týždňoch od ukončenia semestra. Študentovi môžu byť udelené maximálne 2 náhradné termíny na absolvovanie 2 chýbajúcich cvičení a seminárov z jedného predmetu. V sporných prípadoch o uznaní cvičenia rozhodne prorektor pre vzdelávanie. Študent, ktorému chýbajú viac ako 3 cvičenia z príslušného predmetu, nespĺňa podmienky na udelenie zápočtu.
2. absolvovanie priebežných kontrol, každej na minimálne 51 percent (započítava sa do výsledného hodnotenia)
3. zvládnutie semestrálnej látky z praktických cvičení formou zápočtového testu na minimálne 51 percent (započítava sa do výsledného hodnotenia)
4. aktívna účasť na praktických cvičeniach
5. absolvovanie skúšky tvorená písomnou a ústnou časťou
Výsledky vzdelávania
Študent po úspešnom absolvovaní predmetu:
1. je pripravený využiť vedomosti v súvislosti s predpisovaním liečiv
2. je schopný podať informácie o farmakokinetických parametroch liečiv (absorpcia, distribúcia, eliminácia)
3. je schopný informovať o mechanizmoch účinku liečiv a o ich použití na účely zdravotníckej starostlivosti (indikácie, kontraindikácie, dávkovanie, nežiaduce účinky)
4. ovláda dôležité fakty o aktuálne dostupných liekoch registrovaných v Slovenskej republike (veterinárnych, čiastočne aj humánnych)
5. môže v oblasti klinickej praxe navrhnúť vhodnú terapiu pri konkrétnom symptóme, resp. ochorení
Stručná osnova predmetu
- historický vývoj lekárskych vied, liečiteľstva a farmakológie ako vednej disciplíny
- všeobecné zákonitosti farmakológie - osud liečiva od prijatia do organizmu až po jeho vylúčenie, mechanizmy účinku liečiv, spôsoby podávania liečiv a dávkovanie liečiv
- výpočet dávky liečiva pre zvieratá
- receptúra – druhy receptov, receptúrne tlačivá
- postup pri predpisovaní hromadne vyrábaných liekov – sortiment hromadne vyrábaných veterinárnych prípravkov
- postup pri predpisovaní liekových foriem – pevných, polotuhých a tekutých
- postup pri predpisovaní oficinálnych liekov a omamných látok
Sylabus predmetu
SYLABUS PREDNÁŠOK
1. Historický vývoj farmakológie. Postavenie, význam a úlohy odboru, jeho náväznosť na ostatné predmety. Farmakon – 3 zložky. Definícia základných pojmov. Rozdelenie farmakológie. Zvláštnosti veterinárnej farmakológie. Význam disciplíny v potravinárstve. Liekopis. Farmakologická nomenklatúra. Sortiment veterinárnych prípravkov.
2. Druhy terapie. Aplikácia liečiv - intravaskulárna a extravaskulárna. Základy dozológie. Dávkovací režim. Rozdelenie dávok podľa účinku a časového hľadiska. Terapeutická šírka, index.
3. Liekové formy, rozdelenie na základe fyzikálno-chemických vlastností: pevné liekové formy; tekuté liekové formy s homogénnou a mikroheterogénnou štruktúrou; mäkké liekové formy.
4. Hlavné fázy pôsobenia liečiv. I. Fáza farmaceutická. II. Fáza farmakokinetická – resorpcia liečiv: biologické membrány, membránové ionové kanály a receptory. Resorpcia liečiv po enterálnom, parenterálnom podaní, resorpcia liečivých látok z kože, prístupných slizníc. Interakcie liečiv vo farmaceutickej fáze.
5. Distribúcia liečiv: distribučný priestor, význam väzby na plazmatické a tkanivové bielkoviny, kompartmentová teória. Biotransformácia liečiv: fázy, metabolity a ich význam pre stanovenie ochranných lehôt potravín. Eliminácia liečiv: kinetika eliminácie, klírens. Negatívne účinky najvýznamnejších skupín liečiv na potravinársku technológiu. Biologická dostupnosť liečiv. Interakcie liečiv vo farmakokinetickej fáze.
6. III. Fáza farmakodynamická: vzťahy medzi štruktúrou liekov a účinkom. Lieky účinkujúce špecificky a nešpecificky. Farmakon-receptorový komplex, špecifické receptory. Kumulácia liečiv. Negatívne účinky liečiv na okolitú prírodu a ich predchádzanie. Interakcie liečiv vo farmakodynamickej fáze.
7. Prejavy účinku liečiv, citlivosť, faktory ovplyvňujúce účinky liečiv. Zmeny účinku liečiv po opakovanom podaní. Nežiaduce účinky liečiv – špecifické a nešpecifické. Rezistencia, rezíduá – význam v potravinárskom priemysle. Ochranná lehota, stanovenie. Tolerované hladiny rezíduí. Ovplyvnenie pretrvávania rezíduí v potravinách.
8. Antimikrobiká – rozdelenie. Antibiotiká, klasifikácia antibiotík, ich chemická štruktúra a produkčné kmene. Antimikrobiálne spektrum, mechanizmy účinku. Farmakokinetika antibiotík. Hygienicko-zdravotnícky aspekt. Antimikrobiálna politika – zásady správneho používania antibiotík v praxi.
9. Rezistencia mikroorganizmov na antibiotiká – prirodzená, sekundárna, plazmidová (extrachromozomálna), skrížená, združená rezistencia. Zásady predchádzania rezistencii. Kombinácia antibiotík. Antibiotiká a imunitný systém. Riziká z rezíduí ATB v potravinách – priame a nepriame.
10. Betalaktámové antibiotiká – štruktúra, mechanizmus účinku a rozdelenie. Penicilíny, cefalosporíny. monobaktámy a karbapenémy. Inhibítory betalaktamáz.
11. Antibiotiká inhibujúce proteosyntézu na 30S podjednotke – aminoglykozidy a tetracyklíny.
12. Antibiotiká inhibujúce proteosyntézu na 50S podjednotke – makrolidy, amfenikoly, linkosamidy a pleuromutilíny. Ostatné antibiotiká – polypeptidy, glykopeptidy, ansamycíny a steroidy. Špecifické veterinárne antibiotiká.
13. Sulfónamidy – mechanizmus účinku, farmakokinetika, rozdelenie, spektrum, potenciovanie, nežiaduce účinky. Chinolóny – mechanizmus účinku, indikácie, kontraindikácie, nežiaduce účinky, špeciálne veterinárne fluorochinolóny.
SYLABUS PRAKTICKÝCH CVIČENÍ
1. Hmotnostné jednotky používané vo farmakológii (SI a ostatných systémov), výpočet dávok a riedenie liečiv. Vyjadrovanie dávok liečiv na základe povrchovej plochy zvierat.
2. Základy receptúrnej latinčiny (deklinácie podstatných a prídavných mien, konjugácie slovies, číslovky, predložky, receptúrne skratky).
3. Overovanie domácich mier a ich význam pri preskripcii pevných a tekutých liekových foriem.
4. Stavba receptu, druhy predpisov, hlavné pády preskripcie. Liekopisy: SL1, ČSL4, EL a Slovenský farmaceutický kódex.
5. Predpisovanie pevných liekových foriem tvarovo nešpecifických a špecifických.
6. Predpisovanie tekutých liekových foriem pre perorálnu a parenterálnu aplikáciu.
7. Predpisovanie polotuhých liekových foriem (masti, pasty, očné masti).
8. Predpisovanie oficinálnych liečivých prípravkov, omamných a psychotropných látok.
9. Predpisovanie hromadne vyrábaných liečivých prípravkov – injekčné LF.
10. Predpisovanie hromadne vyrábaných liečivých prípravkov – ostatné LF.
11. Predpisovanie hromadne vyrábaných liečivých zmesí pre veľké, stredné a malé zvieratá a ich význam z hľadiska ochranných lehôt. Porovnanie predpisu magistrálnych a HVLP.
12. Zápočtový test z prebraného učiva.
13. Spôsoby aplikácie liečiv, udeľovanie zápočtov.
Odporúčaná literatúra
1. Lopuchovský, J., Berecký, I: Všeobecná farmakológia pre veterinárnych medikov. Košice 1991.
2. Čonková, E. a kol.: Praktické cvičenia z farmácie, farmakológie a farmakoterapeutík. Košice, UVLF, 2017.
3. Čonková, E. a kol.: Veterinárska farmakológia - Špeciálna časť, 1. diel. UVL 2008.
4. Čonková, E. a kol.: Veterinárska farmakológia - Špeciálna časť, 2. diel. UVL 2008.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Obsahová prerekvizita:
latinská terminológia, biológia, chémia, biochémia, fyziológia
Priebežné hodnotenie:
Priebežné hodnotenie pozostáva z písomných kontrol v pravidelných intervaloch (min. 7 krát za semester). Za úspešné absolvovanie sa považuje získanie minimálne 51% z každej priebežnej kontroly. Hodnotenie získané za jednotlivé testy je zohľadnené v konečnom hodnotení predmetu a počet získaných bodov (max. 5) sa započítava do výslednej známky.
Zápočtový test obsahuje učivo z celého semestra a za jeho úspešné absolvovanie sa považuje získanie minimálne 51%. Aj toto hodnotenie (max. 5 bodov) je súčasťou výslednej známky.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
1. 100 %-ná účasť na cvičeniach. V súlade s čl. 16 (náhrada neabsolvovanej výučby) Študijného poriadku UVLF, študentovi môžu chýbať z príslušného predmetu 3 cvičenia za semester, z toho 1 cvičenie môže vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť, spravidla v prvých troch týždňoch od ukončenia semestra. Študentovi môžu byť udelené maximálne 2 náhradné termíny na absolvovanie 2 chýbajúcich cvičení a seminárov z jedného predmetu. V sporných prípadoch o uznaní cvičenia rozhodne prorektor pre vzdelávanie. Študent, ktorému chýbajú viac ako 3 cvičenia z príslušného predmetu, nespĺňa podmienky na udelenie zápočtu.
2. absolvovanie priebežných kontrol, každej na minimálne 51 percent (započítava sa do výsledného hodnotenia)
3. zvládnutie semestrálnej látky z praktických cvičení formou zápočtového testu na minimálne 51 percent (započítava sa do výsledného hodnotenia)
4. aktívna účasť na praktických cvičeniach
5. absolvovanie skúšky tvorená písomnou a ústnou časťou
Záverečné hodnotenie:
Po získaní min. 51% z priebežných kontrol a 51% zo zápočtového testu je splnená podmienka na udelenie zápočtu z predmetu v 1. semestri výučby.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 57
ABCDEFX
0.0100.0
 
Dátum poslednej zmeny: 21.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.
Skip to content