Kontrola krmív a produkčné zdravie zvierat

Študijný program: všeobecné veterinárske lekárstvo denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaVDCHZv/KtrK2 VVL/14    Skratka: KtrK2 VVL
  •  Kredity: 5
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 2
  •   Semester: zimný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 2   -   Za obdobie štúdia: 26 / 26 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:            
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je aktívna účasť na praktických cvičeniach. Študentovi, môže garant predmetu ospravedlniť maximálne 3 cvičenia za semester, z toho jedno cvičenie, môže študent vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť. Ako náhradu v prípade neúčasti na praktickom cvičení je študent povinný spracovať písomnou formou problematiku daného cvičenia, a následne ju obhájiť. Študent je ďalej povinný zúčastniť sa minimálne 70% prednášok v tomto semestri. Podmienkou absolvovania predmetu v tomto semestri je aj úspešné absolvovanie zápočtového testu plánovaného v polovici semestra.
Výsledky vzdelávania
Po absolvovaní študent získava vedomosť o: - analytických postupoch a hodnotení metabolickej premeny a transformácie živín, - regulačných mechanizmoch adaptácie homestatickej a homeoretickej regulácie metabolizmu, - príčinách a patogenéze vzniku nutrične podmienených porúch zdravia, produkcie a reprodukcie, ako aj o princípoch nutričnej prevencie tvorby produkčného zdravia. Zvládnutie analytických princípov a biologickej kontroly fázovej výživy potravinových zvierat. Získané vedomosti využije pri riadení procesov výživy, produkcie a zdravia na základe poznatkov o nutričných, metabolických a produkčných potrebách s využitím biochemických analýz.
Stručná osnova predmetu
Predmet zahŕňa hodnotenie vzťahu: výživa a kŕmenie - fermentácia - trávenie - absorpcia - metabolizmus - produkcia a reprodukcia, vo vzťahu k fyziologickej a reprodukčnej fáze. Nutričné a dietetické hodnotenia krmív a kŕmnych dávok. Špecifické interakcie krmív, analýza úrovne výživy a spôsobu kŕmenia na príjem krmív, enzymatické trávenie bielkovín, sacharidov, tukov; ich absorpciu, transformáciu a využitie. Hodnotenie a riadenie fermentačných procesov, eubioza GIT a jej nutričné zdravotné a produkčné interakcie. Vplyv krmív na morfologický a funkčný vývoj GIT poruchy trávenia a nutričná prevencia. Hodnotenie fázovej výživy zvierat jej vplyv na intermediarny metabolizmus, interakcia živín a ich metabolická transformácia z hľadiska prejavu nutričnej, produkčnej a zdravotnej záťaže. Poznávanie a hodnotenie vplyvu metabolickej záťaže pri orgánových poruchách zvierat a možnosti klinickej výživy pri ich úprave. Uplatnenie zásad klinickej výživy pri korekcii nutričných a metabolických stresov.
Sylabus predmetu
PREDNÁŠKY:
1. Dietetické princípy nutričnej prevencie porúch minerálneho metabolizmu. Mechanizmus vzniku pôrodnej parézy a nutričná prevencia. Nutričné predpoklady vzniku pôrodnej parézy a jej nutričná prevencia. Katiónovo aniónový mechanizmus adaptácie homeostázy vápnika v peripartálnej fáze.
2. Vplyv výživy na množstvo a kvalitu mlieka dojníc. Metabolizmus substrátov pre laktogenézu a úhradu lipidov u prežúvavcov. Syndróm nízkeho obsahu tuku v mlieku - príčiny a spôsoby nutričnej prevencie.
3. Vzťah výživy a reprodukcie dojníc (energia, proteíny, vitamíny, minerálne látky).
4. Dietetická a nutričná stránka fázovej výživy teliat a mladého HD. Fyziologické zvláštnosti a limity kolostrálnej výživy. Vývoj enzymatickej kapacity a zásady mliečnej výživy teliat. Riadenie mliečnej a prechod na rastlinnú výživu z hľadiska morfologickej a enzymatickej vybavenosti u teliat. Fázová výživa a jej vplyv na zdravie, rast a vývoj teliat.
5. Dietetické a nutričné zásady intenzifikácie chovu oviec. Fázová výživa gravidných bahníc - nutričná prevencia gravidnej toxémie bahníc.
6. Nutričné, zdravotné, produkčné aspekty trávenia a absorpcie živín u monogastrických zvierat. Dietetické a nutričné aspekty trávenia vlákniny v hrubom čreve a energetický prínos u ošípaných.
7. Nutričná stratégia v chove prasníc z hľadiska prevencie metabolických porúch. Stratégia fázovej výživy a kŕmenia prasníc, v rámci odchovu prasničiek a reprodukčného cyklu prasníc.
8. Stratégia nutričnej prevencie v peripartálnej faze prasníc. Peripartálny syndróm hypogalakcie a MMA u prasníc.
9. Nutričné, fyziologické a zdravotné aspekty výživy na vývoj morfologickej a enzymatickej kapacity tráviaceho systému prasiat. Podmienky vzniku hypoglykémie u ciciakov (nutričné a chovateľské), nutričná prevencia.
10. Dietetika, nutričná prevencia a klinická výživa v chove koní. Mechanizmus vzniku a nutričná prevencia kolikových ochorení koni. Riadenie výživy, režim kŕmenia a dietetické opatrenia pri orgánových poruchách koni.
11. Dietetické zásady výživy, režim kŕmenia a nutričná prevencia porúch pri stresových vplyvoch, a vysokej športovej záťaži koní.
12. Nutričné, zdravotne, produkčné aspekty trávenia a absorpcie živín u mäsožravcov. Klinická výživa pri poruchách tráviaceho systému psov a mačiek.
13. Nutričná prevencia a klinická výživa pri renálnej insuficiencii a chronickom zlyhaní obličiek u psov a mačiek.
CVIČENIA:
1. Faktory ovplyvňujúce absorpciu a metabolizmus horčíka. Faktory podmieňujúce výskyt pastevnej tetánie (pôda, klíma a výživa). Diagnostika a prevencia pastevnej tetánie.
2. Diagnostika fázovej výživy dojníc cestou hodnotenia laktačnej krivky. Hodnotenie fázovej výživy cestou zloženia mlieka a úrovne metabolitov v mlieku. Riadenie výživy dojníc s cieľom zvýšiť úroveň bielkovín v mlieku (metabolizovateľné aminokyseliny).
3. Riadenie fázovej výživy dojníc podľa úrovne kondičného stavu (efektívnosť tvorby tukových rezerv).
4. Nutrične podmienené poruchy trávenia a nutričná prevencia hnačkových ochorení u teliat. Systém kontroly kolostrálnej výživy teliat.
5. Nutričné predpoklady vzniku a nutričná prevencia metabolických porúch jahniat.
6. Hodnotenie krmív z hľadiska obsahu a potrieb bielkovín a aminokyselín pre monogastrické zvieratá. Činitele ovplyvňujúce potrebu aminokyselín vo výžive monogastrických zvierat. Hodnotenie bielkovinovej výživy -chemické skóre.
7. Kontrola a riadenie výživy gravidných prasníc podľa úrovne telových rezerv. Príjem krmiva u laktujúcich prasníc - možnosti regulácie.
8.Výživa prasníc vo vzťahu matka – mláďat v prenatálnom a postnatálnom vývoji. Vplyv výživy na intrauterinný vývoj plodu (početnosť vrhu, vývoj svalov a pôrodná hmotnosť).
9. Vplyv výživy a črevnej adaptácie na zdravie odstavčiat. Patogenéza vzniku a nutričná prevencia kolienterotoxémie. Uplatnenie antimikrobiálnych faktorov v nutričnej prevencii porúch GIT odstavčiat.
10. Dietetické zásady výživy žriebät, dietetické opatrenia pri hnačke a zásady režimu kŕmenia osirelých žriebät.
11. Nutričné príčiny vývojových ortopedických ochorení. Dietetické zásady a režim kŕmenia koní pri tepelnom a chladovom strese.
12. Nutrične podmienené poruchy kostry, Nutričné aspekty kachexie a obezity psov, Dietetické a preventívne opatrenia pri pečeňových dysfunkciách psov.
13. Dietetické a preventívne opatrenia pri urolitiáze psov a mačiek. Nutričná prevencia idiopatickej lipidózy mačiek.
Odporúčaná literatúra
Vajda V., Maskaľová I.: Hodnotenie kvality krmív a tvorba produkčného zdravia zvierat, Košice 2016, 406 strán, ISBN 978-80-8077-526-1
Vajda a kol: Biologická kontrola úrovne výživy v chove dojníc – monografia Košice 2007, 106 str.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Úspešné absolvovanie zápočtového testu v druhej polovici semestra (potrebných min. 51%).
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je aktívna účasť na praktických cvičeniach. Študentovi, môže garant predmetu ospravedlniť maximálne 3 cvičenia za semester, z toho jedno cvičenie, môže študent vynechať bez náhrady, ostatné si musí nahradiť. Ako náhradu v prípade neúčasti na praktickom cvičení je študent povinný spracovať písomnou formou problematiku daného cvičenia, a následne ju obhájiť. Študent je ďalej povinný zúčastniť sa minimálne 70% prednášok v tomto semestri. Podmienkou absolvovania predmetu v tomto semestri je aj úspešné absolvovanie zápočtového testu plánovaného v polovici semestra.
Záverečné hodnotenie:
Zápočet,skúška – písomná a ústna forma- potrebných min. 51% (hodnotenie v rozsahu A-E)
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 1337
ABCDEFX
10.1716.0823.7120.1916.8313.01
 
Dátum poslednej zmeny: 30.11.2022
Schválil: Garant Dr. h. c. Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.
Skip to content