Hygiena chovu zvierat a welfare

Študijný program: hygiena potravín denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaŽPVLE/HChZaW HP*/09    Skratka: HChZaW HP*
  •  Kredity: 4
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 3
  •   Semester: zimný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 3   -   Za obdobie štúdia: 26 / 39 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:         
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Skúšajúci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je: účasť na prednáškach 75%; aktívna účasť na praktických cvičeniach podľa platného harmonogramu štúdia (min 12 cvičení); odovzdanie vyplnených protokolov z praktických cvičení; zápočtový test (10 týždeň)- zápočtový test – viac ako 50%; skúška - A - 100-90%; B - 89-80%; C - 79-70%; D - 69-60%; E - 59-50%, Fx – menej ako 50%.
Výsledky vzdelávania
Študent získava absolvovaním predmetu teoretické vedomosti a praktické skúsenosti pri hodnotení hygieny chovu zvierat, hodnotenia mikroklimatických ukazovateľov prostredia a stavebného riešenia objektov pre chov zvierat, čím v konečnom dôsledku je schopný zhodnotiť stav welfare zvierat v chove.
Stručná osnova predmetu
Hygienická analýza ustajňovania HZ. Bioklíma maštalí. Meranie a hodnotenie rozhodujúcich bioklimatických faktorov. Postup pri vykonávaní kontrol ochrany chovaných zvierat podľa Nariadenia vlády č. 32/2003 o ochrane chovaných zvierat.
Získavanie rozhodujúcich údajov v procese prípravy stavieb – „čítanie“ z výkresov projektovej dokumentácie (PD).
Intenzita výmeny vzduchu v maštaliach. Spôsoby výpočtu podľa aktuálnosti. Stanovenie požadovanej výmeny vzduchu v danej maštali pre celoročnú prevádzku
Vetracie systémy. Hygienické požiadavky na gravitačné a nútené vetranie v maštaliach. Vypracovanie návrhu na riešenie vzduchotechniky v danej maštali.
Hygienická analýza v chove HD a ošípaných. Hodnotenie hygieny chovu na ŠPP UVLF.
Situačné riešenie farmy ošípaných s uzavretým obratom stáda. Určenie kapacít maštalí podľa predpokladaných produkčných a reprodukčných ukazovateľov. Vypracovanie návrhu riešenia v zmysle hygienickej ochrany fariem
Stavebnokonštrukčné riešenie maštalí. Koeficient prechodu tepla „K“ ako základný hygienický ukazovateľ stavebnej hygieny. Vypracovanie návrhu riešenia pre danú maštaľ.
Tepelná bilancia maštalí. Overenie vhodnosti situovania danej maštale do zvoleného klimatického pásma SR. Vypracovanie návrhu na príp. opatrenia k zabezpečeniu optimálnej bioklímy.
Ustajňovanie hovädzieho dobytka. Stanovenie a verbálna prezentácia hygienických ukazovateľov z výkresov PD u jednotlivých kategórií zvierat.
Strojové dojenie. Demonštrácia dojacieho zariadenia. „Odovzdanie“ kompletného riešenia (projektu)danej maštale v zmysle hygienických požiadaviek na ustajňovanie aktuálnej kategórie HZ.
Sylabus predmetu
Osnova prednášok
1. Význam a postavenie hygieny chovu zvierat vo veterinárnej medicíne a v praxi. Bioklíma maštalí. Rozhodujúce fyzikálne, chemické a biologické faktory, ich vplyv na zdravotný stav a úžitkovosť zvierat. Komplexnosť a variabilnosť pôsobenia bioklímy v prevádzkovej praxi.
2. Zoohygienická ochrana fariem. Maštaľný mikrobiálny režim. Kontaminačná a hygienická reťaz – antimikrobiálny režim. Princíp čierno-bieleho systému riešenia fariem. Uplatnenie welfare v chove zvierat.
3. Vetranie maštalí. Základné fyzikálne zákonitosti pohybu vzduchu v maštaľnom prostredí. Aktuálne spôsoby, tvorby a úpravy maštaľnej bioklímy. Hygienické požiadavky na riešenie a prevádzkovanie vzduchotechnických zariadení. Hygienické požiadavky na nútené vetranie.
4. Hygiena v chove hovädzieho dobytka. Etologická a zdravotná problematika v chovoch vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Hygienické požiadavky pri voľnom a väznom ustajňovaní dojníc.
5. Hygiena v chove hovädzieho dobytka. Rozhodujúce faktory ovplyvňujúce kvalitu získavaného a prvotne ošetreného mlieka. Hygienické požiadavky na dojárne a mliečnice.
6. Hygiena v chove hovädzieho dobytka. Hygienické požiadavky na technológie ustajňovania teliat a mladého dobytka. Hygiena stavieb maštalí. Hygienický a zdravotný aspekt pôsobenia stavby v maštaľnom prostredí.
7. Hygiena v chove ošípaných. Etologická a zdravotná problematika v chovoch vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Požiadavky ošípaných na bioklímu. Hygienický aspekt prevádzkovania špecializovaných veľkokapacitných fariem. Hygienické požiadavky na technológie ustajňovania jednotlivých kategórií ošípaných.
8. Hygiena v chove hydiny. Etologická a zdravotná problematika v chovoch vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Hygienické požiadavky v procese liahnutia. Požiadavky hydiny na bioklímu.
9. Hygiena v chove hydiny. Hygienické požiadavky na technológie ustajňovania jednotlivých kategórií hrabavej hydiny, moriek a vodnej hydiny.
10. Hygiena v chove oviec. Etologická a zdravotná problematika vo vzťahu k hygiene ustajňovania. Hygienické požiadavky na ovčiarne a salaše. Hygiena odchovu a výkrmu jahniat.
11. Hygiena chovu koní. Etologická a zdravotná problematika vo vzťahu k hygiene ustajňovania.
12. Ekologické poľnohospodárstvo (Zákon č. 189/2009). Organizácia a súčasný stav v SR. Hygienické požiadavky v chovoch v zmysle ekologického poľnohospodárstva.
13. Práva zvierat. Chovateľská a veterinárna starostlivosť o zvieratá v zmysle požiadaviek welfare. Ochrana zvierat používaných na pokusné účely (Nar. vlády č. 377/2012). Transport zvierat.
Osnova cvičení:
1. Hygienická analýza ustajňovania hospodárskych zvierat. Bioklíma maštalí. Meranie a hodnotenie rozhodujúcich bioklimatických faktorov. Demonštrácia aktuálnych meracích prístrojov. Projektová dokumentácia stavieb. Získavanie rozhodujúcich údajov v procese prípravy stavieb. Aktuálne plány a výkresy k posudzovaniu hygieny ustajňovania zvierat. 2. Hygiena stavieb. Hodnotenie tepelno-izolačných vlastností stavebných látok a konštrukcií. Vetranie maštalí. Intenzita výmeny vzduchu a posudzovanie vetracích systémov. Stanovenie požadovanej výmeny vzduchu v maštaliach pre celoročnú prevádzku. Spôsoby výpočtu podľa aktuálnosti. Tepelná bilancia maštalí. Overenie vhodnosti situovania danej maštale do zvoleného klimatického pásma SR. Vypracovanie návrhu na príp. opatrenia k zabezpečeniu optimálnej bioklímy. 3. Hygiena chovu HD 4. Hygiena chovu malých prežúvavcov 5. Hygiena chovu hydiny 6. Hygiena chovu ošípaných 7. Hygiena chovu kožušinových zvierat 8. Hygiena chovu spoločenských zvierat a koní 9. Zoohygienická analýza v chove zvierat. Postup pri vykonávaní kontrol ochrany zvierat podľa Nariadenia vlády č. 322/2003 o ochrane chovaných zvierat na farmové účely. 10. Strojové dojenie. Demonštrácia dojacieho zariadenia. Základné hygienické ukazovatele 11. Nadväznosti v chove ošípaných. Posúdenie kapacitného usporiadania farmy v zmysle hygienickej ochrany a čierno-bieleho systému prevádzky. 12. Hygienická analýza v chove HZ. Komplexné hodnotenie hygienických podmienok ustajňovania daného druhu a kategórie. 13. Odovzdávanie zadania a zápočet
Odporúčaná literatúra
ONDRAŠOVIČ, M., ONDRAŠOVIČOVÁ, O., HROMADA, R., VENGLOVSKÝ, J., SASÁKOVÁ, N., LAKTIČOVÁ, K. : Praktické cvičenia z hygieny chovu zvierat a welfare. Edičné stredisko Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach 2009.
PARA, Ľ., BEŇO, V., ONDRAŠOVIČ, M., ONDRAŠOVIČOVÁ, O., LACIAKOVÁ, A. : Zoohygiena. Magnus Košice 1992.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Priebežná kontrola štúdia predmetu je zabezpečená kontrolou protokolov a absolvovaním zápočtového testu, ktorý je hodnotený bodovo (viac ako 50%) a obsahovo vyplývajúci zo sylabu predmetu.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Základnou podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu je: účasť na prednáškach 75%; aktívna účasť na praktických cvičeniach podľa platného harmonogramu štúdia (min 12 cvičení); odovzdanie vyplnených protokolov z praktických cvičení; zápočtový test (10 týždeň)- zápočtový test – viac ako 50%; skúška - A - 100-90%; B - 89-80%; C - 79-70%; D - 69-60%; E - 59-50%, Fx – menej ako 50%.
Záverečné hodnotenie:
praktická skúška (max. 30 %) a ústna skúška (max. 70 %)
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 245
ABCDEFX
23.2726.5320.018.3711.840.0
 
Dátum poslednej zmeny: 25.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.
Skip to content