Parazitológia

Študijný program: hygiena potravín denná forma štúdia
Jazyk uskutočnovania:   slovenský
Kód predmetu: KaEaP/Pz2 HP*/10    Skratka: Pz2 HP*
  •  Profilový predmet
  •  Kredity: 6
  •  Ukončenie: Zápočet a skúška
  •   Prednášky: 2 / Cvičenia: 3
  •   Semester: letný semester
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška / Cvičenie
Rozsah výučby: Týždenný: 2 / 3   -   Za obdobie štúdia: 26 / 39 (odporúčaný, v hodinách)
Metóda štúdia: prezenčná
 
Podmieňujúce a nadväzujúce predmety
Podmieňujúce:             
 
Vyučujúci
Prednášajúci:
Cvičiaci:
Garant:
PODMIENKY NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
Podmienky pre absolvovanie predmetu/udelenie zápočtu
100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia (študent musí získať minimálne 51 %) - jeden test v priebehu semestra s hodnotou 100 bodov a hodnoteného Študijného poriadku UVLF v Košiciach z problematiky špeciálnej helmintológie. Účasť na prednáškach 60 %.
Náhrada praktických cvičení: po dohode s vyučujúcim učiteľom, alebo v 13. výučbovom týždni.
Konzultácie: po dohode s vyučujúcim učiteľom (v závislosti od výučby a výskumnej činnosti)
Záverečné hodnotenie
Na konci semestra je udelený zápočet, zapísaný do systému AIS.
Výsledky vzdelávania
Absolvovaním predmetu študent získava ucelené poznatky o parazitických živočíchoch (Protozoa, Helminthes, Arachnida a Insecta) s dôrazom na ich životné cykly a taxonómiu, ako aj na epizootológiu, patogenézu, klinické prejavy, prevenciu, terapiu ochorení nimi vyvolávaných. Veľký dôraz je kladený na zoonózy klasifikované podľa WOAH, EFSA a WHO a ochrane zdravia človeka, potravín a surovín živočíšneho pôvodu, ako aj životného prostredia pred nimi. Získané vedomosti využijú absolventi v rámci organizačnej činnosti a kontroly ochrany a tvorby životného prostredia, ochrane človeka ako konzumenta živočíšnych produktov, pri organizácii, kontrole a riadení poľnohospodárskej prvovýroby.
Stručná osnova predmetu
• Všeobecná parazitológia
• Protozoológia a protozoózy
• Helmintológia a helmintózy (trematoda, cestoda, nematoda, akantocefala)
• Ektoparazity (Arachnida a Insecta)
• Diagnostické metódy a diagnostika endo- a ektoparazitóz
Sylabus predmetu
OSNOVA PREDNÁŠOK VIII. SEMESTER (2 HOD.)
1. Úvod do helmintológie. Definícia, náplň, charakteristika, rozdelenie. Trematoda - morfológia, vývinový cyklus, systematika, charakteristika na úrovni čeľadí.
2. Fasciolóza, dikrocoelióza, paramfistomatidózy zvierat, rozšírenie, biológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
3. Ostatné zdravotne a ekonomicky významné trematodózy zvierat a človeka (Opistorchóza, metagonimóza, prostogonimóza, schistosomóza a i.), epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
4. Cestoda - všeobecná charakteristika. Morfológia, vývinový cyklus, systematika zástupcov radov Cyclophyllida a Pseudophylida. Diphylobothrióza mäsožravcov a človeka, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
5. Cestodózy bylinožravcov (čeľ. Anoplocephalidae), cestodózy hydiny a hlodavcov (čeľ. Hymenolepididae, Dilepididae), druhová skladba, vývinové cykly, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
6. Cestodózy mäsožravcov (čeľ. Taeniidae, Dilepididae, Mesocestoididae), druhová skladba, vývinové cykly, epizootológia a epidemiológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
7. Larválne cestodózy. Echinokokóza, alveokokóza a coenuróza, epizootológia a epidemiológia, patogenita, prevencia, diagnostika, prevencia a terapia. Význam mäsožravcov v šírení týchto helmintóz. Cysticerkóza prežúvavcov a ošípaných. Morfológia, epizootológia, vývinový cyklus, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
8. Nematoda - všeobecná charakteristika, klasifikácia. Charakteristika na úrovni radov, morfológia, vývinové cykly. Rad: Oxyurida - mrle človeka a zvierat, druhové zastúpenie, epidemiológia a epizootológia, vývinový cyklus, patogenita, diagnostika, prevencia, a terapia.
9. Rad Ascaridida - škrkavky človeka a zvierat. Morfológia, druhová skladba, vývinové cykly, epizootológia a epidemiológia, patogenita, larva migrans visceralis, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
10. Rad Strongylida - pľúcne strongylidózy hospodárskych zvierat, druhová skladba, vývin, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia. Črevné strongylidózy hospodárskych zvierat, druhová skladba, vývin, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia. Hypobiotické larvy, antihelmintická rezistencia.
11. Rad Trichurida - Trichuridózy a kapilariidózy zvierat. Morfológia, druhová skladba, vývin, epizootológia, patológia, diagnostika, prevencia a terapia. Trichinelóza - morfológia, vývin, druhová skladba, epizootológia, cesty prenosu z periodických do antropurgických ohnísk, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
12. Rad Spirurida a Filarida. Setarióza, telazióza, dirofilarióza, onchocerkóza a iné filariidózy a spiruridózy zvierat a človeka. Druhové zastúpenie, morfológia, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
13. Acanthocephala, druhové zastúpenie, morfológia, epizootológia, patogenita, diagnostika, prevencia a terapia.
OSNOVA PRAKTICKÝCH CVIČENÍ: VIII. SEMESTER (3 HOD.)
1. Morfológia a klasifikácia triedy Trematoda. Morfológia tela a orgánových sústav významných druhov digeneí. Charakteristika larválnych štádií podtriedy Digenea u jedno- a dvojhostiteľských trematódov.
2. Morfológia a klasifikácia triedy Cestoda. Morfológia tela a orgánových sústav významných čeľadí pásomníc z radov Pseudophyllida a Cyclophyllida. Charakteristika larvocýst pásomníc u medzihostiteľov.
3. Morfológia a klasifikácia triedy Nematoda a Acanthocephala. Morfológia tela a orgánových sústav významných čeľadí nematódov a akantocefalov.
4. Mikroskopia a mikrometria vajíčok helmintov. Využitie piatich kritérií pri diagnostike vajíčok helmintov. Charakteristika štruktúr vajíčok helmintov.
5. Kvalitatívne a kvantitatívne metódy. Postup spracovania vzoriek pri zisťovaní druhovej skladby (kvalitatívne metódy) propagatívnych štádií parazitov a pri zisťovaní ich počtu v jednom grame trusu (kvantitatívne metódy).
6. Sedimentačné metódy. Larvoskopické metódy – diagnostika pľúcnej červivosti u prežúvavcov. Diagnostika vajíčok helmintov o vysokej špecifickej hmotnosti – postup pri spracovaní vzoriek. Princíp a postup pri larvoskopických metódach (Baermanova a Vajdova metóda).
7. Laboratórna diagnostika endoparazitov u prežúvavcov. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u hovädzieho dobytka, oviec a kôz.
8. Laboratórna diagnostika endoparazitov u koní a suidov. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u koní a suidov.
9. Laboratórna diagnostika endoparazitov u psov a mačiek. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u psov a mačiek.
10. Laboratórna diagnostika endoparazitov u hydiny, myší, potkanov a králikov. Druhové zastúpenie a morfológia cýst protozoí a vajíčok helmintov u laboratórnych zvierat a hydiny.
11. Diagnostika trichinelózy. Odber vzoriek svaloviny suidov a všežravcov. Postup pri kompresorickom vyšetrení tráviacimi metódami. Morfológia svalových cýst a lariev jednotlivých druhov trichinel.
12. Postmortálna diagnostika – parazitologická pitva vtákov a cicavcov. Technika a metódy postmortálnej diagnostiky využívané pri úplných helmintologických pitvách vtákov a cicavcov.
13. Náhrada cvičení a opakovanie diagnostických postupov koprologického vyšetrenia zvierat.
OTÁZKY NA SKÚŠKU
(Každá otázka zahŕňa morfológiu, lokalizáciu, hlavné druhy, geografické rozšírenie, epizootológiu, epidemiológiu, vývinový cyklus, patogenézu a klinické príznaky, patológiu, diagnostiku, terapiu a prevenciu parazita.)
VŠEOBECNÁ PARAZITOLÓGIA
1. Parazit, parazitizmus, typy vzájomných vzťahov organizmov v prírode, klasifikácia parazitov, formy parazitizmu.
2. Prírodná ohniskovosť transmisívnych chorôb.
3. Špecifickosť parazitov a biologická adaptácia parazitov.
4. Vzťah parazit-hostiteľ = patogenita, formy patogenity.
5. Vzťah hostiteľ-parazit = imunita.
6. Epizootológia parazitóz.
PROTOZOA A PROTOZOÓZY
1. Charakteristika a klasifikácia podkmeňa Kinetoplasta (kmeň Euglenozoa).
2. Trypanozomózy – charakteristika pôvodcov, rozdelenie (Stercoraria, Salivaria).
3. Trypanozomózy zvierat a ľudí.
4. Leishmanióza (kožná, slizničná, kožno-slizničná).
5. Tritrichomonóza hovädzieho dobytka a trichomonóza vtákov.
6. Histomonóza moriek.
7. Giardióza a spironukleóza (hexamitóza).
8. Patogénne a potenciálne patogénne améby zvierat a ľudí.
9. Balantidióza ošípaných.
10. Charakteristika, klasifikácia a vývin kmeňa ALVEOLATA (podkmeň APICOMPLEXA).
11. Jednohostiteľské kokcídie zvierat (charakteristika, klasifikácia, vývin).
12. Eimeriózy hydiny.
13. Eimeriózy králikov a zajacov.
14. Eimeriózy hovädzieho dobytka.
15. Eimeriózy oviec a kôz.
16. Eimerióza a cystoizosporóza suidov.
17. Kryptosporidióza cicavcov a vtákov.
18. Viachostiteľské kokcídie zvierat (charakteristika, klasifikácia, vývin).
19. Cystoizosporóza mäsožravcov.
20. Neosporóza.
21. Sarkocystózy zvierat – charakteristika, vývinový cyklus, druhové zastúpenie.
22. Equinná protozoárna myeloencefalitída (EPM, Sarcocystis neurona).
23. Toxoplazmóza zvierat a ľudí.
24. Plasmodiidózy zvierat a ľudí.
25. Plasmodiidózy vtákov (Hemoproteus, Leukocytozoon, Plasmodium).
26. Babeziidózy prežúvavcov.
27. Babeziidózy mäsožravcov (Babesia, Hepatozoon).
28. Theileriidózy zvierat.
29. Microsporidia - Encephalitozoonóza.
HELMINTY A HELMINTÓZY
1. Trematoda, klasifikácia, charakteristika, vývinový cyklus.
2. Fasciolóza cicavcov (Fasciola, Fascioloides, Fasciolopsis).
3. Paramfistomatidózy prežúvavcov.
4. Dikrocelióza prežúvavcov (Dicrocoelium, Eurytrema, Platynosomum).
5. Prostogonimóza a ostatné trematodózy vtákov.
6. Opistorchiida (Opistorchis, Clonorchis, Metagonimus, Heterophyes).
7. Schistozomóza cicavcov.
8. Ostatné veterinársky významné trematodózy (Paragonimus, Nanophyetus, Alaria, Troglotrema).
9. Klasifikácia a morfológia pásomníc radu Cyclophyllida.
10. Vývinový cyklus a hlavné typy larvocýst pásomníc radu Cyclophyllida.
11. Taenia saginata a cysticerkóza hovädzieho dobytka.
12. Taenia solium a cysticerkóza suidov.
13. Cysticerkóza bylinožravcov, všežravcov a zajacovitých zvierat (Lagomorpha).
14. Coenuróza zvierat.
15. Echinokokóza.
16. Alveokokóza.
17. Cestodózy mäsožravcov.
18. Cestodózy hlodavcov a ľudí.
19. Cestodózy koní.
20. Cestodózy prežúvavcov.
21. Cestodózy hrabavej a vodnej hydiny.
22. Pseudophyllida, klasifikácia, charakteristika, vývinový cyklus.
23. Diphyllobotrióza, sparganóza a ligulóza.
24. Acantocephala a akantocefalatózy, klasifikácia, charakteristika a vývinový cyklus.
25. Makrakantorynchóza suidov.
26. Polymorfóza a filikolóza vodnej hydiny.
27. Nematoda, klasifikácia, morfológia, vývin, charakteristika jednotlivých radov.
28. Oxyuróza koní.
29. Ostatné oxyurózy cicavcov (Passalurus, Skjabinema, Enterobius, Aspiculuris, Syphacia).
30. Askarióza suidov.
31. Paraskarióza koní.
32. Toxokaróza teliat.
33. Škrkavky mäsožravcov (LMV, LMO).
34. Askaridióza a heterakidóza hydiny.
35. Anizakidóza.
36. Rhabditida, Strongyloides, strongyloidóza cicavcov.
37. Strongylatózy koní.
38. Parazitózy hrubého čreva prežúvavcov a suidov (Chabertia, Oesophagostomum)
39. Amidostomózy a trichostrongylózy hydiny.
40. Trichostrongylidózy prežúvavcov, zajacov a králikov.
41. Ankylostomatidózy prežúvavcov.
42. Ankylostomatidózy mäsožravcov (LMC).
43. Diktyokaulóza hovädzieho dobytka.
44. Diktyokaulóza a protostrongylidózy malých prežúvavcov.
45. Metastrongylóza suidov.
46. Syngamóza a cyatostomóza hrabavej a vodnej hydiny.
47. Strongylatózy dýchacieho traktu mäsožravcov.
48. Stefanuróza suidov.
49. Spirurida – Spirocerca, spirocerkóza psov.
50. Telazióza prežúvavcov a mäsožravcov.
51. Ostatné Spirurida: Tetrameres, Habronema, Draschia, Gnathostoma, Gongylonema.
52. Filarida – Dirofilaria, dirofilarióza psov a mačiek.
53. Onchocerkózy dobytka a koní (Onchocerca, Parafilaria, Stephanofilaria, Setaria).
54. Filariózy ľudí (Onchocerca, Brugia, Wuchereria, Loa, Dracunculus).
55. Enoplida, klasifikácia, charakteristika; Trichinella, trichinelóza zvierat a ľudí.
56. Trichurióza a kapilarióza zvierat.
ARACHNÓZY A ENTOMÓZY
1. Všeobecná morfológia a klasifikácia kmeňa Arthropoda.
2. Veterinárne a medicínsky významné článkonožce ako vektory pôvodcov ochorení.
3. Všeobecná klasifikácia, morfológia a vývin triedy Insecta.
4. Parazitické Nematocera (Ceratopogonidae, Simuliidae, Phlebotomidae, Culicidae), morfológia, vývin, druhové zastúpenie, význam.
5. Parazitické Brachycera (Tabanidae), morfológia, vývin, druhové zastúpenie, význam.
6. Parazitické muchy (Muscidae, Calliphoridae, Hypodermatidae, Oestridae, Hippoboscidae) - morfológia, vývin, druhové zastúpenie, význam.
7. Hypodermatóza hovädzieho dobytka.
8. Estróza oviec a rinoestróza kopytníkov.
9. Gasterofilóza koní.
10. Myiázy.
11. Melofagóza oviec.
12. Vši cicavcov (Anoplura) - morfológia, vývin, druhové zastúpenie, význam.
13. Švoly cicavcov (Ischnocera) - morfológia, vývin, druhové zastúpenie, význam.
14. Švoly vtákov (Amblycera, Ischnocera) - morfológia, vývin, druhové zastúpenie, význam.
15. Blchy cicavcov a vtákov, morfológia, vývin, druhové zastúpenie, význam.
16. Všeobecná klasifikácia, morfológia, vývin, druhové zastúpenie podtriedy Acari.
17. Tvrdé kliešte – morfológia, vývin, najvýznamnejšie druhy, kliešťami prenášané patogény.
18. Mäkké kliešte – morfológia, vývin, najvýznamnejšie druhy, (Argas, Otobius, Ornihtodoros).
19. Dermanysóza.
20. Svrabovce, klasifikácia, morfológia, vývin a význam.
21. Sarkoptóza a notoedróza zvierat.
22. Knemidokoptóza a cytoditóza vtákov.
23. Demodikózy zvierat.
24. Otodektóza a cheyletielidóza mäsožravcov.
25. Psoroptóza.
26. Chorioptóza.
27. Trombikulóza.
OTÁZKY NA PRAKTICKÚ SKÚŠKU
1. Kvantitatívne koncentračné metódy.
2. Diagnostika parazitóz prežúvavcov – flotačné metódy.
3. Diagnostika parazitóz prežúvavcov – sedimentačné metódy.
4. Diagnostika parazitóz prežúvavcov – larvoskopické metódy.
5. Diagnostika parazitóz koní.
6. Diagnostika parazitóz suidov.
7. Diagnostika parazitóz mäsožravcov.
8. Diagnostika parazitóz hydiny.
9. Diagnostika parazitóz králikov.
10. Diagnostika parazitóz laboratórnych hlodavcov.
11. Diagnostika sarkocystózy u medzihostiteľov.
12. Diagnostika trichinelózy.
13. Diagnostika kryptosporidiózy u prežúvavcov.
14. Diagnostika krvných parazitov u prežúvavcov.
15. Diagnostika krvných parazitov u mäsožravcov.
Odporúčaná literatúra
1. Jurášek, V., Dubinský, P. a kol.: VETERINÁRNA PARAZITOLÓGIA. Príroda, Bratislava, 1993.
2. Letková,V., Čisláková, L., a kol.: LABORATÓRNE DIAGNOSTICKÉ METÓDY VO VETERINÁRSKEJ PARAZITOLÓGII (108s),ISBN 978 – 80 – 8077 –221 -5 , Edičné stredisko UVL, 2010: 109 s
3. Letková V., Goldová M., Kočišová A.: ZÁKLADY PROTOZOOLÓGIE, Edičné stredisko UVLF, 2010: 95 s, ISBN 978-80-8077-219 -2
4. Letková V., Kočišová A., Goldová M.: ZÁKLADY HELMINTOLÓGIE, Edičné stredisko UVLF, 2010, 161 s., ISBN: 978-80-8077-220-8.
5. Kočišová A. a kol.: VETERINÁRNA ARACHNOENTOMOLÓGIA. Edičné stredisko UVLF, 2017, 179 s., ISBN: 978-80 8077- 563-6.
6. Deplazes P., Eckert J., Mathis A., von Samson-Himmelstjerna G., Zahner H.: PARASITOLOGY IN VETERINARY MEDICINE. Wageningen Academic Publishers, 2016, 653 s. ISBN:978-90-8686-274-0.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežné hodnotenie:
Zápočtový test.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Podmienky pre absolvovanie predmetu/udelenie zápočtu
100 % účasť na praktických cvičeniach. Jednu neúčasť na praktickom cvičení (dokladovanú od lekára) môže ospravedlniť vyučujúci. Úspešné absolvovanie priebežnej kontroly štúdia (študent musí získať minimálne 51 %) - jeden test v priebehu semestra s hodnotou 100 bodov a hodnoteného Študijného poriadku UVLF v Košiciach z problematiky špeciálnej helmintológie. Účasť na prednáškach 60 %.
Náhrada praktických cvičení: po dohode s vyučujúcim učiteľom, alebo v 13. výučbovom týždni.
Konzultácie: po dohode s vyučujúcim učiteľom (v závislosti od výučby a výskumnej činnosti)
Záverečné hodnotenie
Na konci semestra je udelený zápočet, zapísaný do systému AIS.
Záverečné hodnotenie:
LS - zápočet, skúška
Skúška z predmetu
Skúška pozostáva z praktickej a ústnej skúšky, absolvovanie praktickej skúšky je podmienkou postupu na ústnu skúšku.
JAZYK, KTORÉHO ZNALOSŤ JE POTREBNÁ NA ABSOLVOVANIE PREDMETU
  slovenský   
 
Hodnotenie predmetu
Celkový počet hodnotených študentov: 215
ABCDEFX
15.8118.621.8616.7422.794.19
 
Dátum poslednej zmeny: 28.11.2022
Schválil: Garant Prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.
Skip to content